Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Ramsay privítal v Bratislave kompletný káder aj so štyrmi nováčikmi

Na archívnej snímke tréner Craig Ramsay. Foto: TASR - Martin Baumann

Na tradičné novembrové podujatie pocestuje jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy.

Bratislava 6. novembra (TASR) - Trénerský štáb na čele s Craigom Ramsaym a generálny manažér Miroslav Šatan privítali na pondelňajšom zraze všetkých 23 hokejových reprezentantov. Slovákov čaká od štvrtka tradičný turnaj Nemecký pohár, do dejiska turnaja sa vyberú v stredu ráno. V Landshute sa predstavia aj so štyrmi nováčikmi – útočníkmi Matejom Kašlíkom, Andrejom Kukučom a Silvestrom Kuskom a obrancom Marekom Korenčíkom.

Na tradičné novembrové podujatie pocestuje jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy. Slovenskí reprezentanti sa do súťažného diania zapoja vo štvrtok 9. novembra, v netradičnom čase o 12.30 h nastúpia proti Rakúsku. Po dni voľna, ktorý vyplní ženský program, pokračuje mužská časť turnaja v sobotu 10. novembra. Vplyvom nabitého programu zápasov v jednom dejisku nastúpia aj na druhý duel proti Dánsku netradične dopoludnia, zápas sa začne už o 11.00 h. V záverečnom vystúpení sa stretnú s domácim Nemeckom v nedeľu od 14.30 h.

V utorok absolvujú slovenskí hokejisti tréning na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Z pôvodnej nominácie vypadli obrancovia Dávid Mudrák a Mário Grman a útočníci Adrián Holešinský a Peter Zuzin. "Mrzí nás každá jedna absencia. Ale snažili sme sa nahradiť zranených hráčov podobnými typmi. Ak si to zoberieme podrobne, tak všetci hráči ktorí ich nahradili, majú v sebe niečo rovnaké. A sú v našom hľadáčiku už dlhšie," povedal asistent trénera Peter Frühauf.

Najskúsenejší hráč vo výbere je 30-ročný obranca Peter Čerešňák, ktorý má na konte 105 reprezentačných štartov. V ofenzíve sa tréneri budú spoliehať aj na prehľad Lukáša Cingela, ktorý sa vracia do národného tímu po štyri a pol roku. Naposledy hral pod vedením trénera Ramsayho v príprave na domáci šampionát v roku 2019. Výbornou formou sa pred tradičným jesenným turnajom môže popýšiť viacero nominovaných hráčov, medzi nimi brankár Matej Tomek (10 zápasov, 91,6-percentná úspešnosť zásahov), či útočník Oliver Okuliar (14 bodov v 13 zápasoch). Tomek vytvorí v Landshute brankárske duo so Samuelom Hlavajom.

Dvadsaťjedenročný útočník Zvolena Kašlík reprezentoval Slovensko na dvoch juniorských svetových šampionátoch. Pod Pustým hradom ho v minulej sezóne výrazne pribrzdilo zranenie s viacmesačnou rekonvalescenciou. "Som veľmi rád, že som dostal pozvánku. Budem sa snažiť pomôcť tímu a predviesť sa v čo najlepšom svetle. Snažil som sa počas leta čo najlepšie pripraviť a pozvánka je odzrkadlením dobrej letnej prípravy," uviedol Kašlík.Dvadsaťosemročný útočník Kuska pôsobí od tínedžerských čias v Česku. Slovensko zatiaľ nereprezentoval na žiadnom veľkom medzinárodnom podujatí. Do aktuálnej nominácie ho odporučil Róbert Petrovický, asistent trénera v HC Olomouc, kde Kusko pôsobí. Aj Petrovický sa vracia do trénerského štábu Craiga Ramsayho v asistentskej pozícii. Okrem neho budú jeho súčasťou Frühauf a tréner brankárov Ján Lašák.

Po prvý raz si v reprezentácii zahrá obranca Marek Korenčík. Sezónu začal v Michalovciach, potom ho klub uvoľnil na hosťovanie do Slovana Bratislava. "Mne sa v Dukle nedarilo, povedali mi to známi, moji blízki i tréneri. V Slovane to je úplne o inom, som iný hráč. Som rád za pozvánku do reprezentácie, bol to jeden z cieľov, ktoré som si dal pred sezónou," uviedol 24-ročný obranca.Slováci triumfovali na Nemeckom pohári naposledy v roku 2016, teraz by chceli uspieť opäť. "Áno, je načase vyhrať tento turnaj. Tím je pozmenený oproti tomu, na čo sme boli zvyknutí, ale sú tam skúsenosti," uzavrel Frühauf.

Slováci na Nemecký pohár so štyrmi zmenami, Frühauf: "Máme kvalitu"


Realizačný tím slovenskej hokejovej reprezentácie musel urobiť v nominácii na Nemecký pohár štyri vynútené zmeny. Asistent trénera Peter Frühauf si aj napriek tomu myslí, že mužstvo je vyskladané kvalitne. Pred prvým tréningom na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave uviedol, že cieľom tímu je turnaj v Landshute vyhrať - prvýkrát od roku 2016.

"Pri náhradníkoch sme sa rozhodovali podľa podobných typov hráčov. Myslím si, že keď si rozoberieme každého jedného, tak nájdeme hernú podobnosť, ktorú majú," uviedol asistent trénera Peter Frühauf k zmenám v pôvodnej nominácii. Zo súpisky na tradičný jesenný turnaj v Nemecku vypadli obrancovia Mário Grman a Dávid Mudrák a útočníci Adrián Holešinský s Petrom Zuzinom. Práve Zuzin má spomedzi uvedenej štvorice najlepšiu formu a s 12 gólmi kraľuje slovenským strelcom v domácej Tipos extralige. "Mrzí výpadok každého jedného hráča. Vieme, že Peter Zuzin mal minulú sezónu ťažšiu, aj keď tímovo výbornú. Trochu sa trápil, mal aj nejaké zranenia. Teraz má však obrovskú chuť a ja som ho dlho nevidel takto hrať. Určite by sme boli radi, keby sa mohol konfrontovať s medzinárodným hokejom už teraz. Sú tam však veľmi kvalitní chalani a verím, že si zastanú svoje miesto a vybehnú nám noví potenciálni reprezentanti," poznamenal Frühauf. Do nominácie dodatočne pribudli obrancovia Samuel Hain a Marek Korenčík a útočníci Juraj Šiška s Andrejom Kukučom.

Slovenský výber je bez tradičných lídrov ako sú Peter Cehlárik či Marek Hrivík. Najskúsenejší je so 105 štartmi v národnom tíme obranca Peter Čerešňák. Frühauf na prvom zraze povedal, že pri výbere hráčov vynechal realizačný tím osvedčené mená zámerne: "Stále sú to naši lídri, ale Nemecký pohár máme takto nastavený, že chceme dať šancu novicom a hráčom, ktorí sa neobjavili v reprezentácii. Nemecký pohár je na to ako stvorený. Samozrejme, musíme myslieť na decembrový domáci turnaj, na ktorom chceme mať najsilnejšie možné mužstvo. Je to náš plán, ktorý máme niekoľko rokov a nevidím dôvod to meniť."

Frühauf pripomenul, že nominácia sa tvorila nielen s ohľadom dať šancu debutantom, ale prizvať aj hráčov, ktorí síce do národného tímu už nazreli, no dlhšie sa na medzinárodnom fóre nepredviedli: "Mužstvo je dosť pozmenené, je tam trochu viac skúseností. Poväčšine sme mali ešte viac nových mien, no teraz si na počet nespomeniem. Až toľko ich nie je, ale sú tam skôr hráči, ktorí majú skúsenosti s národným tímom, no nevideli sme ich dlhšie v reprezentačnom drese. Vieme o kvalite Nemcov či Dánov, ale my chceme vyhrať každý zápas a turnaj. Mentalita sa musí nastaviť od prvého dňa."

Frühauf tímu verí a nebojí sa ani o herný prejav špeciálnych tímov, keďže viacero hráčov hrá vo svojich kluboch presilovky či oslabenia: "My tu máme kvalitu, bavíme sa o národnom mužstve a hráči si zaslúžili tu byť na základe výkonnosti. Máme to veľa hráčov, ktorí hrávajú v kluboch presilovky, je jasné, že ich nemôžu hrať štyri formácie a budeme si musieť vybrať."

Na tradičné novembrové podujatie pocestuje jedenásť hráčov zo slovenskej a dvanásť z českej extraligy. Slovenskí reprezentanti sa do súťažného diania zapoja vo štvrtok 9. novembra, v netradičnom čase o 12.30 h nastúpia proti Rakúsku. Po dni voľna, ktorý vyplní ženský program, pokračuje mužská časť turnaja v sobotu 10. novembra. Vplyvom nabitého programu zápasov v jednom dejisku nastúpia aj na druhý duel proti Dánsku netradične dopoludnia, zápas sa začne už o 11.00 h. V záverečnom vystúpení sa stretnú s domácim Nemeckom v nedeľu od 14.30 h.

Okuliar je v Hradci líder, Frühauf krotí očakávania: "Stále je mladý"


Medzi ofenzívnych ťahúňov slovenskej hokejovej reprezentácie by sa na blížiacom Nemeckom pohári mohol zaradiť útočník Oliver Okuliar. Dvadsaťtriročný krídelník Hradca Králové prichádza do národného tímu ovenčený skúsenosťami z uplynulého svetového šampionátu a s nálepkou najlepšieho strelca prebiehajúceho ročníka českej extraligy, v ktorom nastrieľal už 12 gólov.

Okuliar sa delí v českej najvyššej súťaži o pozíciu najlepšieho kanoniera s českým útočníkom Lukášom Radilom z Pardubíc. Celkovo pridal k tuctu presných zásahov päť asistencií a so 17 bodmi je na 7. mieste v kanadskom bodovaní. "Úprimne, všetky góly, ktoré som strelil, tak som sa na každý narobil. Čistokrvný strelec určite nie som," uviedol Okuliar pred úvodným tréningom reprezentácie na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Napriek skvelej bodovej forme nevníma Okuliar súčasnú fazónu ako najlepšiu vo svojej profesionálnej kariére. Vrásky na čele mu robia podľa jeho slov chyby, ktoré produkuje v defenzíve: "Minulý rok v play off som bol trochu inde. Stále je v mojej hre veľa chýb, často urobím chybu v obrane, ktorá sa už odo mňa nečaká. Už nie som 20-ročný chlapec, ktorý si to môže dovoliť a musím hrať zodpovednejšie. Moja úloha v Hradci je byť líder a takéto chyby lídri nerobia."

Na otázku líderstva v spojitosti Okuliara s reprezentačným tímom reagoval aj asistent trénera Peter Frühauf, ktorý krotil očakávania: "Nerád o ňom hovorím v súvislosti s pozíciou lídra, pretože stále je to mladý chlapec a je v procese vývoja. Spomeňme si ako sme postavili do tejto pozície mladého Šimona Nemca pred uplynulými MS a bol pod obrovským tlakom. Chceme, aby hral najlepší hokej, aký dokáže. Či sa z neho raz vyprofiluje líder, to uvidíme."

Okuliar sa v reprezentačnom drese stretne so svojím dobrým kamarátom Andrejom Kukučom. Útočník Popradu zažije v nemeckom Landshute debut v A-tíme. Obaja si spoločne zahrali na klubovej úrovni za Duklu Trenčín v sezóne 2020/21, ktorá bola pre dvojicu prvou plnohodnotnou v kariére medzi dospelými. "Je to super chalan, my sa stretávame, je s ním sranda. Máme spoločné záujmy a počas sezóny si stále píšeme. Je super, že je tu a dostane šancu. Uvidíme, ako mu to pôjde, nie to jednoduché, no verím, že sa predvedie v čo najlepšom svetle," dodal Okuliar.
Nominácia SR na Nemecký pohár:Brankári: Samuel Hlavaj (HC Škoda Plzeň), Matej Tomek (HC Litvínov)

Obrancovia: Michal Beňo, Andrej Golian, Marek Korenčík (všetci HC Slovan Bratislava), Peter Čerešňák, Martin Bučko (obaja HC Dynamo Pardubice), František Gajdoš (HK Nitra), Samuel Hain (HKM Zvolen), Michal Ivan (Bílí Tygři Liberec)

Útočníci: Jozef Baláž (HK Dukla Trenčín), Lukáš Cingel (HC Kometa Brno), Martin Faško-Rudáš (Bílí Tygři Liberec), Patrik Hrehorčák, Miloš Roman (obaja HC Oceláři Třinec), Matej Kašlík, Juraj Šiška (obaja HKM Zvolen), Andrej Kukuča (HK Poprad), Silvester Kusko (HC Olomouc), Jakub Minárik, Samuel Takáč (obaja HC Slovan Bratislava), Oliver Okuliar (Mountfield Hradec Králové), Matej Paulovič (HC Dynamo Pardubice)


Realizačný tím:Generálny manažér: Miroslav Šatan

Manažérka: Zuzana Chrenková

Hlavný tréner: Craig Ramsay

Asistent trénera: Peter Frühauf

Asistent trénera: Róbert Petrovický

Tréner brankárov: Ján Lašák

Video analytik: Igor Andrejkovič

Kondičný tréner: Róbert Bereš (6.-7.11.)

Lekár: MUDr. Roman Hunák

Fyzioterapeut: Vladimír Čavojec

Výstrojoví manažéri: Marek Jenčík, Juraj StopkaProgram Nemeckého pohára 2023 v Landshute:štvrtok 9. novembra

12.30 Rakúsko – SLOVENSKO

19.45 Nemecko – Dánskosobota 11. novembra

11.00 SLOVENSKO – Dánsko

18.00 Nemecko – Rakúskonedeľa 12. novembra

11.00 Dánsko – Rakúsko

14.30 Nemecko – SLOVENSKO