Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Stolní tenisti SR na MS so skromnými cieľmi, Truksa: Pokorne

Na snímke zľava reprezentantka SR v stolnom tenise Barbora Balážová, tréner slovenskej ženskej stolnotenisovej reprezentácie SR Jaromír Truksa, prezident Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) Anton Hamran, tréner slovenskej mužskej stolnotenisovej reprezentácie SR Szilárd Csölle počas tlačovej konferencie SSTZ pri príležitosti blížiacich sa majstrovstiev sveta v stolnom tenise (Juhoafrická republika, Durban, 20.-28. 5. 2023) a Európskych hier (Poľsko, 23.6. - 2. 7. 2023), 16. mája 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Slovensko vyšle do Juhoafrickej republiky šesť reprezentantov, ktorí obsadia všetky súťaže.

Bratislava 16. mája (TASR) - Slovenskí stolní tenisti majú tento rok pred sebou tri reprezentačné vrcholy. Prvý ich čaká už tento týždeň, keď v sobotu v Durbane odštartujú majstrovstvá sveta. Slovensko vyšle do Juhoafrickej republiky šesť reprezentantov, ktorí obsadia všetky súťaže. Po šampionáte nasledujú v lete Európske hry v Poľsku a v septembri majstrovstvá Európy družstiev vo švédskom Malmö.

"Naše reprezentácie sa prebojovali na všetky tieto podujatia dá sa povedať v plnom zložení. Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa to na základe našich výsledkov. Aj na Európskych hrách a aj na ME družstiev budú hrať oba naše tímy. To sú pre nás hlavné vrcholy tejto sezóny," povedal krátko pred odchodom na MS Anton Hamran. Predseda Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) oznámil aj jednu novinku. Zväz bude v roku 2025 oslavovať svoju storočnicu a pri tejto príležitosti sa mu podarilo dotiahnuť na Slovensko významné podujatie: "V tom roku sme chceli spraviť nejaké väčšie podujatie, nakoľko posledné na úrovni ME sa u nás konalo v roku 2015. Asi dva týždne dozadu nám Európska stolnotenisová únia (ETTU) pridelila majstrovstvá Európy do 21 rokov. Už začali nejaké krátke prípravy a absolvovali sme aj prvú inšpekciu z ETTU."

Na prvý vrchol sezóny v Durbane sa kvalifikovali tri ženy a traja muži. Slovenská jednotka Barbora Balážová nastúpi vo všetkých troch súťažiach, vo dvojhre, štvorhre s českou partnerkou Hanou Matelovou a v mixe s Ľubomírom Pištejom. Tatiana Kukuľková a Ema Labošová budú štartovať v singloch a spolu aj v debli. Jang Wang, 38. vo svetovom rebríčku, nastúpi vo dvojhre, Pištej si zahrá aj štvorhru s Jakubom Zelinkom a mix, v ktorom nastúpia aj Zelinka s Kukuľkovou. "Som rád, že sme sa dostali na MS v takomto zložení a hráme všetky disciplíny. Nemáme však veľké očakávania, svetový šampionát je vždy veľmi náročný. Je tam veľká konkurencia, najlepší hráči sveta. Ideme tam s pokorou a rešpektom a budeme bojovať. Na týchto podujatiach to vždy závisí od žrebu," povedal tréner ženskej časti Jaromír Truksa. "Nemáme veľké očakávania, ale chceme uhrať čo najlepšie výsledky vo všetkých súťažiach a dúfam, že sa nám to podarí," pridal sa kouč mužov Csölle Szilárd.Príprava prebieha dlhodobo, počas krátkodobej sa ženy zúčastnili na kempe v Havířove, kde im robili partnerky české hráčky. Muži mali sústredenie v Budapešti. Jang Wang sa na posledných dvoch MS prebojoval do osemfinále a teraz by chcel toto umiestnenie ešte vylepšiť: "Pred turnajom sa cítim dobre. Chcel by som skončiť lepšie ako doteraz, keď som sa dostal dvakrát medzi najlepšiu šestnástku. Chcem ísť aspoň do štvrťfinále." Balážová, ktorej patrí 44. pozícia vo svetovom rebríčku, ide do Durbanu so skromnými cieľmi. "Očakávania a ambície veľké nemám, ale chcem hrať lepšie ako v poslednom období. Bude to o sústredení, no i o žrebe. Hrám všetky tri súťaže. Neviem, či budem vo dvojhre nasadená v top 32, aby som sa na začiatok vyhla najlepším. Dosť bude záležať od toho. Do prípravy som dala maximum a uvidíme, ako to vypáli. Tým, že účasť na MS je podľa rebríčka, tak tam nebudú slabé súperky," povedala.Aj Pišteja čakajú v Durbane tri disciplíny. "Základ je vždy prvé kolo, ak uspejeme, tak sú tam už slušné body. V mixe by bola OK taká šestnástka, tam sme aj nasadení ako trinásty pár. Vo štvorhre sme s Jakubom Zelinkom nehrali toľko zápasov, ale vyhrali sme turnaj v Amerike, takže uvidíme, ako to pôjde. V Durbane je rovnaké časové pásmo ako u nás, počasie ako u nás, takže z tohto pohľadu to je dobré. Len tá cesta bude dlhá, ale teším sa na to," povedal. V mixoch by Slováci mohli dosiahnuť najlepšie umiestnenia. Balážová s Pištejom majú na konte dve striebra z kontinentálnych šampionátov v rokoch 2013 a 2021 a bronz z vlaňajšieho. "Počul som, že vždy hrám lepšie, keď som zranený, teraz som zdravý, tak uvidíme," zasmial sa.

V hre je ešte možnosť, že by sa Jakub Zelinka mohol predstaviť aj vo dvojhre v prípade, že by sa niekto zo štartujúcich odhlásil, alebo tesne pred MS zranil. "Budú to moje prvé individuálne majstrovstvá sveta. Podarilo sa mi tam kvalifikovať s Ľubom a v mixe s Tatianou. Idem si to tam užiť a podať čo najlepší výkon," povedal.nominácia na MS v Durbane (20.-28. mája):

muži: Jang Wang (38. vo svetovom rebríčku), Ľubomír Pištej (92.), Jakub Zelinka (221.), tréner: Szilárd Csolle

ženy: Barbora Balážová (44.), Tatiana Kukuľková (95.), Ema Labošová (198.), tréner: Jaromír Truksa

dvojhra: Balážová, Kukuľková, Labošová, Wang, Pištej

štvorhra:

ženy: Balážová - Hana Matelová (SR/ČR/16.), Kukuľková - Labošová (53.)

muži: Pištej - Zelinka (51.)

mix: Balážová - Pištej (13.), Kukuľková - Zelinka (105.)nominácia na Európske hry v Krakove a Malopoľsku (23. júna - 2. júla 2023):

družstvá:


ženy: Balážová, Kukuľková, Labošová (štvrtá zatiaľ otázna)

muži: Wang, Pištej, Zelinka (štvrtý otázny)

dvojhra: Balážová, Kukuľková, Wang, Pištej

mix: Balážová - Pištej, druhý pár otázny