Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Súčasťou výstavy Habsburgovci a Sztárayovci sú repliky dobových šiat

Na snímke v popredí figurína predstavujúca grófku Irmu Sztárayovú v replike plesových šiat z 90. rokov 19. storočia v zrekonštruovanej Zimnej záhrade Zemplínskeho múzea v Michalovciach 10. februára 2022. Foto: TASR - Roman Hanc

Vystavenými sú šaty prvej dámy cisárovnej Sissi pochádzajúcej z rodu Sztárayovcov, šaty samotnej Sissi a tiež šaty cisárovnej Žofie.

Michalovce 10. februára (TASR) - Súčasťou výstavy Habsburgovci a Sztárayovci, ktorou Zemplínske múzeum (ZM) v Michalovciach sprístupnilo zrekonštruovaný objekt zimnej kaštieľskej záhrady, sú aj repliky dobového odevu. Ručná výroba trojice šľachtických šiat trvala umeleckému krajčírovi Pavlovi Steinerovi z Michaloviec takmer rok.

"Je to komplet ručná práca, aj účesy a čelenky, všetko robené podľa dobových obrazov," uviedol pre TASR. Vystavenými sú šaty prvej dámy cisárovnej Sissi pochádzajúcej z rodu Sztárayovcov, ovplyvnené anglickou módou, šaty samotnej Sissi a tiež šaty cisárovnej Žofie.Na docielenie čo najvernejšej repliky šiat cisárovnej Sissi použil Steiner výšivku. "Sú to predovšetkým tie 'hviezdice', nie sú to však hviezdice, ale plesnivec. Princezná bola bavorskou princeznou a ich symbolom bol plesnivec," ozrejmil.Ako pre TASR doplnila riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňaková, na výstave o šľachtických rodoch je okrem kostýmov z druhej polovice 19. storočia možné vidieť šľachtické a panovnícke portréty a zbierkové predmety zozbierané z rôznych múzeí.

Výstava Habsburgovci a Sztárayovci potrvá do konca roka, vstup do zimnej záhrady je podmienený aktuálne platnými epidemiologickými opatreniami.