Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Volejbalový tréner Sloveniek Fenoglio: Do boja o postup dáme všetko

Na snímke tréner slovenskej reprezentácie žien vo volejbale Marco Fenoglio hovorí s novinármi počas prípravného kempu reprezentácie žien pred majstrovstvami Európy, 17. augusta 2021 v Púchove. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Slovenské reprezentantky v tento deň odcestujú cez Viedeň do chorvátskeho Zadaru, kde ich od piatka čaká päť zápasov C-skupiny.

Púchov 17. augusta (TASR) - Už v stredu odštartujú úvodnými stretnutiami v základných skupinách tohtoročné majstrovstvá Európy žien vo volejbale EuroVolley 2021 (18. augusta - 4. septembra). Slovenské reprezentantky v tento deň odcestujú cez Viedeň do chorvátskeho Zadaru, kde ich od piatka čaká päť zápasov C-skupiny.

Ženský šampionát s 24 tímami sa po dvoch rokoch, keď jednu zo štyroch skupín hostila Bratislava, opäť uskutoční v štyroch krajinách. Hostiteľskými mestami sú spoločne so Zadarom srbský Belehrad, bulharský Plovdiv a rumunský Kluž. Z každej šesťčlennej skupiny postúpia do osemfinále štyria najlepší.

Slovenky nastúpia v prvom súboji v Zadare v piatok o 20.15 h proti Maďarkám. Po dni voľna ich postupne čakajú v nedeľu domáce Chorvátky, v pondelok favorizované Talianky a v utorok Švajčiarky. Po ďalšom voľnom dni záverečný zápas v skupine vo štvrtok 26. augusta proti Bieloruskám. Všetky stretnutia slovenského tímu odvysiela RTVS v priamych prenosoch na Dvojke.

"Po dlhej a náročnej príprave, v ktorej sme tvrdo pracovali, nastal čas hrať, sme pripravení na šampionát. Vieme, aké sú naše ciele, v tíme je dobrá atmosféra a pokúsime sa spraviť maximum pre postup," povedal taliansky tréner Sloveniek Marco Fenoglio počas utorkového stretnutia s médiami v Púchove, kde strávil národný tím záverečné dni prípravy. V nej odohrali Slovenky sedem zápasov na pôde súperov, ktorí sú vyššie postavení vo svetovom rebríčku - v Poľsku (1:3, 3:1), Grécku (0:3, 3:1, 1:3) a Česku (0:3, 2:2).

"Pripravujeme sa už na prvý zápas s Maďarskom. V našej skupine sú veľmi silné tímy Talianska a Chorvátska, o ďalšie pozície bude veľký boj a všetko je otvorené. Myslím si, že sme so súpermi na rovnakej úrovni a v príprave sme ukázali, že ak hráme na stodesať percent, dokážeme hrať veľmi dobrý volejbal," dodal Fenoglio pre oficiálnu webovú stránku Slovenskej volejbalovej federácie. Na domácom šampionáte pred dvoma rokmi priviedol Slovenky k historickému postupu zo skupiny do osemfinále a konečnej 12. priečke.

Premiéru na ME zažije šesť zo štrnástich nominovaných hráčok - nahrávačka Kohútová, blokárky Abrhámová, Hrušecká a Smiešková a univerzálky Krišková a Šunderlíková. Kapitánkou tímu je rovnako ako na ME v Bratislave nahrávačka Barbora Koseková, ktorá v uplynulej sezóne hrávala v Békéscsabe a viacero súperiek z tímu úvodného súpera pozná z tamojšej ligovej súťaže. "Maďarky budú určite veľmi bojovné a nič nám nedajú zadarmo. Musíme ich zatlačiť od prvej lopty a snažiť sa robiť čo najmenej chýb. Ak budeme hrať ako tím a bojovať, môžeme uspieť," zdôraznila nová posila nemeckého bundesligového Aachenu.

Atmosféra blížiaceho sa šampionátu už podľa nej postupne do tímu preniká. "Myslím si, že už to začíname cítiť, zajtra odlietame. Príprava bola dlhá a náročná, na tréningoch už začíname trochu uberať, aby sme mali čo najlepšie vyladenú formu a pokúsili sa splniť cieľ v podobe postupu zo skupiny," skonštatovala Koseková, ktorú rovnako ako jej spoluhráčky mrzí, že skupinu v Chorvátsku ako jedinú odohrajú bez divákov. "Rady by sme čo najviac nadviazali na domáci šampionát, na tú atmosféru stále spomíname, žiaľ, teraz to bude bez divákov. Sme však výborný kolektív a v zápasoch si tým určite pomôžeme."

V družstve nechýba ani dlhoročná opora reprezentácie a päťnásobná Volejbalistka roka (2013 - 2017) Jaroslava Pencová, ktorá väčšinu sezóny vynechala pre problémy s chrbtom a následnú operáciu. Napokon sa však do národného tímu pred šampionátom vrátila a v príprave v Poľsku si pripísala aj jubilejný stý reprezentačný štart. "Marco ma počas kvalifikácie k návratu trochu vyprovokoval, navyše, volejbal mi chýbal a mala som pocit, že som sa s veľkým volejbalom nestihla rozlúčiť. Po operácii však cítim, že už nie je všetko také ako predtým, takže po 'Európe' už asi naozaj príde reprezentačná bodka. Myslím si, že už by ma nikto nepresvedčil ani po prípadnom postupe na budúcoročné majstrovstvá sveta," povedala skúsená 31-ročná blokárka a na margo súperov v skupine poznamenala: "Talianky a Chorvátky sú favoritky, v boji o postup budú pre nás kľúčové zápasy s ďalšími tromi tímami. Teraz sa sústredíme na Maďarky, sú určite hrateľné, ale nebude to ľahký súper."

V útoku sa bude slovenský tím spoliehať aj na smečiarku Nikolu Radosovú, úradujúcu Volejbalistku roka, ktorá v uplynulej sezóne rovnako ako Koseková pôsobila v Maďarsku a v Níreďháze bude pokračovať aj v novom ročníku. "Myslím si, že náš cieľ - postup zo skupiny - je reálny. Nebude to jednoduché, každý tím v skupine má tento cieľ a o prvú štvorku to bude veľký boj, no ak predvedieme svoju hru, máme na to. Dobrý výsledok však môžeme dosiahnuť len vtedy, ak si budeme pomáhať a pôjdeme do toho naplno a s radosťou."

Na európskom šampionáte sa bude zároveň bojovať aj o posledné tohtoročné body do svetového rebríčka, z ktorého majú Slovenky šancu postúpiť na MS 2022 do Holandska a Poľska. Aktuálne im patrí historicky rekordná 24. pozícia, pričom práve krajiny umiestnené po skončení reprezentačnej sezóny orientačne do 22. - 24. miesta (v závislosti od výsledkov ďalších kontinentálnych šampionátov) získajú miestenku na budúcoročný svetový šampionát. Slovenky na MS v ére samostatnosti ešte neštartovali.

Nominácia žien SR na šampionát EuroVolley 2021

(18. augusta - 4. septembra):

nahrávačky: Barbora Koseková (Aachen/Nem.), Anna Kohútová (VKP Bratislava)

smečiarky: Nikola Radosová (Níreďháza/Maď.), Mária Žernovič (Vasas Budapešť/Maď.), Karin Palgutová (Volero Le Cannet/Fr.), Karolína Fričová (Prostějov/ČR)

blokárky: Jaroslava Pencová (bez klubu), Michaela Abrhámová (Mougins/Fr.), Tereza Hrušecká (KP Brno/ČR), Ema Smiešková (VKP Bratislava)

univerzálky: Karin Šunderlíková (Soverato/Tal.), Romana Krišková (Mioveni/Rum.)

liberá: Michaela Španková (UKF Nitra), Skarleta Jančová (Ostrava/ČR)

Realizačný tím:
tréner: Marco Fenoglio
asistenti trénera: Stefano Micoli, Peter Adamec
manažér tímu: Slavomír Huba
štatistik: Daniel Bruch, fyzioterapeut: Patryk Bieda


Program SR v C-skupine v Zadare

/všetky zápasy LIVE na Dvojke RTVS/:
piatok 20. 8.: Maďarsko - Slovensko (20.15)
nedeľa 22. 8.: Chorvátsko - Slovensko (17.00)
pondelok 23. 8.: Slovensko - Taliansko (17.15)
utorok 24. 8.: Švajčiarsko - Slovensko (20.00)
štvrtok 26. 8.: Slovensko - Bielorusko (17.00)

Rámcový program šampionátu:
18. - 26. 8.: zápasy v základných skupinách (Belehrad/Srb., Plovdiv/Bul., Zadar/Chor., Kluž/Rum.)
28. - 30. 8.: osemfinále (Belehrad/Srb., Plovdiv/Bul.)
31. 8. - 1. 9.: štvrťfiále (Belehrad/Srb., Plovdiv/Bul.)
3. 9.: semifinále (Belehrad/Srb.) 4. 9.: finále, zápas o 3. miesto (Belehrad/Srb.)