Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

Západná časť kaštieľa v Ladcoch sa má zmeniť na kreatívne centrum

Na snímke pohľad do interiéru farského Kostola sv. Valentína 14. februára 2022 v obci Ladce. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V medzivojnovom období bol kaštieľ sídlom rádu vincentiek - Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, neskôr slúžil pre potreby armády a ako odborné učilište.

Ladce 14. februára (TASR) – Schátraný kaštieľ z prvej polovice 18. storočia v obci Ladce v Ilavskom okrese chcú jeho majitelia zrekonštruovať. Na rekonštrukciu západnej časti kaštieľa využijú okrem vlastných zdrojov najmä finančné prostriedky Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskych fondov.

Ako informovala príbuzná majiteľov kaštieľa Jana Heiserová, po skončení prác v roku 2023 bude západná časť kaštieľa slúžiť ako kreatívne centrum a umelecká rezidencia, v priestoroch budú prezentovať históriu kaštieľa.„Rekonštrukcia celého kaštieľa bude trvať dlhší čas. Ak sa to podarí, bude kaštieľ slúžiť tomu, čomu má. Celá rodina i ja tomu fandíme, má to zmysel,“ priblížila Heiserová.

V medzivojnovom období bol kaštieľ sídlom rádu vincentiek - Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, neskôr slúžil pre potreby armády a ako odborné učilište. Koncom 20. storočia bol reštituovaný. Momentálne prebieha výberové konanie na zhotoviteľa rekonštrukcie.

Súčasťou areálu kaštieľa je aj kostolík zasvätený sv. Valentínovi. Ako informoval historik Tomáš Michalík, kostol je pre verejnosť prakticky neprístupný, slúžili sa v ňom omše raz či dvakrát do roka. Výnimočný je práve zasvätením sv. Valentínovi. Na Slovensku sa patrocínium - zasvätenie sv. Valentínovi vyskytuje iba v ojedinelých prípadoch, napríklad Krížovany, Vislanka – Ďurková, v minulosti napríklad Spišská Belá. V trenčianskom regióne kostol zasvätený patrónovi zaľúbených nie je.