Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Videá a prenosy TASR TV

ZMOS chce s budúcou vládou rokovať o štátnom rozpočte či daniach

Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik Foto: TASR Dano Veselský

Riešiť chcú tiež legislatívne zmeny.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce s budúcou vládou rokovať o ich prioritách. Rokovania budú zahŕňať otázky týkajúce sa štátneho rozpočtu, podielových daní, ekonomického garantovaného minima, odpadu, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a ďalších oblastí. Riešiť chcú tiež legislatívne zmeny. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ZMOS a zároveň primátor Partizánskeho Jozef Božik.

"Boli by sme radi, keby politické strany, ktoré tvoria nielen parlament, ale hlavne vládnu koalíciu, boli pripravené začať postupne napĺňať aj priority, ktoré boli predmetom memoránd, ktoré sme podpísali," uviedol Božik.

ZMOS očakáva, že výnos daní z príjmov fyzických osôb bude nepostačujúci. Navrhuje ich doplniť daňou z príjmu právnických osôb alebo inou daňou. Chcú tak zvýšiť garantovateľnosť príjmov. Za dôležité považuje aj vytvorenie ekonomického garantovaného minima pre obce. V tejto súvislosti by podľa Božika v žiadnom prípade príjmy obcí na nasledujúci rok nemali byť nižšie, ako boli príjmy obcí zo štátu predchádzajúci rok.

S politikmi chce diskutovať tiež o odložení mechanicko-biologickej úpravy zmesového komunálneho odpadu. Predseda ZMOS uviedol, že Slovensko nie je pripravené na celoplošné zavedenie tejto metódy. "Keby sme ju zaviedli, tak nám to mimoriadne predraží spracovanie odpadu pri tých obciach a mestách, ktoré nemajú zabezpečenú mechanicko-biologickú úpravu," priblížil s tým, že prípadný ročný odklad aj tak nebude postačovať na vybudovanie infraštruktúry.ZMOS pripomenulo aj potrebu oddialenia účinnosti optimalizácie siete nemocníc. Božik však zdôraznil, že sa musí dotýkať tých nemocníc, ktoré majú personálne krytie. "To znamená, že majú aj lekárov, majú aj stredný zdravotnícky personál a majú garantovanú kvalitu služieb," uviedol.

Očakáva tiež rokovania a zmenu zákona o regionálnom rozvoji. Chcú tak zvýšiť financovanie. Samosprávne kraje, obce a mestá sa podľa slov Božika vedia dohodnúť na kľúčových prioritách pre každú obec a mesto na Slovensku.

ZMOS žiada aj odloženie legislatívy týkajúcej sa stavebného zákona, pokiaľ ide o odobratie časti kompetencií obciam a mestám. Ako skonštatovali, táto metodika bude výrazne komplikovať územný rozvoj v rámci miest a obcí Slovenska.

Prvý podpredseda ZMOS Martin Červenka zdôraznil potrebu prerobenia výzvy na centrá zdieľaných služieb. Žiada, aby budúca vláda zapracovala parametre, ktoré požadujú obce a mestá, a výzva bola vyhlásená nanovo. "Samospráva a fungovanie samosprávy môže byť len v systéme združovania kompetencií a nie zlučovanie obcí," priblížil.

Podpredsedníčka ZMOS a predsedníčka komory obcí Božena Kováčová upozornila na nevyvážené financovanie sociálnych služieb, ktoré podľa nej ohrozuje malé obce. Apelovala na zmenu zákona v tejto oblasti.