< sekcia Publicistika

Prvé kolo volieb má Francúzsko za sebou. Je všetko rozhodnuté?

Ilustračné foto. Foto: Tablet.TV

Do druhého kola francúzskych prezidentských volieb postúpili Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Situáciu vo Francúzsku pred druhým kolom komentujú hostia Juraja Hrabka. Sledujte FAKTY a ARGUMENTY!

Bratislava 24. apríla 2017 (TABLET.TV) - Predvolebné prieskumy naznačovali vyrovnané šance štyroch kandidátov – napokon uspeli dvaja najväčší favoriti, Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Hoci sa zdá, že výsledky druhého kola by mali byť jasné, brexit a víťazstvo Donalda Trumpa zdvíhajú maličký varovný prst, že sa treba zmobilizovať ešte raz. Tradičné strany opäť neuspeli – dnes sa diskutuje o tom, ako dopadne druhé kolo, čo možno očakávať od Francúzska po druhom kole, ako tieto voľby ovplyvnia francúzsku spoločnosť a ako EÚ. Vzhľadom na to, že obe ponuky sa od seba odlišujú diametrálne (Le Penová vz. Macron), diametrálne odlišné budú aj výsledky v prípade úspechu jednej alebo druhej vízie.

Matúš KRČMÁRIK, novinár (denník SME)
„Myslím, že motyka v druhom kole nevystrelí, lebo Le Penová ani v prvom kole nemala tak veľa hlasov, aby vyhrala. Treba povedať aj to, že veľa Francúzov bude voliť proti Le Penovej. Ona akoby nemala kde získať veľa nových voličov, lebo kto by ju chcel voliť, ten bolo ňou nadšený a už ju volil. Kým pri Macronovi sa dá očakávať, že naberie hlasy od Fillona aj od komunistov, ktorí dlhodobo hlasujú proti extrému. Teda očakávam ešte výraznejšie víťazstvo Macrona. Myslím, že to budú voľby proti Le Penovej. Keď som pred voľbami hovoril s tamojšími voličmi, nikto nebol Macronom veľmi nadšený, vnímali ho ako Hollandovho poskoka, ale hovorili, že keby išiel proti Le Penovej, tak ho budú voliť.”

Pavol SZALAI, senior editor (euractiv.sk)
„Je veľmi pravdepodobné, že v druhom kole vyhrá Macron. Muselo by sa stať niečo veľmi výnimočné, aby vyhrala Le Penová - nejaká medzinárodná kríza alebo masívny teroristický útok, alebo veľká korupčná kauza, týkajúca sa Macrona.”

KĽÚČOVÉ OTÁZKY DISKUSIE:
==> Boli pre vás výsledky volieb prekvapením?
==> Ako si vysvetľujete postup práve týchto dvoch kandidátov?
==> Aké boli vlastne hlavné témy predvolebnej kampane? Do akej miery sa v kampani skloňovala budúcnosť EÚ?
==> Čím oslovili títo dvaja kandidáti svojich voličov?
==> Prečo neuspeli ich konkurenti?
==> Aké je Francúzsko podľa týchto výsledkov? Mení sa v porovnaní s minulosťou?
==> Ktoré problémy považujú Francúzi za najdôležitejšie?
==> Prezidentské voľby v USA zrejme ovplyvnil Kremeľ – dá sa to povedať aj o francúzskych voľbách?
==> Do akej miery ovplyvnili výsledky volieb teroristické útoky v minulosti a tesne pred voľbami?
==> Máte svojho favorita v druhom kole?
==> Ako bude vyzerať Francúzsko, keď vyhrá kandidát A a keď uspeje kandidát B?
==> Ako ovplyvní Európsku úniu jeden a ako druhý kandidát?

MODERÁTOR: Juraj HRABKO

HOSTIA: novinári Matúš KRČMÁRIK (denník SME) a Pavol SZALAI (euractiv.sk)

DRAMATURGIA, PODKLADY: Róbert KOTIAN