Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. máj 2023Meniny má Ferdinand
< sekcia Publicistika

DANKO: Voľby boli plné emócií a zvolení nepripravení ľudia

Andrej Danko v TASR TV Foto: TASR TV

Ústavný súd rozbil na drobné celý právny systém SR. Necitlivo vlastne poprel doterajšie parlamentné voľby, ktoré sa konali na základe skrátenia volebného obdobia, povedal A. Danko (PODCAST a VIDEO).

Bratislava 18. júla (Teraz.sk) – Posledné parlamentné voľby boli plné emócií, voliči nečítali programy politických strán a nebrali do úvahy ani to, čo pre nich bývalé vládne subjekty za štyri roky urobili. A dnes sa začínajú zamýšľať nad tým, že boli zvolení ľudia nepripravení na riadenie štátu. V diskusii na TASR TV to vo štvrtok 15. júla doobeda povedal predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

„Učiteľom a vojakom bolo jedno, že im rastú platy,“ pripomenul rezorty, ktoré mala na starosti jeho strana. Dodal, že zaviedli dovolenkové poukazy, možnosť zvýhodnene vyplácať odmeny formou 13. a 14. platu, zaviedli paušálne výdavky pre živnostníkov a pre nich, ako aj firmy do určitého obratu, znížili DPH na 15 percent.

„Vyplácanie trinásteho a štrnásteho platu sme nastavili tak, že keď firma dala 500 eur, mal zamestnanec v čistom 480 a firmu to stálo 520 eur. Dnes keď dá firma odmenu formou 13. platu, stojí ju to 720 eur a zamestnanec dostane 380 euro,“ tvrdí Danko.Predseda SNS je presvedčený, že aktuálne preferencie strany na úrovni tesne nad tromi percentami dokáže do volieb zvýšiť tak, že sa znovu dostane do parlamentu. „Pol roka dozadu ste hovorili, že percentná sú jedno až dve. Dnes sú preferencie 3,4 percenta. A na rozdiel od Matoviča môžem po regiónoch chodiť bez ochranky. Môžem na sociálne siete nahrávať videá a vidím, že ich sledovanosť stúpa,“ povedal.

S rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý neumožňuje skrátenie volebného obdobia formou referenda, sa Danko nestotožňuje. „Nepovedali len to, že referendom nie je možné skrátiť volebné obdobie, ale dokonca ako keby to nemohli urobiť ani poslanci. Ústavný súd rozbil na drobné celý právny systém Slovenskej republiky. Veľmi necitlivo vlastne poprel doterajšie parlamentné voľby, ktoré sa konali na základe skrátenia volebného obdobia,“ tvrdí Danko.„Ústavný súd zaviedol nóvum. O to dôslednejšie sa bude treba rozhodovať pri parlamentných voľbách. Lebo to nie je o tom, kto lepšie komunikuje a s kým je väčšia „sranda“, ale kto lepšie riadi štát. Koho si zvolia ľudia, ten tu proste štyri roky bude,“ dodáva Danko s tým, že SNS sa aktuálne sústreďuje na budúce župné a komunálne voľby.


Protesty a očkovanie


Danko podporuje aj občianske protesty proti rozhodnutiu ÚS SR o neústavnosti skrátenia volebného obdobia referendom a politike štátu v boji proti pandémii. „Stojíme si za názorom, že očkovanie má byť dobrovoľné a hraničné priechody nemajú zatarasovať betónmi a štrkom. Skôr by sme mali pozerať na okolité štáty, ako ľudí informujú a motivujú,“ povedal.

„Ja osobne som po ťažkej operácii a ak by som sa mal dať zaočkovať, tak látkou, aká teraz na Slovensku nie je k dispozícii. A to nechcem haniť žiadnu. Ale mňa ešte nepresvedčili,“ tvrdí Danko. V diskusii zopakoval aj to, že sa snažil pomáhať Slovensku v čase rokovaní o nákupe Sputnika V, aj v čase, keď Rusko kúpilo naspäť neuvyužité vakcíny, ktorým v najbližšom čase hrozila expirácia.