< sekcia Publicistika

R.FICO: Matovič sám o sebe hovorí, že nie je normálny a má pravdu

Robert Fico v TABLET.TV Foto: TASR

Smer-SD chce strážiť demokratický a antifašistický charakter Slovenskej republiky, chrániť sociálny štát a reagovať na výzvy novej doby, povedal v TABLET.TV predseda strany Robert Fico.

Bratislava 25. februára (Teraz.sk) – Na rozdiel od minulých volieb opozícia dnes podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica nemá žiadneho „gazdu“, ani žiadnu hodnotovú protiváhu dnešnej najsilnejšej vládnej strany. „Nezvádzame súboj s hodnotovou stranou, zvádzame súboj s antisystémom. Igor Matovič sám o sebe hovorí, že nie je normálny a má absolútnu pravdu,“ povedal Fico v diskusii na Tablet.tv.

Ak by Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS) nevniesli do predvolebnej diskusie hodnotové témy ako je odmietnutie Istanbulského dohovoru, schválenie 13. dôchodku a zvýšenie detských prídavkov na aktuálnej mimoriadnej schôdzi parlamentu, bola by podľa neho celá debata zo strany opozície postavená len v útokoch na jeho osobu a kriminalizácii koaličných politikov.

„Dnes najviac kriminalizujú Smer najväčší kriminálnici. To predsa nie je možné. A všetci to akceptujú ako hotovú vec,“ vyhlásil expremiér, podľa ktorého médiá používajú iný meter na Smer-SD a iný na opozičné politické strany. „Niekto dáva pani Zsuzsovej peniaze na auto, evidentne sa s ňou stretáva a prvý vykrikuje, že my sme vrahovia a on je dobrý. Hovorím teraz o pánovi Kollárovi,“ povedal Fico na margo dvojnásobnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej vo februári roku 2018.

Verejnosť bola podľa neho v tom čase masívne presviedčaná o tom, že vyšetrovanie bude manipulované a zametené pod koberec. „To neboli žiadne občianske iniciatívy, boli to čisto politické iniciatívy, na ktoré boli ľudia zneužití,“ reagoval Fico na demonštrácie hnutia Za slušné Slovensko.

„Keby mne niekto po vražde tĺkol do hlavy, že za ňu zodpovedá Úrad vlády a Robert Fico, tiež by som ako mladý človek asi išiel na ulicu a kričal, že dosť bolo tejto vlády. Ľudia boli totálne oklamaní. Za všetkými týmito demonštráciami vidím perfektnú organizovanosť, má to čisto politické kontúry a je tam veľké prepojenie na zahraničie. My to hodnotíme takto a nič na tom meniť nebudeme,“ trval na svojom predseda Smeru-SD.

„Demokracia je jediný správny spôsob riadenia spoločnosti, ale nie je bez hraníc. Ľudia musia niesť zodpovednosť za to, keď povedia niečo, čo nie je pravda,“ dodal Robert Fico.
Na otázku, ako mohol počas jeho vlád tak narásť vplyv Mariana Kočnera, Fico odpovedal, že nie sme policajný štát a ako premiér nemal na starosti kontrolu správania sa konkrétnych podnikateľov.

„Komunikácia tohto človeka so slovenskou verejnosťou bola mimoriadne intenzívna a široká. Kedykoľvek ste prišli na nejaké spoločenské podujatie, vždy ste ho tam našli. Vždy sa stretával s vplyvnými ľuďmi, podnikateľmi, ľuďmi z oblasti šoubiznisu,“ povedal. „Keď s ním ľudia komunikovali, predsa nemohli vedieť, že raz bude obžalovaný. Ja s ním nemám žiadnu komunikáciu, keby niečo bolo, tak už som dávno popravený a zožratý,“ tvrdí Fico.

Zdôraznil, že by v žiadnom prípade nezľahčoval komunikáciu Kočnera s tretími osobami, ak sa týkala trestnej činnosti alebo ovplyvňovania súdov. „Voči ľuďom, ktorí takto komunikovali je treba vyvodiť zodpovednosť,“ povedal. Nepovažuje však za férové, ak médiá dotlačia zverejňovaním esemesiek s Marianom Kočnerom poslanca Smeru-SD Martina Glváča k ukončeniu politickej kariéry, ale podobné textové správy u predsedu bratislavského VÚC Juraja Drobu (SaS) ignorujú.

„Ešte pred vraždou, už v auguste 2017, teda za našej vlády, bol pán Kočner obžalovaný z dvoch závažných trestných činov. A po vražde každý hovoril, ako vražda nikdy nebude vyšetrená a niekto ju bude chcieť zamiesť pod koberec. Nie je to pravda. Našli sme vraha? Našli. Jeden z objednávateľov už je vo výkone trestu, lebo podpísal dohodu o vine a treste. Teraz sa ešte čaká, čo urobí súd s obžalobami voči pánovi Kočnerovi a pani Zsuzsovej,“ zhrnul Fico.


Sociálny štát


Dodal, že jeho strana sa turbulentné volebné obdobie snažila využiť na presadenie opatrení súvisiacich so sociálnym štátom od vlakov či obedov zadarmo až po výrazné zvýšenie minimálnej mzdy. „Smer-SD dosiahol v sociálnej oblasti na Slovensku veľmi dobré výsledky, niektoré sú bezprecedentné. A mnohé európske krajiny pozerajú na Slovensko, či by niečo z toho nevedeli použiť. Dostali sme do ústavy minimálnu mzdu, máme veľmi kvalitný Zákonník práce,“ povedal.

Aj preto odmieta obvinenia, že sú aktuálne sociálne návrhy, teda 13. dôchodok vo výške 460 euro alebo zdvojnásobené detské prídavky kupovaním voličov. „V programovom vyhlásení vlády bolo, že vláda vynaloží úsilie na transformáciu vianočného príspevku na 13. dôchodok. Ja neviem, čo bude po voľbách, ale pre mňa je lepšie mať vrabca v hrsti ako holuba na streche. Kto zabezpečí, že budúci parlament bude vôbec schopný niečo prijať? Alebo táto partička liberálov a neoliberálov kopec vecí poruší,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodli nečakať na nasledujúce volebné obdobie a zmeny presadiť hneď.

Mikrointerview s Robertom Ficom
-Prečo sa Smer-SD a SNS rozhodli iniciovať túto mimoriadnu schôdzu NR SR?-
Keďže po parlamentných voľbách je vysoká pravdepodobnosť chaosu a útokov na základy sociálneho štátu, vo vláde padlo rozhodnutie, že budú prijaté návrhy zákonov a návrhy na skrátené legislatívne konanie. Ide o bezprecedentné opatrenia. Dlhodobo sme avizovali, že chceme vianočný príspevok transformovať na 13. dôchodok a teraz sme to pripravili tak, aby starobní aj invalidní dôchodcovia boli spokojní, starobný dôchodca by mal dostať 460 eur a invalidný priemerný invalidný dôchodok. Okrem toho je to dvojnásobné zvýšenie detských prídavkov a Istanbulský dohovor.

-Ako sa podľa vás bude schôdza ďalej vyvíjať?-
Mňa mrzí, že je táto schôdza blokovaná jedným z vládnych partnerov. Keby sa Most-Híd normálne správal, pretože ide o vládne a nie poslanecké návrhy zákonov, už by sme mali hlasovanie o skrátenom legislatívnom konaní za sebou a mohli by sme rokovať o samotných návrhoch. Čo bude, neviem. Ak bude Most-Híd naďalej blokovať schôdzu, môže sa stať, že návrhy na skrátené konania neprejdú, čo bude škoda. V praxi to znamená, že sa týmito návrhmi budeme môcť zaoberať až v nasledujúcom volebnom období, Ja predpokladám, že bez ohľadu na to, kde sa bude Smer nachádzať, či v opozícii alebo vo vláde, toto bude naša silná agenda.

-Neobávate sa, že v prípade schválenia prezidentka Zuzana Čaputová zákony nepodpíše?-
Všetko je možné, ale nepredpokladám, že by pri takýchto výrazných sociálnych opatreniach prezidentka zaváhala, nemá na to žiadny vecný dôvod.


Smer-SD chce podľa neho v budúcnosti strážiť demokratický a antifašistický charakter Slovenskej republiky, chrániť sociálny štát a reagovať na výzvy novej doby, akou je napríklad rastúci nedostatok vody. Chcel by tiež otvoriť diskusiu o zmene volebného systému z pomerného na zmiešaný, kde by bola polovica parlamentu volená v jednomandátových volebných obvodoch a poslanci by mali zodpovednosť za konkrétne územie.


Kandidátna listina


Kandidátnu listinu podľa neho zostavili konsenzuálne a pozícia volebného lídra na nej podľa Fica zaručuje Petrovi Pellegrinimu nomináciu na najvyšší post, na ktorý strana po voľbách potenciálne získa nárok. „Hoci som tu už veľmi dlho, od roku 1992, nepatrím medzi politikov, ktorí by sa správali podľa známeho príslovia „stranu som si založil, aj si ju zničím“. Tento môj prístup zabezpečuje, že Smer tu stále je a má chuť vyhrať ďalšie parlamentné voľby,“ tvrdí Fico.


Prvých pätnásť mien na kandidátnej listine Smeru-SD
1. Peter Pellegrini, Ing., 44 r., predseda vlády SR, Banská Bystrica
2. Robert Fico, doc. JUDr., CSc., 55 r., poslanec NR SR, Bratislava
3. Denisa Saková, Ing., PhD., 43 r., ministerka vnútra SR, Bratislava
4. Richard Raši, MUDr., PhD., MPH., 48 r., podpredseda vlády SR, Košice
5. Juraj Blanár, Ing., 53 r., poslanec NR SR, Žilina
6. Peter Žiga, Ing., PhD., 47 r., minister hospodárstva SR, Košice
7. Ladislav Kamenický, Ing., 49 r., minister financií SR, Bratislava
8. Jaroslav Baška, Ing., 44 r., poslanec NR SR, Dohňany
9. Erik Tomáš, Mgr., 44 r., poslanec NR SR, Bratislava
10. Matúš Šutaj Eštok, Mgr., 33 r., vedúci Úradu vlády SR, Bratislava
11. Ľuboš Blaha, Mgr. PhDr., PhD., 40 r., vysokoškolský učiteľ, Bratislava
12. Ján Richter, JUDr., 63 r., minister, Nitra
13. Ľubica Laššáková, PhDr., 59 r., ministerka kultúry SR, Banská Bystrica
14. Martin Nemky, Ing., MBA, 39 r., poslanec NR SR, Nitra
15. Ján Podmanický, JUDr. PhDr., PhD., 42 r., poslanec NR SR, Stará Bystrica


„Nachádzam svoju pozíciu v tom, že chcem viesť stranu ako predseda, ale súčasne cítim, že verejnosť chce aj niečo iné. Tak jej ponúkajme perspektívnych ľudí. Peter Pellegrini je sociálny demokrat, je mimoriadne pracovitý a perspektívny. Ukážme ľuďom, že nie iba v štáte sú potrebné zodpovedné zmeny, ale, že ich vedia robiť aj strany,“ uzavrel.