< sekcia Publicistika

FICO: Túto vládu považujem len za epizódu v politickom živote Smeru-SD

Robert Fico v TABLET.TV Foto: TASR

Nemôžeme hovoriť o žiadnom nadužívaní alebo inflácii. Bavíme sa o dvoch extrémnych prípadoch zlyhania ministrov, reagoval predseda Smeru-SD na otázku, prečo chcú odvolávať až dvoch členov vlády.

Bratislava 4. septembra (Teraz.sk) – Po dvanástich úspešných rokoch pôsobenia vo vláde Smer-SD podľa Roberta Fica odovzdal krajinu novému kabinetu s historicky najlepšími výsledkami. „Táto vládna koalícia zažije veľmi ťažké a veľmi turbulentné obdobie. Ja považujem túto vládu a túto vládnu koalíciu len za epizódu v politickom živote strany Smer-SD a v mojom politickom živote,“ vyhlásil líder Smeru-SD v diskusii na Tablet.tv.

Na margo odchodu časti poslaneckého klubu do novovznikajúceho subjektu Hlas-SD Fico vyhlásil, že týchto ľudí nepovažuje za nepriateľov a za politických oponentov Smeru považuje aktuálnu vládnu koalíciu. Zároveň však pripomenul, že za svoju politickú kariéru ľudia okolo Petra Pellegriniho vďačia Smeru-SD a preto by sa k tejto strane mali správať s rešpektom.

„Je veľká škoda, že odídenci nereflektovali to, čo bolo na stole položené. Aby bol Pellegrini predsedom Smeru, ja som chcel byť predsedom nadácie, ktorá by s predsedom spolupracovala a dnes mohol mať Smer 30 tridsaťpercentnú podporu. Takto je to rozbité,“ tvrdí Fico.Smer-SD podľa neho urobil všetky potrebné stabilizačné kroky a aktuálne sa chce zamerať na veľmi aktívnu ľavicovú opozičnú politiku. „Ľudia, ktorí odišli zo Smeru sú liberálne orientovaní a bude veľa tém, kde sa ukáže, kde je Smer a kde sú títo ľudia,“ tvrdí Fico.

Dôkazom o akcieschopnosti Smeru má byť podľa neho aj ľavicový deň v Kremničke, kde si zároveň pripomenuli výročie Slovenského národného povstania. „Oslavy, aj prejavy prebehli v dôstojnej atmosfére, prišlo veľké množstvo ľudí a nikto tam po nikom nevykrikoval,“ povedal v narážke na oficiálne oslavy, ktoré kazila výkrikmi skupinka demonštrantov.


Podpredsednícka stolička a NKÚ


Predsedníctvo Smeru-SD vyzvalo Petra Pellegriniho, aby sa vzdal postu podpredsedu parlamentu, ktorý získal ešte vo farbách tejto strany. Ten avizoval, že tak urobí na najbližšej riadnej schôdzi parlamentu. Na otázku, či podľa neho koalícia dodrží tradíciu a zvolí na tento post kandidáta Smeru-SD, alebo funkcia ostane uprázdnená, Fico reagoval, že politické hry v tejto otázke skôr neočakáva.

„Je známe, že sme nominovali svojho kandidáta a je ním podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár. Ak budú chcieť hrať politické hry, samozrejme, že môžu, lebo na zvolenie je potreba 76 hlasov. Ale ja to takto nevnímam. Sú tu nejaké pravidlá hry,“ povedal.Opozícii podľa neho tradične patrí aj post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Smer-SD preto v časoch svojej vlády akceptoval do tejto funkcie bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby a poslanca SDKÚ-DS Karola Mitríka. „V tejto chvíli sme jediná štandardná opozičná strana, ktorá vzišla z volieb. Som zvedavý, čo sa stane, keď teraz skončí funkčné obdobie predsedu NKÚ a my si ho budeme nárokovať,“ naznačil Fico.

Odvolávanie


Strana zbiera podpisy potrebné na parlamentné odvolávanie hneď dvoch členov vlády, ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) a ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).

„Nemôžeme hovoriť o žiadnom nadužívaní alebo inflácii. Bavíme sa o dvoch extrémnych prípadoch zlyhania ministrov,“ odpovedal Fico na otázku, či to nie je ukážka neadekvátneho využívania tejto zákonnej možnosti.

„V prípade pána Hegera celá vládna koalícia a najmä premiér hovoria, že pokiaľ ide o kauzu pána Miškoviča, je to v poriadku. Poskytuje právne služby prakticky každému, kto je vo funkcii vďaka OĽaNO. Čo by povedali ľudia, ak by môj poradca bral peniaze na trinástich úradoch?,“ opýtal sa Fico.

Krajniakovi vyčíta, že plánuje zrušiť sociálne opatrenia Smeru-SD, za ktoré pritom jeho vlastná strana Sme rodina pred voľbami hlasovala. „Mali aj vyhlásenia, že sociálne opatrenia z dielne Smeru sa nebudú rušiť a všetko rušia,“ tvrdí Fico.

Koalícia plánuje zrušiť obedy zadarmo pre deti a nahradiť ich rozšíreným daňovým bonusom. Namiesto 13. dôchodku, ktorý parlament schválil krátko pred voľbami, bude štát vyplácať sociálnu dávku v maximálnej výške 300 eur. Je to viac, ako po minulé roky štát vyplácal prostredníctvom tzv. vianočného príspevku, ale menej ako mal dôchodcom garantovať 13. dôchodok. „Všetkých dôchodcov oklamali o stopäťdesiat až tristo eur. Podľa zákona, ktorý platí, bol prijatý vo februári 2020, má starobný dôchodca nárok na 462 eur 13. dôchodku vyplatených v decembri,“ povedal Fico.

Podobne minimálna mzda by sa mala zvyšovať viac, ako bol priemer za ostatné roky, ale menej, ako garantuje legislatíva schválená na sklonku vlády Smeru-SD.

Na otázku, či nemajú aj vládne strany právo na zmenu postoja, keďže v čase schvaľovania legislatívy bolo Slovensko na vrchole ekonomickej konjunktúry a aktuálne bojuje s hrozbou najväčšej ekonomickej krízy vo svojej histórii, Fico reagoval, že to by platilo, ak by sa snažili konsolidovať verejné financie.

„Bolo by to relevantné vtedy, keby chceli otvoriť diskusiu o udržateľnosti verejných financií. Ale čo urobili? Pred pár týždňami došlo k veľkej zmene rozpočtu na rok 2020, prijali deficit v takej výške, že dnes má táto vláda k dispozícii naviac o dvanásť miliárd eur oproti tomu, čo bolo pôvodne plánované. A oni potrebujú zobrať robotníkovi dve eurá za prácu v noci a dôchodcovi pár eur, ktoré mal dostať? Už nehovoriac o obedoch zadarmo. Veď to bolo významné sociálne opatrenie, ktoré v praxi fungovalo,“ uzavrel predseda Smeru-SD.