< sekcia Publicistika

HRABKO: Súboj medzi Ficom a Pellegrinim môže skončiť rozbitím Smeru

Juraj Hrabko v TABLET.TV Foto: TASR

Politický vplyv A. Kisku sa blíži k nule a strana Za ľudí si musí hľadať nového lídra, povedal J. Hrabko v Tablet.tv.

Bratislava 30. apríla (Teraz.sk) – Politický súboj o post predsedu Smeru-SD medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim sa môže skončiť až rozbitím aktuálne najsilnejšej opozičnej strany. V diskusii na Tablet.tv to povedal publicista Juraj Hrabko.

Volebný líder strany z ostatných parlamentných volieb Pellegrini totiž prostredníctvom TASR v sobotu (25.4.) avizoval, že uvažuje o kandidatúre na post straníckeho lídra. „Vieme, že ide o odložený súboj, naznačovalo sa to už pred voľbami. Vtedy to Robert Fico uhral tak, že ponúkol Petrovi Pellegrimu pozíciu volebného lídra a súboj sa nekonal, k oslabeniu Smeru-SD neprišlo,“ pripomenul Hrabko.

Otázkou je podľa neho aj to, kedy by sa konal snem Smeru-SD, Pellegrini avizoval, že by si ho vedel predstaviť už po lete. „Samozrejme, snem bude, dôležité je aj to, kedy bude a ako prebehne. Je to ťažké predpovedať. Ale ak sa Robert Fico nestiahne a prijme hodenú rukavicu, Peter Pellegrini je podľa mňa ochotný aj rozbiť stranu Smer,“ poznamenal Hrabko.
Významnou transformáciou podľa neho prejde aj politika strany Za ľudí, ktorá sa pôvodne formovala ako politický subjekt exprezidenta Andreja Kisku. Ten však zo zdravotných dôvodov vrátil parlamentný mandát a neprijal ani exekutívnu funkciu. „Ja som predpovedal, že po odchode z prezidentského paláca bude politický vplyv Andreja Kisku nulový a ukazuje sa, že naozaj taký je,“ reaguje Hrabko, ktorý už nepočíta s výraznejším angažovaním sa exprezidenta v politike.

„V strane nastanú vnútorné procesy, pri ktorých niekto preberie žezlo po Andrejovi Kiskovi. Osobnosti majú, je tam podpredsedníčka vlády Veronika Remišová, podpredseda parlamentu Juraj Šeliga či ministerka spravodlivosti Mária Kolíková,“ poznamenal Hrabko.


Programové vyhlásenie vlády a parlamentné hlasovania


Na margo poznámky podpredsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, podľa ktorého môže vládna koalícia napokon padnúť na otázke zmeny systému povinného zdravotného poistenia na unitárny, Hrabko poznamenal, že reálny vývoj v tejto otázke sa dá len veľmi ťažko predpokladať.

Podľa Rašiho sa ukazuje, že hoci v programovom vyhlásení vlády je formulácia, podľa ktorej vláda takúto zmenu "zváži", SaS a možno ani Za ľudí nie sú naklonené tomu, aby všetky prostriedky z povinného zdravotného poistenia išli len cez štátnu poisťovňu. Smer-SD by však podľa neho takúto reformu podporil. „Ani pán Raši nemá vešteckú guľu. Ale treba povedať, že ak to SaS a strana Za ľudí nepodporí, ale Smer-SD to podporí, tak to v parlamente bez problémov musí prejsť,“ upozornil Hrabko.

Slovo „zváži“ je podľa neho súčasťou obvyklej formulácie, ktorá sa často nachádza v programových vyhláseniach. „Znamená to, že minister zdravotníctva, ktorý to do programového vyhlásenia dal, takýmto smerom uvažuje. Ale ako to konkrétne bude vyzerať, podľa mňa dnes nevie povedať ani on sám. Ak to minister predloží, dobre to vyargumentuje a nájde pre to politickú podporu, tak to prejde, inak nie,“ zhrnul Hrabko.

Vládna koalícia podľa neho už v parlamente predviedla jedno zlyhanie pri hlasovaní, kedy bola kandidátka strany Sme rodina na členku Súdnej rady Alena Svetlovská napokon zvolená hlasmi OĽaNO, Sme rodina a ĽS NS. „Teraz sa to politicky nedá čítať inak, ako že jedna polovica vládnej koalície hlasovala so Smerom-SD a druhá s ĽS NS,“ reagoval Hrabko.

Súdna rada odložila hlasovanie o novom predsedovi Najvyššieho súdu na 11. mája, Hrabko však zvolenie nového predsedu z dvojice aktuálnych kandidátov Ivana Rumanu a Jána Šikutu ani v tomto termíne neočakáva. „Môj pesimizmus vychádza z vyjadrení pani ministerky spravodlivosti, ktorá už celkom otvorene povedala, že sa hľadá ďalší kandidát. Teraz už ho nie je možné doplniť. Takže si myslím, že nebude zvolený ani jeden z aktuálnych dvoch kandidátov,“ odhadol Hrabko.


Koronakríza


Agentúra Focus realizovala pre televíziu Markíza prieskum s otázkou, či boj s koronavírusom lepšie zvládal Peter Pellegrini alebo Igor Matovič, pričom viac ľudí sa priklonilo na stranu bývalého predsedu vlády. „Nič z toho nevyplýva, bola to úplne hlúpa otázka. Porovnávajú sa tu veci, ktoré sú neporovnateľné,“ reagoval Hrabko. Pripustil však, že dlhšia Pellegriniho prax v pozícii vládneho politika môže byť výhodou pri komunikovaní krízových opatrení.

Dobrá aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku by však podľa Hrabka nenastala, ak by ktorýkoľvek z dvojice lídrov urobil vážnu chybu. „Slovensko je na tom v porovnaní s inými štátmi veľmi dobre, dúfam, že to tak ostane. A vďaka za to patrí aj obom premiérom. Ale nie iba im, aj ústrednému krízovému štábu, epidemiológom a infektológom. Ale ich čas už pomaly končí a začína čas ekonómov, aby povedali, ako sa dostať z kaše, v ktorej sme sa ocitli,“ uzavrel Hrabko.