< sekcia Publicistika

HRABKO: Poslanci chcú získať trvalú moc nad generálnym prokurátorom

Foto: Tablet.TV

Hoci Slovensko zaviedlo možnosť v niektorých prípadoch opustiť krajinu na 24 hodín aj bez povinnosti absolvovať test na COVID-19, treba sledovať aj pravidlá zavedené v štáte, ktorý chcete navštíviť.

Bratislava 22. mája (Teraz.sk) - Hoci predložená novela zákona o prokuratúre prináša aj pozitívne zmeny, negatíva ich podľa publicistu Juraja Hrabka výrazne prevyšujú. "Najhoršie je, že v prípade schválenia novely politici získajú moc nad generálnym prokurátorom, ktorú teraz nemajú," povedal v diskusii na TABLET.TV.

Poslanci by totiž podľa Hrabka mali získať možnosť odvolať generálneho prokurátora aj v prípade, keď podľa nich nebude vykonávať funkciu "riadne, čestne, nezávisle a nestranne". Tieto dôvody považuje Hrabko za vágne a podľa neho de facto umožňujú parlamentnej väčšine odvolať budúceho generálneho prokurátora kedykoľvek.

"Takúto silu nad generálnym prokurátorom doteraz politická moc nemala. Bol naozaj nezávislý a týmto stráca všetko, lebo jeho nezávislosť bude posudzovať väčšina v parlamente. Jedná sa pritom o šiesteho najvyššieho ústavného činiteľa," upozornil Hrabko.Ak sa už má novelizovať zákon o prokuratúre, podľa Hrabka je možné prijať z dlhodobého hľadiska užitočnejšie zmeny. "Prečo napríklad nechcú postupovať po vzore ústavných sudcov a zvoliť prezidentke dvoch kandidátov na generálneho prokurátora, z ktorých ona vyberie?," pýta sa.

Hoci opozícia tvrdí, že novela zákona, ktorá umožňuje na post generálneho prokurátora kandidovať aj ľuďom bez prokurátorskej praxe, má vydláždiť cestu na tento post Danielovi Lipšicovi, Hrabko s tým nesúhlasí.

"Samozrejme, nemôžem na sto percent vylúčiť, že to bude Daniel Lipšic. Iba si to nemyslím. Inštalovať do funkcie generálneho prokurátora človeka, ktorý je v podmienke... Nepoznám krajinu, ktorá by to urobila. A nemyslím si, že by to Daniel Lipšic prijal, aj keď by ho to lákalo," povedal Hrabko.

"Súhlasil by som s pani Remišovou, že koalícia nie je dohodnutá na konkrétnom mene. Ale ani ona nemôže poprieť, že Igor Matovič meno Daniela Lipšica opakovane spomínal. A ani to, že podľa Richarda Sulíka im leží na stole štyri - päť mien. Ak hovoríme o dohode, dohoda neexistuje, ale kandidáti už tu sú," upozornil.


Nový predseda NS SR


Na margo vymenovania Jána Šikutu na post predsedu Najvyššieho súdu Hrabko poznamenal, že obaja kandidáti, Ján Šikuta, aj Ivan Rumana boli kvalitní a Súdna rada ich poznala. V situácii, keď ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) naznačila aj možnosť pokračovať vo voľbe s novými kandidátmi, sa členovia Súdnej rady podľa Hrabka rozhodli pre Šikutu a prezidentka Zuzana Čaputová ich voľbu akceptovala. "Súdna rada si podľa mňa povedala, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. A podľa mňa boli obaja kandidáti dobrí," zhrnul Hrabko.


PS volí predsedu


Pred júnovým snemom mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS) jej expredseda Michal Truban avizoval, že chce kandidovať opäť. "Vzdanie sa funkcie predsedu potom, ako sa Progresívne Slovensko nedostalo do parlamentu, bolo správne. Politická neskúsenosť a nadpráca zo strany pána Trubana bola v tom, že rovno oznámil, že už kandidovať nebude," reaguje Hrabko.

"Lebo teraz to zle vyzerá, keď hovorí, že svoje rozhodnutie zmenil. Vyplýva z toho, že slovám pána Trubana sa veriť nedá. Ale čas to zahojí a zabudne sa na to, že raz povedal, že už nebude kandidovať. Myslím si, že keď už to oznámil, tak aj bude v strane úspešný," zhrnul Hrabko.


Uvoľňovanie opatrení


Hoci uvoľňovanie opatrení na zníženie mobility ľudí v čase koronakrízy de facto postúpilo už do štvrtej fázy, nedá sa vylúčiť výskyt lokálneho centra nákazy, s akým aktuálne bojuje Česká republika. V bani Darkov v okrese Karviná naraz identifikovali viac ako osemdesiat baníkov nakazených koronavírusom.

"Slovensko s tým má skúsenosť, stačí spomenúť situáciu v osadách. A aj Česká republika začínala tým, že uzatvorila na olomoucku asi tri alebo štyri obce. Ak by sa to nedajbože stalo, bude záležať na rozhodnutí Ústredného krízového štábu a Úradu verejného zdravotníctva, ako sa rozhodne," reaguje Hrabko.

Ak by sa však takýto lokálny problém objavil na Slovensku, určite by to podľa neho pozastavilo ďalšie uvoľňovanie opatrení aj na celoslovenskej úrovni. "Pred mesiacom premiér Matovič avizoval štyri fázy uvoľňovania a už dnes vieme, že ich bude viac. lebo vo štvrtej fáze už malo byť uvoľnené všetko a vieme, že všetko uvoľnené nie je," poznamenal.

Na margo mobilnej smart aplikácie umožňujúcej realizovať povinnú karanténu doma, Hrabko poznamenal, že definitívnu možnosť rozhodnúť o tom, či pôjdete do štátnej karantény alebo s aplikáciou v mobile domov, si ponechal Úrad verejného zdravotníctva. "Nedá sa vylúčiť aj to, že to Úrad verejného zdravotníctva povolí všetkým, ja kritizujem len to, že nie sú stanovené jasné pravidlá," poznamenal Hrabko. "Samozrejme, po rozhodnutí Ústavného súdu o telekomunikačnom zákone je jasné, že nevyhnutný je aj váš súhlas," upozornil.

Hoci Slovensko zaviedlo možnosť v niektorých prípadoch opustiť krajinu na 24 hodín aj bez povinnosti absolvovať test na COVID-19 a povinnej karantény po návrate, Hrabko upozorňuje, že treba sledovať aj pravidlá zavedené v štáte, ktorý chcete navštíviť. Napríklad Rakúsko vyžaduje mať pri sebe doklad o negatívnom výsledku testu.

"Týka sa to aj Česka a Maďarska, ktoré majú svoje vlastné podmienky. Tak, ako keď príde niekto k nám, je povinný rešpektovať naše predpisy, aj my, keď ideme do zahraničia, sme povinní rešpektovať právny stav, ktorý je u nich. Ak tam existuje povinnosť mať urobený test na COVID-19, je jedno, či je kontrola námatková alebo plošná, lebo práve vy môžete mať tú smolu, ak to risknete, že vás zastavia. A v týchto krajinách je potrebné mať spravený test nie starší ako štyri dni," uzavrel Hrabko.