Quantcast
< sekcia Publicistika

HRABKO: Koalícia na zmenu ústavy nepotrebuje okrúhly stôl

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je správny krok. Kým si naň ľudia zvyknú, môžu nastať drobné problémy, aj tie sa však dajú riešiť normálne, povedal v TASR TV Hrabko. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 6. januára (Teraz.sk) – Koalícia disponuje v parlamente ústavnou väčšinou a na zmenu ústavy s cieľom umožniť skrátenie volebného obdobia referendom alebo ústavným zákonom nepotrebuje okrúhly stôl. Na druhej strane, ak ústavná zmena nezíska podporu koaličných strán, žiadny okrúhly stôl ju presadiť nedokáže. Na margo ambície predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) zvolať na túto tému rokovanie okrúhleho stola, to v TASR TV povedal publicista Juraj Hrabko.

Rozhodnutie zvolať okrúhly stôl za účasti predsedu Ústavného súdu SR Ivana Fiačana a predstaviteľov všetkých parlamentných strán avizoval Kollár potom, ako téma neuspela na Koaličnej rade. "Môžem urobiť len jednu vec, že zvolám na začiatku januára okrúhly stôl, kde pozvem všetkých čelných predstaviteľov koaličných a opozičných strán, ktoré sú etablované v parlamente a budem sa snažiť nájsť riešenie, ako to podať," povedal Kollár v rozhovore pre TASR.

„Tu sa voličom dáva nádej, že k zmene môže prísť, ale k nej nepríde. Bude iba tak, ako sa vládna koalícia dohodne,“ reagoval Hrabko s tým, že ak by sa Boris Kollár pokúsil hľadať podporu pre zmenu ústavy u Roberta Fica, napokon na to nedoplatí Fico, ale Kollár.Na margo výhrad lídra OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča, podľa ktorého SaS ignoruje tú časť Koaličnej zmluvy, na základe ktorej patrí rezort spravodlivosti hnutiu Za ľudí, Hrabko poznamenal, že z Koaličnej zmluvy sa nedajú vyberať "len hrozienka". Buď platí celá, alebo vôbec. „To, čo je napísané v Koaličnej zmluve a realita, sú dve rôzne veci. Koaličnú zmluvu neignoruje iba SaS, ale všetci koaliční partneri,“ povedal.
Apel prezidentky, aby sme sa nedali vyprovokovať k nenávisti, z nás robí spojencov v upokojovaní spoločenskej atmosféry, povedal premiér Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na novoročný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. Hrabko reaguje, že vzhľadom na popularitu prezidentky je pre premiéra výhodné, ak ich ľudia vnímajú ako spojencov. „Je to výhodnejšie pre pána premiéra ako pre pani prezidentku,“ poznamenal Hrabko.

Na Slovensku sa začalo zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Počas prechodného obdobia do júna sa bude týkať len obalov s označením "Z – Zálohované". Výška zálohy bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 centov. Zálohu spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja, pri vrátení obalu ju dostane v plnej výške naspäť, pričom ju môže využiť na zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť.

„Je správne, že sa to bude zálohovať. Netýka sa to len Slovenska, ale životného prostredia na celej planéte. Všetci poznáme tie zábery, aké problémy plasty dokázali narobiť,“ reaguje Hrabko. Na rozdiel od prázdnej plastovej fľaše alebo plechovky, 15 centov podľa neho človek len tak ľahko neodhodí. „Samozrejme, budú aj takí, ktorým je 15 centov nič a budú zahadzovať fľaše a plechovky hocikam ako doteraz, ale bude ich výrazne menej,“ povedal Hrabko.

Kým si ľudia zvyknú, môže podľa neho dochádzať k drobným problémom, napríklad ak zákazník nepočíta s tým, že obal je zálohovaný a dozvie sa to až pri pokladni. „Ale máte normálnu možnosť, ak sa vám cena nepáči, nechať si ten tovar odblokovať. Je to maličké zdržanie, ale dá sa to riešiť normálnym spôsobom,“ uzavrel Hrabko.