Quantcast
< sekcia Publicistika

HRABKO KOMENTUJE TESTOVANIE ZAMESTNANCOV: Aby sa vedelo

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Nikto nevie, nechce a ani nedokáže zrozumiteľne vysvetliť a povedať, aký bol zmysel týchto testovacích manévrov. Nezmyslov bolo viacero, ale zmysel jednoducho neexistuje, píše J. Hrabko.

Hókus-pókus testovania zamestnancov sa skončil. Nie pre zamestnávateľov, ale pre zamestnancov. Určuje to vyhláška hlavného hygienika J. Mikasa, ktorá bola vydaná v piatok napoludnie. Možno tak konštatovať, že po dvoch mesiacoch sa testovanie - tak ako bolo nastavené - ukázalo ako nezmyselné. Aj samotné testovanie, ale hlavne spôsoby, ktorými malo byť a bolo realizované.

Nikto nevie, nechce a ani nedokáže zrozumiteľne vysvetliť a povedať, aký bol zmysel týchto testovacích manévrov. Nezmyslov bolo viacero, ale zmysel jednoducho neexistuje. Napokon, ukázalo by sa to očividne a čierne na bielom aj potom, ako by ministerstvo hospodárstva spravilo analýzu, ktorá však bude s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou na svätého Dindy. Prirodzene, s výnimkou - ktorá potvrdzuje uvedené - ďalšej ukážky ako sa to nemá a v civilizovaných krajinách ani nesmie robiť.

O vskutku premyslenom, predvídateľnom a zrozumiteľnom postupe svedčí napríklad to, že nové pravidlá pre testovanie zamestnancov platili od 1. februára a zrušené budú - už alebo až, čo je vec politického vkusu - od 5. februára tohto roka. Pravidlá existujú v krajine jednoducho a stále najmä na to, aby sa porušovali, nie dodržiavali a rešpektovali, hoci je dávno známe, že lepšej cesty na upadnutie do právneho bezvedomia niet. Samozrejme, ani následkov s tým spojených. Krátkodobých aj dlhodobých. Nie je to nič úctyhodné ani elegantné.

Naviac, keď neexistujú dôvody takýchto rýchlych a opačných rozhodnutí. Nie sú k dispozícii. Nedajú sa vyčítať - či už s porozumením alebo bez neho - z predkladacej správy či samotného vládneho materiálu, pretože také jednoducho neexistujú. O odôvodnení takéhoto kroku - prečo tak vláda rozhodla - niet taktiež ani zmienky, a preto možno povedať, že konala opäť svojvoľne. V tejto chvíli je k dispozícii stále iba schválený návrh uznesenia - o tom, že hlavný hygienik má k 5. februáru 2022 zrušiť vyhlášku o povinnom preukazovaní sa zamestnancov. A aby to bolo každému jasné a zrozumiteľné, vláda zároveň zrušila aj bod uznesenia z uznesenia, ktoré už dávnejšie zrušila.

Ak sa to niekomu zdá zložité, potom ho zdanie klame. Zložité to majú najmä zamestnávatelia a ešte viac tí, ktorí pravidlá dodržiavali. Nejde ani tak o to, že im vláda nakládla ďalšie povinnosti, ale hlavne o to, že ich musia aj sami zaplatiť. Stali sa samoplatcami. Isto, štát im niektoré náklady preplatí, ale nie všetky. Napríklad, ani nie všetky testy, keďže boli povinní testovať zamestnancov ešte aj prvého, aj druhého, aj tretieho, a štvrtého februára, ale preplatené ich už nedostanú.

Tak im to aspoň odkazuje ministerstvo hospodárstva, ktoré má testy preplácať - zamestnávatelia ho môžu žiadať o preplatenie testovania iba do konca januára 2022. Minister R. Sulík síce zároveň oznamuje, že o preplatenie nákladov môžu žiadať už od 27. novembra 2021, lenže na to neexistuje žiadny právny základ - vyhláška, ktorá im povinnosť testovať zamestnancov určila, totiž nadobudla účinnosť až o dva dni neskôr.
Samozrejme, ak majú zamestnávatelia pripravené testy prinajmenej na mesiac február nakúpené alebo ak sa zabezpečili vopred a testov nakúpili viac - povedzme na prvý štvrťrok 2022 - nielenže im ich nikto nepreplatí, ale môžu sa nimi vytierať sami. Nútiť k testovaniu zamestnancov už totiž nemôžu, pričom o zrušení tejto povinnosti ich vopred nikto neinformoval.

Ďalšie veľké testovacie manévre na Slovensku sa tak skončili. Niekto by mal povedať, čo priniesli, na čo boli dobré a koľko peňazí - zamestnávateľov aj krajinu stáli. Dôvod je prostý - aby sa vedelo.