Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Publicistika

HRABKO: Neúčasť SaS na koaličných radách problémy nevyrieši

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Prezidentka nemôže parlamentu vrátiť časť zákona, môže ho vrátiť iba celý, ale s pripomienkami, povedal v TASR TV Juraj Hrabko (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 9. júna (Teraz.sk) – Neúčasť SaS na rokovaniach koaličnej rady neprispeje k vyriešeniu problémov, naopak prinesie jeden nový, keďže bude dočasne vyradená jedna platforma na vzájomnú komunikáciu. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Problémy, ktoré by sa riešili na koaličnej rade, sa podľa neho len presunú na inú úroveň, najskôr vládnu alebo parlamentnú. „Situáciu to neupokojí. Sledujeme tým len ďalší rozklad vládnej koalície, rozklad pravidiel a rozklad štátu,“ vyhlásil Hrabko.Štandardne by sa napríklad právo veta vyplývajúce z koaličnej zmluvy malo podľa neho uplatňovať na rokovaniach koaličnej rady. „V koaličnej zmluve neplatí už strašne veľa vecí. Ale malo by to byť tak, že veto si treba uplatniť na koaličnej rade, lebo návrh, ktorý nie je vydiskutovaný na koaličnej rade, by sa nemal dostať ani na vládu, nieto ešte do parlamentu,“ upozornil Hrabko.Zároveň dodal, že dnes si každá vládna strana vykladá koaličnú zmluvu ako chce. „Richard Sulík hovorí, že bude niečo vetovať vo vláde alebo v parlamente, ostatní koaliční partneri hovoria, že veto budú rešpektovať. Uvidíme, ako to bude,“ poznamenal Hrabko.

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Vetuje ho vo všetkých častiach, týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023. Hlava štátu pripomenula, že nerozporuje tie časti, ktoré majú umožniť okamžitú pomoc. Prekáža jej, že ustanovenia, ktoré majú platiť od nového roka, boli schválené v skrátenom legislatívnom konaní.

„Zatiaľ hodnotím jej vrátenie ako rozporuplné, lebo nemôžete parlamentu vrátiť časť zákona, môžete ho vrátiť iba celý. Druhá vec je, k čomu vznesiete pripomienky,“ reaguje Hrabko. „Čo sa týka zrýchleného konania, prezidentka už v prejave v roku 2020 konštatovala, že takéto skrátené legislatívne konanie nemieni tolerovať. A doteraz ho napriek tomu tolerovala. Parlament prijal už zhruba stovku vecí v skrátených legislatívnych konaniach,“ pripomína.

Doterajšia prax podľa neho ukazuje, že strany vládnej koalície zvyčajne nadužívajú možnosť skráteného legislatívneho konania a opozičné strany im to vyčítajú. „Keď sa karta otočí a mimovládne strany sa stanú vládnymi, začnú nadužívať skrátené legislatívne konanie a protestujú tie, ktoré ho nadužívali dovtedy,“ povedal Hrabko.

Pripomenul, že ústavný súd už v minulosti v súvislosti so skráteným legislatívnym konaním rozhodol tak, že prípadné procesné pochybenia parlamentu pri rokovaní o návrhu zákona sú odstránené záverečným hlasovaním.

Na margo sporu ohľadom šiesteho kola protiruských sankcií Európskej únie a hrozby, že Slovnaft bude mať v budúcnosti vážne problémy pri predaji výrobkov z ruskej ropy, Hrabko povedal, že problém ešte ani zďaleka nie je vyriešený. „Ale kaša sa naozaj neje taká horúca, ako sa varí. Vieme, aké pravidlá boli schválené. Slovensko môže ruskú ropu dovážať aj naďalej a spracovávať bez akéhokoľvek časového ohraničenia. Ten, kto vie najlepšie posúdiť súčasný stav, je Slovnaft,“ konštatoval s tým, že ďalšie kroky pri riešení problému budú závisieť od dialógu tejto spoločnosti s predstaviteľmi vlády.