Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Publicistika

HRABKO: Strany môžu pri voľbe prezidenta radiť, ale rozhodujú voliči

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

To som nevymyslel ja, to povedal Ústavný súd SR, že všetci predstavitelia a inštitúcie majú spolupracovať a nie sa navzájom vyhraňovať a bojovať proti sebe, povedal J. Hrabko (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 24. januára (Teraz.sk) – Podpora politických strán môže pri voľbe prezidenta plniť poradnú funkciu, ale kľúčový je názor voličov, ktorí rozhodujú priamo vo volebných miestnostiach. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Z formálneho hľadiska je podľa neho Peter Pellegrini straníckym kandidátom Hlasu-SD, keďže kandiduje na základe podpisov 26 členov poslaneckého klubu tejto strany. „Nie je koaličný kandidát, je stranícky kandidát, postavila ho strana Hlas,“ konštatoval Hrabko. Dodal, že na základe rozhodnutia straníckych orgánov získal Peter Pellegrini aj politickú podporu Smeru-SD.Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok je podľa Hrabka občianskym kandidátom, keďže kandiduje na základe petície občanov. „Tak, ako má Peter Pellegrini vyslovenú podporu zo strany Smer-SD, má pán Korčok vyslovenú podporu strán Progresívne Slovensko a SaS,“ konštatoval Hrabko.Ak bude Andrej Danko kandidovať na základe petície, bude podľa Hrabka z formálneho hľadiska občianskym kandidátom. „Nebude stranícky kandidát, ale každý vie, že je predseda Slovenskej národnej strany a SNS bude za ním stáť,“ konštatoval Hrabko.

Otvorenou otázkou ostáva rozhodnutie KDH, ktoré chce svoju podporu zverejniť po rokovaní Rady KDH, ktoré sa bude konať 17. februára.

V tejto súvislosti Hrabko pripomenul, že možnosť kandidatúry avizuje aj historik Patrik Dubovský. „Treba počkať do konca januára, kedy sa uzatvorí možnosť podávať kandidátne listiny,“ povedal na margo definitívnej zostavy prezidentských kandidátov a ich straníckej podpory. „Je to iba odporúčanie povedané svojim voličom, sympatizantom a prívržencom, že strana podporuje tohto kandidáta. Ale záleží iba na voličovi ako sa rozhodne. Tak to je a tak to je správne,“ pripomenul Hrabko.

V porovnaní s Petrom Pellegrinim dnes Ivan Korčok viac zdôrazňuje úlohu prezidenta ako hlavy štátu, ktorá sa v odôvodnených prípadoch vie postaviť vláde. Hrabko tieto vyjadrenia považuje za vyváženejšie ako v minulosti, kedy hovoril o prezidentovi ako protiváhe vlády. Pripomína, že tak vláda, ako aj prezident je súčasťou výkonnej moci. „To som nevymyslel ja, to povedal Ústavný súd SR, že všetci predstavitelia a inštitúcie majú spolupracovať a nie sa navzájom vyhraňovať a bojovať proti sebe,“ pripomenul.

Na margo prvého neoficiálneho televízneho duelu prezidentských kandidátov Andreja Danka a Ivana Korčoka v nedeľnej (21.1.) diskusnej relácii, Hrabko povedal, že televízia môže svoju politickú debatu promovať aj týmto spôsobom. „Napriek tomu, že Ivan Korčok bol ministrom a dlhé roky robil na ministerstve zahraničných vecí, predsa len nie je politicky razený človek a tu hovoríme o politickom zápase,“ konštatoval Hrabko. „Nemal som pocit, že Ivan Korčok je dobre pripravený na takéto diskusie. Podľa mňa ho volebný štáb bude musieť lepšie pripraviť. Budú lietať aj podpásové údery, na čo on veľmi zvyknutý nie je,“ upozornil Hrabko.