Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 20. apríl 2025Meniny má Marcel
< sekcia Publicistika

HRABKO: Tempo udáva premiér až kým nepredloží návrh zmien prezidentovi

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Hrabko si vie predstaviť, že sa riešenie koaličnej krízy mierne zdrží z dôvodu cesty predsedu vlády na Konferenciu konzervatívnej politickej akcie v USA. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 19. februára (Teraz.sk) – Tempo koaličných rokovaní udáva premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý je oprávnený predložiť prezidentovi návrh zmien v zložení vládneho kabinetu. Od momentu, ako ho predloží, sa kľúčovým hráčom stane prezident Peter Pellegrini. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Z tohto dôvodu si vie predstaviť, že sa riešenie koaličnej krízy mierne zdrží z dôvodu cesty predsedu vlády na Konferenciu konzervatívnej politickej akcie v Spojených štátoch amerických. „Predpokladám, že sa stále rokuje. Premiér síce bol v prezidentskom paláci, ale zatiaľ nič neuzatvoril,“ reagoval Hrabko na odhady koaličných politikov, ako dlho budú trvať rokovania.

Pozrite si rozhovor s Jurajom Hrabkom v TASR TV:


Prezident Pellegrini informoval, že od premiéra bude chcieť okrem návrhu na zmeny vo vláde aj podpisy niektorých poslancov dokladujúce, že už budú podporovať vládnu koalíciu. Hrabko na to reagoval, že tieto podpisy prezident v skutočnosti už má. Podporu vládnej koalícii totiž všetci jej poslanci, vrátane aktuálnych rebelov, potvrdili už na začiatku volebného obdobia.

“Tie podpisy nemajú žiadnu hodnotu,“ konštatoval Hrabko. Žiadny zákon ich nevyžaduje a ak poslanec aj takýto záväzok podpíše, podľa Hrabka sa môže kedykoľvek rozhodnúť, že ho už dodržiavať nebude.

Vypočujte si rozhovor s J. Hrabkom vo forme PODCASTU:



Ak by sa koalícii podarilo stabilizovať pomery v parlamente za cenu toho, že uspokojí nároky poslancov, ktorí hrozili stratou podpory vládnej koalície, podľa Hrabka to bude iba dočasné riešenie. „Maximum možných poslancov je 79, ani tých dnes nemáte. Riziko tohto vládnutia je veľké,“ povedal Hrabko, podľa ktorého sú systémovým riešením situácie spojenej s rastúcimi nárokmi existujúcich poslancov predčasné voľby.

Na margo mimoriadnych schôdzí parlamentu zvolaných opozíciou s cieľom vysloviť nedôveru ministrom Tomášovi Tarabovi a Martine Šimkovičovej (obaja nom. SNS), ktoré sa nepodarilo otvoriť, Hrabko povedal, že sa tento vývoj dal očakávať. Na otvorenie schôdze totiž musí časť hlasov poskytnúť aj koalícia a ak sa koaličné strany rozhodnú takéto rokovanie umožniť, zvyčajne naň vopred reaguje aj vládny kabinet. „Ak chce aj vládna koalícia, aby bola schôdza otvorená, zvyčajne k tomu zaujme stanovisko aj vláda. To sa teraz nestalo,“ konštatoval Hrabko.

Na margo názorovej výmeny medzi hnutím Slovensko a ostatnými opozičnými stranami ohľadom spolupráce v Národnej rade (NR) SR, Hrabko povedal, že zvyšok opozície raz môže byť na spoluprácu s hnutím Igora Matoviča odkázaný. Za nerealistické pokladá aj predstavy o spolupráci s hnutím Slovensko, ale bez jeho lídra. „Bez Igora Matoviča sa v tomto hnutí ani lístok na strome nepohne,“ upozornil Hrabko.