Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Publicistika

HRABKO: Za dva a pol mesiaca odchádza z vlády už druhý minister

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Politická situácia sa podľa J. Hrabka bude ďalej komplikovať a bude pribúdať chaos na vládnej aj parlamentnej úrovni. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 4. marec (Teraz.sk) – V priebehu dva o pol mesiaca odchádza z vlády už druhý minister a to nie je dobrá správa. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Aj keď zodpovednosť za výkon funkcie predsedu vlády, aj fungovanie ministerstiev financií a zdravotníctva ponesie Eduard Heger (OĽANO), podľa Hrabka ide v skutočnosti o vládu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá ju dočasne poverila riadením štátu.

Prezidentka môže podľa neho takúto vládu kedykoľvek vymeniť, nie je však isté, či môže v súlade s ústavou zrušiť poverenie aj jej jednotlivému členovi, ako to urobila v prípade Vladimíra Lengvarského. „Ak pani prezidentka nemá priamo v ústave napísané, že môže odvolať ministra vlády, ktorej parlament vyslovil nedôveru a také niečo v ústave napísané nie je, tak to podľa mňa v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu urobiť nemôže,“ povedal Hrabko. Poukázal pritom na výrok ústavného súdu v prípade možnosti skrátenia volebného obdobia referendom.Na margo vyjadrení Vladimíra Lengvarského o neskúsenosti a politickej korupcii, Hrabko povedal, že ak by to v rezorte zdravotníctva naozaj fungovalo takto, minister mal odísť už dávno. „Nemal by sa hnevať na rezort za to, že musí opustiť kreslo ministra. Vôbec nie je dobre, ak odchádza urazený a ponížený,“ dodal.Podľa Hrabka nie je podstatné, či bude reálnu činnosť rezortu koordinovať štátny tajomník, zodpovednosť podľa neho podľa ústavy nesie poverený člen vlády. „Je záležitosť ministra, ako si usporiada pomery na ministerstve. Dôležité je to, čo povedala pani prezidentka, že poverený vedením ministerstva zdravotníctva bude Eduard Heger. On ponesie plnú zodpovednosť za výkon funkcie premiéra, aj za to, čo sa udeje na ministerstvách zdravotníctva a financií,“ konštatoval Hrabko.

Na margo rozhodnutia poslancov neumožniť skorší termín parlamentných volieb, Hrabko povedal, že koniec septembra je pre strany finančne výhodnejší, keďže v lete dostanú od štátu peniaze ešte za voľby v roku 2020.

Politická situácia sa však podľa neho bude ďalej komplikovať a bude pribúdať chaos na vládnej aj parlamentnej úrovni. Na otázku, či by bývalé vládne strany nemohli využiť tri mesiace naviac oproti júnovému volebnému termínu na konsolidáciu svojej politiky, Hrabko odpovedal, že mohli, ale neočakáva to. „Beriem to ako legitímny názor, ale ja si to nemyslím. Keď sa spätne pozriete, kam sa vyparila ústavná väčšina 95 poslancov, s ktorými bývalá vládna koalícia začínala, je to zlé. Ak sa tri roky nedokázali správať inak ako sa správali, nedokážem veriť tomu, že za pol roka dokážu otočiť o 180 stupňov a začnú sa správať politicky lepšie,“ povedal.

Za typický príklad „zrážky bublín“ v dôsledku improvizácií politikov označil rozchod strany Spolu, aktuálne premenovanej na Modrú koalíciu, s ľuďmi okolo Mikuláša Dzurindu. „Vývoj v tejto časti politického spektra ide veľmi rýchlo a mení sa každý deň. To, čo platilo pred týždňom, už neplatí,“ poznamenal.

Tieto problémy sa však podľa neho týkajú len stredopravej časti spektra, Hlas-SD si podľa neho udržiava pozície u voličov a Smer-SD dokonca rastie. „Problémy nemá politické spektrum na ľavej strane, kde je aj Robert Fico, ale spektrum na strane opačnej. Tam je chaos, zmätok a frmol,“ uzavrel Hrabko.