Quantcast
< sekcia Publicistika

HRABKO: Zatiaľ nevieme, či bude omikron plniť nemocnice viac ako delta

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR

Z politického uhla pohľadu je katastrofálne, ak je vládna koalícia, ktorá má ústavnú väčšinu, pri schvaľovaní vládneho návrhu odkázaná na opozíciu, povedal J. Hrabko. (správa, PODCAST a VIDEO)

Bratislava 4. decembra (Teraz.sk) – Medializované informácie naznačujú, že nový variant koronavírusu Covid-19 omikron sa šíri rýchlejšie ako variant delta, ktorý na našom území aktuálne dominuje. To však automaticky neznamená, že bude omikron v porovnaní s deltou plniť nemocnice väčším počtom ťažkých prípadov. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

„Máme málo informácií, ani samotní vedci zatiaľ o ňom veľa nevedia. To, čo zatiaľ vieme, je, že sa omikron šíri rýchlejšie ako všetky doterajšie mutácie. Ak sa to potvrdí, môže to byť veľmi nebezpečné, ale tiež nemusí, pokiaľ nebude plniť nemocnice viac ako súčasná delta,“ povedal Hrabko s tým, že vedci iba skúmajú, aké ťažké priebehy ochorenia spôsobuje omikron a či sú proti nemu účinné dnešné vakcíny.Doterajšie pravidlá lockdownu však podľa Hrabka potrebujú prehodnotenie bez ohľadu na to, aké výsledky prinesie skúmanie nového variantu vírusu. „Stále platí, že politici sa správajú rozumne až potom, čo vyčerpajú všetky ostatné možnosti. Obávam sa, že toto ešte nie je ten prípad,“ povedal. „Ale vidíme, že hygienici majú viac rozumu alebo odvahy ako politici a zatvárajú to, čo sa politici neodvážili zatvoriť. Tým myslím hlavne školy,“ dodal Hrabko.Dôsledný lockdown v trvaní dvoch alebo troch týždňov, po ktorom by nasledovalo postupné uvoľňovanie opatrení pre očkovaných, prekonaných a testovaných občanov, by podľa neho bol lepším riešením, ako dlhotrvajúce čiastočné zníženie mobility.


Poukazy a reforma zdravotníctva


Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie budú môcť využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú v stredu schválila vláda. Sloboda a solidarita (SaS) už avizovala, že návrh nebude vetovať na koaličnej rade, ale v parlamente ho nepodporí. „Z politického uhla pohľadu je katastrofálne, ak je vládna koalícia, ktorá má ústavnú väčšinu, pri schvaľovaní takéhoto vládneho návrhu odkázaná na opozíciu,“ reagoval Hrabko.

Nižší záujem o sprostredkovateľský bonus pri očkovaní bol podľa neho spôsobený skôr zložitosťou jeho aplikačného mechanizmu a nedostatočnou informovanosťou obyvateľstva o tejto možnosti, ako samotnou výškou sumy, ktorá dosahovala až 90 eur. „A presne toto bude problém aj pri poukážkach. Nemôže to skončiť dobre a ak to prejde, ani to podľa mňa dobre neskončí. Zámer pomôcť dôchodcom jednoducho nevyjde,“ odhaduje Hrabko.

Zároveň upozorňuje, že ak sa nezmenia parametre nastavenia plánovaných dôchodcovských poukážok, môžu sa stať predmetom obchodovania podobného tomu z čias kupónovej privatizácie. „Mnoho dôchodcov radšej zoberie 300 eur na ruku, ako nejaký papier alebo QR kód,“ povedal.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) uvítal ochotu hnutia Sme rodina podporiť reformu zdravotníctva, ak sa do nej zapracujú požiadavky regiónov a odbornej verejnosti. Deklaroval, že súčasťou reformy budú všetky požiadavky vrátane tých aktuálnych z memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré reálne zlepšia kvalitu zdravotnej starostlivosti.

„Bude záležať na Borisovi Kollárovi, ako to vyhodnotí. Aké záväzky a záruky dostane. Je to istý ústupok aj z jeho strany. A ďalší ústupok môže urobiť pán minister Lengvarský, uvidíme, či ho urobí. Je to na rokovaniach medzi Borisom Kollárom a Vladimírom Lengvarským,“ reaguje Hrabko. „Ak sa oni dohodnú, koalícia nebude mať problém. Ak sa nedohodnú a Boris Kollár nedostane záruky, ktoré bude považovať za zmysluplné a správne, tak to bude opäť ponechané na osud v parlamente a bude sa hľadať 76 hrdinov, ktorí to schvália,“ dodáva.