Quantcast
< sekcia Publicistika

HRABKO: Žiadny nový subjekt neexistuje, ani s Dzurindom, ani bez neho

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Nie je dôvod spochybňovať tvrdenia R.Sulíka o tom, že problém s ropou bol technický. Aj tak ho treba riešiť politicky, povedal J. Hrabko v TASR TV (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 11. augusta (Teraz.sk) – Hoci europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová nevylúčila možnosť vstupu do nového politického subjektu, ktorý by mohol viesť napríklad minister zahraničných vecí Ivan Korčok, vznik takejto strany v súčasnosti nie je veľmi pravdepodobný. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Podľa europoslankyne by lídrom nového subjektu nemal byť Mikuláš Dzurinda, v relácii televízie Joj Analýzy Na hrane však uviedla, že súčasťou projektu by mohol byť jeho bývalý stranícky a vládny kolega Ivan Mikloš.

Na otázku, či by nový subjekt okolo Mikuláša Dzurindu mal zmysel aj bez bývalého dvojnásobného premiéra na poste lídra, Hrabko odpovedal, že akékoľvek takéto úvahy sú predčasné. „Subjekt, o ktorom hovoríte, neexistuje. Pri všetkej úcte k pani europoslankyni, musím povedať, že sú to iba babské reči. Zaoberať sa tým budeme môcť vtedy, keď nový subjekt vznikne, uvidíme kto tam bude a s akým programom,“ konštatoval Hrabko.Pripomenul, že minister Korčok vyslovene vylúčil svoju účasť na príprave nového politického subjektu. „Je pochopiteľné, že pani Ďuriš Nicholsonová potrebuje nové politické krytie, ak chce ostať v politike. Nie je nič zlého na tom, že sa obzerá okolo,“ zhrnul Hrabko.Vysvetlenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka, podľa ktorého bol výpadok dodávok ruskej ropy na Slovensko spôsobený technickým problémom v konkrétnej banke, Hrabko akceptuje. Napriek tomu si podľa neho vyžaduje riešenie na politickej úrovni. „V tomto konkrétnom prípade nemám dôvod spochybňovať slová pána ministra Sulíka, že išlo iba o technickú záležitosť, keď banka neuhradila platbu a Ukrajina potom nemala dôvod otočiť kohútiky tak, aby ropa prúdila tam, kam má. Ale politické riešenie potrebujeme na to, aby sa to nestávalo opakovane. Pričom dospieť môžeme aj k takej situácii, že to aj bude zaplatené a aj tak to nebude tiecť,“ upozornil.

Keďže problém nastal mimo Ruska, Ukrajiny, ale aj Slovenska, politické riešenie treba podľa Hrabka hľadať na európskej úrovni. „Je to podľa mňa domáca úloha pre slovenského ministra hospodárstva, aby takéto riešenie v Európskej únii inicioval,“ povedal.


Koaličná kríza


Na margo vývoja koaličnej krízy Hrabko konštatoval, že všetci jej aktéri zatiaľ ostávajú vo svojich zákopoch a k riešeniu sa nijako viditeľne nepriblížili. „Nateraz, po poslednom vyjadrení Richarda Sulíka, to vyzerá tak, že SaS povalí aj tretiu vládu. Ale ešte nie je všetkým dňom koniec, premiér akceptoval termín do konca augusta, takže času sú ešte tri týždne,“ pripomenul Hrabko.

Dodal, že ak by mal mať rokovací tím SaS zmysel, musel by položiť na stôl svoj koncept novej koaličnej zmluvy. „Ak by bolo o čom rokovať, možno by sa našiel aj niekto, s kým by tento tím rokovať mohol,“ poznamenal. Zatiaľ podľa neho dochádza len k napínaniu politických svalov. „Problém je, že tu nie sú politici, ktorí politiku robiť vedia. Politika má svoju abecedu, podľa ktorej sa má postupovať, inak tu hrozí iba rozvrat a rozklad,“ povedal Hrabko.


Rokovanie so zdravotníkmi


Na margo výčitiek opozície, že vláda nevedie sociálny dialóg, Hrabko reagoval, že v plnom zmysle slova ho neviedli ani vlády Roberta Fica. „Podľa mňa ho nerobil ani Robert Fico, iba sa ním oháňal. Aj tak si vždy urobil po svojom. Faktom je, že so sociálnymi partnermi rokoval,“ poznamenal.

Stretnutia premiéra Eduarda Hegera a ďalších členov vlády so zástupcami zdravotníkov podľa Hrabka tak isto nie je možné považovať za sociálny dialóg, ale skôr za snahu o naťahovanie času zo strany predstaviteľov vlády. „Vláda pustí nejaké peniaze, bude k tomu nútená, ale pustí ich čo najneskôr. A zdravotníci zatiaľ pristúpili na hru vlády. Výsledkom aktuálneho stretnutia je dohoda, že sa stretnú, čo by bol úspech možno pred rokom a pol, ale nie dnes,“ uzavrel Hrabko.