Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Publicistika

J. FIGEĽ: Od Nového roka sú chrámy zavreté, ale čísla sú aj tak zlé

Ján Figeľ v TASR TV Foto: TASR TV

Štát by mal investovať do koprodukčnej výroby pandemickej vakcíny od niektorého svetového výrobcu priamo na Slovensku, povedal Figeľ v TASR TV.

Bratislava 10. marca (Teraz.sk) – Plošné testovanie antigénovými testami, vyhýbanie sa prísnemu lockdownu, keď to bolo potrebné a zároveň dlhodobé zakazovanie činností, ktoré by sa v primeranom rozsahu realizovať mohli, podľa predsedu Správnej rady Nadácie Antona Tunegu Jána Figeľa vedie k tomu, že protiepidemické opatrenia v praxi nezaberajú. „Od Nového roka sú chrámy zavreté, ale čísla sú zlé, ak nie priam svetovo najhoršie. Teda je niečo v konaní kompetentných chybné,“ povedal Figeľ v diskusii na TASR TV.

Tvrdí, že kľúčovou súčasťou prevencie je očkovanie a lieková politika štátu, ale v širšom ponímaní aj starosť o psychické zdravie a duchovný život občanov.

„Trvá to už tretí mesiac, čo sú znemožnené verejné bohoslužby. Podľa mňa ide o protiústavný stav. Ústava veľmi explicitne garantuje slobodu náboženského vyznania, ktorá má tak súkromnú, ako aj verejnú dimenziu vo forme bohoslužby, slúženia obradov a vyučovania,“ tvrdí Figeľ.

„Také striktné opatrenia, ako u nás, nie sú prijaté v žiadnom z okolitých štátov, v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku dokonca ani v Česku,“ dodáva. Napríklad katedrála vo Viedni podľa neho obmedzila svoju kapacitu na maximálne dve stovky veriacich, ale verejné bohoslužby v nej prebiehajú naďalej.

Podľa Figeľa existuje mnoho spôsobov, ako zaistiť bezpečnosť prítomných. Je možné pri miestach na státie vyžadovať pre jedného človeka alebo rodinu najmenej 15 metrov štvorcových priestoru, znížiť kapacitu miest na sedenie, vyžadovať od ľudí ochranu respirátorom, prípadne požadovať pri vstupe certifikát o testovaní alebo očkovaní. „Možno by účasť takýchto osôb na obradoch počas Veľkej noci mohla byť signálom, že na očkovaní záleží,“ povedal Figeľ.Na potrebu diskusie o umožnení verejných bohoslužieb podľa neho už upozornili slovenskí biskupi, ale aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) „Písal som list pani prezidentke a tak isto predsedovi parlamentu a vláde, lebo to považujem za dôležité. Aj preto, aby sme sa vrátili k ústavnosti, aj preto, aby sme sa vrátili k opatreniam, ktoré sú rozumné, zodpovedné a pomôžu cieľu,“ zdôraznil.

Bývalý slovenský eurokomisár Figeľ v tejto veci podal aj dva právne podnety, z toho jeden na Európsky súd pre ľudské práva a druhý by chcel prostredníctvom generálnej prokuratúry adresovať Ústavnému súdu SR. „Môže to byť aj precedens. Lebo ak sa raz rozhodne v tejto veci, bude to do budúcnosti jednoznačná odpoveď pre akékoľvek budúce situácie. Ale aj keď tieto inštitúcie dospejú k rozhodnutiu, že je porušované právo, či už domáce alebo medzinárodné, jednak to bude trvať dosť dlho, jednak to aj tak musí korigovať nejaký exekutívny orgán,“ priznáva.

Na margo očkovania Figeľ poznamenal, že prioritou vlády by malo byť získanie partnera na koprodukčnú výrobu pandemickej vakcíny priamo na Slovensku. „Investícia tohto typu by podľa mňa do roka vedela garantovať výrobu piatich miliónov vakcín v časovom horizonte pol roka, ktoré by pokryli potreby Slovenska,“ uzavrel Figeľ.