Quantcast
< sekcia Publicistika

J. HRABKO KOMENTUJE ROKOVANIE KRÍZOVÉHO ŠTÁBU: Tri krát a dosť

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Je stále otázne nielen to, aké budú letné pravidlá, ale tiež to, odkedy budú platiť, píše J. Hrabko.

Ústredný krízový štáb sa na tretí raz už údajne dohodol, ako by mala vyzerať letná sezóna na Slovensku. Či to tak aj je, nemožno posúdiť, keďže informácia - dohoda je na stole - je zároveň jedinou relevantnou informáciou, ktorá zo štábu spoločnosti prišla. Bobrík mlčanlivosti mal navrch.

Je tak stále otázne nielen to, aké budú letné pravidlá, ale tiež to, odkedy budú platiť. Či sa na nich vláda dohodne takpovediac hneď a zaraz alebo rozhodnutie ešte odloží. Napríklad na požiadanie niektorého člena koalície. Štáb totiž nemá žiadnu kompetenciu rozhodovať a rozhodnúť, čo a ako bude v tejto súvislosti platiť - opatrenia a rozhodnutia musia schváliť celkom iné orgány, pričom prím hrá vláda, keďže má dosah na všetkých a na všetko.

Obzvlášť vtedy, ak ešte stále mieni niekto šibrinkovať podmienkami vstupu na územie Slovenska jeho občanom v zmysle, keď nemáš požadované, nevstúpiš. Teda tak, ako to bolo nedávno oficiálne odprezentované, ale ako je to neuskutočniteľné - zakázať alebo podmieňovať vstup občanom SR na územie Slovenska sa jednoducho nemôže a nesmie.

V tom je jasná nielen ústava - „Každý občan má právo na slobodný vstup na územie Slovenskej republiky“ - ale aj zdravý rozum. Iná situácia vznikne po prechode hraníc na Slovensko: na území krajiny sa musí každý - nielen občan - už podriadiť jeho zákonom a zákonným pravidlám. Inými slovami, vstup cudzincov na Slovensko možno zákonným spôsobom obmedziť, ale vstup občanov SR nie. Aj preto, lebo - povedané v skratke - oni sú Slovensko. Ešte inak - kontrolovať na hraniciach občanov SR sa smie, neumožniť im ju prekročiť na návrat domov sa nesmie. Ani vtedy nie, keď ešte nie sú zaočkovaní či otestovaní.

Od zákazu vstupu občanom do vlasti krízový štáb azda už upustil, ako mieni vyriešiť situáciu počas letnej sezóny, však stále nevedno. Opatrenia sa prijímajú opäť spôsobom „rýchlo a zbesilo,“ keďže dnes nikto nevie a nepozná, čo všetko bude štát od občanov po návrate do vlasti požadovať a ako im to chce sprístupniť. Či už ide o testovanie, kontrolovanie, očkovanie alebo vystavovanie potvrdzujúcich dokumentov. Vláde akosi ušlo - zrejme pri iných povinnostiach - že dovolenková sezóna sa už začala a že školáci spolu s rodičmi rátajú začiatok prázdnin už len na hodiny, a nie dni.

Možno iba zopakovať, že čím skôr príslušné štátne inštitúcie ľuďom oznámia, čo budú od nich počas letnej sezóny vyžadovať, čím skôr schvália predmetné nariadenia a opatrenia, tým lepšie aj pre ľudí aj pre samotné inštitúcie. Vrátane vlády. Aj preto, lebo s prijatím pravidiel so spätnou platnosťou vláda počítať nesmie, ľudia jej to však spočítať so spätnou platnosťou môžu. Rozumná vláda také niečo jednoducho nedopustí.