Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Publicistika

KOLLÁR: Ak nič neurobíme, ľudia kvôli úrokom na hypotéke prídu o byty

Boris Kollár v TASR TV Foto: TASR TV

Dialóg medzi parlamentom a vládnym kabinetom musí fungovať aj v prechodnom období úradníckej vlády, povedal v TASR TV predseda NRSR a hnutia Sme rodina Boris Kollár (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 9. júna (Teraz.sk) – Úrokové miery na hypotékach, ktoré za posledný rok výrazne narástli, majú v budúcnosti ďalej stúpať a mnohým rodinám, zvyknutým na nižšie splátky z minulosti, môžu spôsobiť existenčnú krízu. Úlohou štátu je vopred pripraviť mechanizmy na to, ako im pomôcť. V TASR TV to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina).

Problémy sa podľa neho nebudú týkať len mladých rodín, pre ktoré sa hypotéka stane nedostupnou, ale aj tých, ktoré už hypotéku majú, ale skončí sa im fixácia úrokov. „Idú stúpať úrokové miery, ľudia za chvíľu nebudú mať z čoho platiť hypotéky. Niekto platí 300-400 euro mesačne a zrazu bude musieť platiť 800,“ povedal Kollár.Tvrdí, že systém výstavby lacných štátnych nájomných bytov napriek časovým sklzom v tomto volebnom období stihli kompletne pripraviť a sú podpísané zmluvy na prvých 9000 bytov. „Čakáme ešte na povolenie Európskej komisie,“ konštatuje Kollár.

Tento systém by podľa neho mohol v budúcnosti slúžiť aj ako záchranná sieť pre rodiny, ktorým kvôli dočasnej neschopnosti splácať vysoké hypotéky hrozí vysťahovanie z bytu. „Chceme vytvoriť aj štátnu garanciu strechy nad hlavou,“ tvrdí Kollár, ktorý tento cieľ radí medzi štyri kľúčové predvolebné priority hnutia.Ľudia, ktorým by z dôvodu neschopnosti splácať zvýšené splátky hypoték hrozilo, že prídu o byt, by mali mať podľa neho možnosť požiadať novovytvorenú štátnu agentúru, aby byt od banky prevzala do svojho vlastníctva. V takomto byte by mohli ďalej bývať ako nájomníci za štátom regulované nájomné. „A ak sa o niekoľko rokov situácia zmení, klesne úroková miera a on si znova vybaví hypotéku, môže agentúru späť požiadať, aby mu byť uvoľnila,“ vysvetľuje Kollár.

Na otázku, prečo vybudovanie systému na výstavbu štátnych nájomných bytov trvalo tak dlho, odpovedal, že okrem všetkých externých faktorov, od covidu, cez konflikt na Ukrajine až po energetickú a inflačnú krízu, sa museli vysporiadať so 6000 pripomienkami v pripomienkovom konaní a zdĺhavé boli aj rokovania o podpore potrebnej legislatívy v parlamente. „Riešili sme to dva a pol roka a keď už to bolo hotové, vždy znova niekto s niečím prišiel. Napokon sme zákon schválili, založili sme agentúru a tento rok vo februári vláda podpísala s dvomi investormi prvých 9000 bytov,“ pripomenul.

Ceny potravín
Systém štátno-súkromnej spolupráce postavený na základe zahraničných modelov neponúkajú v Sme rodina iba na riešenie bytovej otázky, ale aj vysokých cien potravín. Ak by štát vytvoril vlastný systém výkupu, distribúcie a predaja potravín, ktoré by nakupoval o súkromných výrobcov, podľa Kollára by tým vznikla obchodným reťazcom silná konkurencia. „Nebudú mať osempercentnú maržu, ale dvojpercentnú. Takú, akú majú v západnej Európe. Toto sú skúsenosti z Tirolska, Bavorska a Poľska, tam to už funguje,“ tvrdí Kollár. Hnutie pripravuje aj vizionársky digitalizačný projekt a plánuje ponuku bezúročných mikropôžičiek na riešenie jednorazových náhlych výdavkov v rodinách.

Posledné mesiace volebného obdobia
Čo sa týka zvyšku aktuálneho volebného obdobia, Kollár chce urobiť všetko pre dobrú spoluprácu parlamentu a úradníckej vlády, vrátane podpory aktuálnej požiadavky vlády na skrátené legislatívne konanie pri zmene legislatívy v rezorte školstva. „Krajina sa nezastaví preto, že tu máme úradnícku vládu a budú voľby,“ povedal s tým, že doterajšie kroky premiéra Ľudovíta Ódora považuje za korektné.

O prípadnej podpore vlády pri hlasovaní o dôvere sa podľa neho Sme rodina rozhodne až na základe konkrétneho znenia programového vyhlásenia vlády. „Teoreticky si to vieme predstaviť. Ale pán premiér Ódor tam bude do volieb bez ohľadu na to, či mu dôveru vyslovíme alebo nie,“ upozornil Kollár.

Schôdza NR SR v jazdiarni
V lete by mala prebehnúť dlhodobo plánovaná rekonštrukcia hlasovacieho zariadenia v rokovacej sále Národnej rady SR. Predseda parlamentu je však pripravený aj na možnosť, že by si poslanci práve v tomto období vyžiadali mimoriadnu schôdzu parlamentu. „V takomto prípade by sme použili buď starú Národnú radu, alebo zimnú jazdiareň na Bratislavskom hrade. Budeme musieť zapožičať mobilné hlasovacie zariadenie,“ konštatoval Kollár.