Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Publicistika

KOLLÁR: Rešpektujem cestovnú mapu pani prezidentky

Boris Kollár v TASR TV Foto: TASR TV

Zasekli sme sa na rozpočte a na tom, že sa SaS spolu s opozíciou rozhodla povaliť vládu. Ale je to logické vyústenie všetkých tých škriepok, povedal v TASR TV Boris Kollár. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 23. decembra (Teraz.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová poverila kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) riadením štátu dočasne a ak politické strany do konca januára nenájdu cestu k predčasným voľbám, vymenuje vlastnú, úradnícku vládu. V TASR TV to povedal predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Prezidentka by podľa neho mohla dočasnú vládu Eduarda Hegera pod svojou kontrolou ponechať až do termínu riadnych parlamentných volieb, ale rozhodla sa inak. „Dala nám nejaké noty a keď ich nesplníme, vládu odvolá. Ak nepripravíme do leta predčasné voľby, tak vymenuje úradnícku vládu,“ konštatoval. „Rešpektujem cestovnú mapu, zadanie od pani prezidentky,“ dodal Kollár.Ak by parlamentné strany dokázali nájsť politickú vôľu a nazbierali 76 podpisov pod vznik novej vlády na báze aktuálneho parlamentu, prezidentka by to podľa neho musela rešpektovať. Táto možnosť však podľa Kollára v tejto chvíli už nie je reálna. „K tomuto momentu už neplatí, že SaS chce rokovať o novej parlamentnej väčšine,“ povedal.

Sme rodina bola podľa neho až do odvolania vlády Eduarda Hegera korektným koaličným partnerom a jej poslanci tvorili väčšinu z dvoch desiatok zákonodarcov, ktorí hlasovali proti vyhláseniu nedôvery vláde. Cenou za to bol odchod troch členov poslaneckého klubu. „Urobili to korektne, najprv vystúpili a až potom boli ochotní hlasovať proti vláde,“ pripomenul Kolár.Podarilo sa však nájsť dostatok poslancov na schválenie zákona o štátnom rozpočte na budúci rok. „Každý nejako ustúpil,“ konštatuje Kollár. „Rozpočet je dôležitý, aby sme vedeli doručiť pomoc pre ľudí. Aby sme vedeli naplniť memorandum pre lekárov, aby sme vedeli doručiť pomoc pri energiách,“ povedal s tým, že každá strana by si zo svojho uhla pohľadu vedela predstaviť štátny rozpočet aj inak.

Príčinou pádu vlády Eduarda Hegera boli podľa neho dlhoročné spory medzi OĽANO a SaS. „Animozita bola tak silná, že to vyústilo do páru Matovičovej vlády, ale bývalý premiér ostal na poste ministra financií. Potom to eskalovalo ďalej a vyústilo to do toho, že v septembri SaS opustila vládnu koalíciu. Vláda sa tým pádom dostala do menšinovej pozície. Teoreticky sme boli odvolateľní kedykoľvek,“ upozornil Kollár.

Napriek tomu sa podľa neho podarilo v parlamente a na vláde presadiť dôležitú legislatívu. „Od leta sme napriek tomu prijali prakticky všetky zákony. Teraz sme sa zasekli na rozpočte a na tom, že SaS sa spolu s opozíciou rozhodla povaliť vládu. Ale je to logické vyústenie všetkých tých škriepok a hádok,“ poznamenal.

Aj z tohto dôvodu podľa Kollára nemá zmysel vracať sa k úvahám o vytvorení novej vlády na rovnakých princípoch, aké mala predchádzajúca. „Myslieť si, že sme nedokázali spolu vládnuť tri roky, povalíme vládu a potom ju znova tú istú obnovíme, to je cirkus alebo psychiatria. Tento cirkus musí zmiznúť. Som za to, aby sa ľudia rozhodli vo voľbách. A pevne verím, že majú dostatok rozumu, aby sa rozhodli,“ povedal.

Strašenie ľudí možnosťou návratu Roberta Fica k moci je podľa neho nerozumné. „Ak sa má Fico vrátiť, je jedno, či to bude v júni, septembri alebo februári. Okrem toho, pri pohľade na preferencie to nevyzerá na to, že by mal zostavovať vládu,“ upozornil Kollár.

Hnutie Sme rodina by chcelo podľa neho ešte v tomto volebnom období predložiť v parlamente návrh exekučnej amnestie formou poslaneckého návrhu. Väčšinou ostatných bodov programu strany sa však podľa Kollára už podarilo presadiť. „Stihli sme 95 percent nášho programu. Podarili sa nám tie štátne nájomné byty. V minúte dvanástej. Vlak sa rozbehol a to už nie je zastaviteľné,“ uzavrel Kollár.