< sekcia Publicistika

KOLLÁR: Kiska je v politike len chvíľku, predtým bol chránená zver

Boris Kollár v TABLET.TV Foto: TABLET.TV

Pôjdeme do vlády, ktorá nebude otvárať kultúrno-etické otázky, prijímať migrantov na základe kvót, nezruší sociálne balíčky a realizuje exekučnú amnestiu, povedal v Tablet.tv Boris Kollár (Sme rodina)

Bratislava 5. februára (Teraz.sk) – Vyjadrenia lídra Za ľudí Andreja Kisku, podľa ktorých by hnutiu Sme rodina ponúkli miesto vo vládnej koalícii len ak by bez neho nemali dostatok hlasov, boli podľa Borisa Kollára neuvážené. „Ale beriem to tak, že v reálnej politike je len chvíľku, predtým bol chránená zver. Lebo na prezidenta sa neútočí, ten sa vystavuje a hladká. Môže to byť jeho politická neskúsenosť,“ povedal v predvolebnej diskusii na Tablet.tv Kollár.

Na otázku, prečo napríklad Richarda Sulíka pozývajú na všetky opozičné stretnutia, vrátane posledného novoročného obeda, ale jeho a Igora Matoviča nie, Kollár odpovedal, že nepatrí do liberálneho klubu. „A Richard Sulík k liberálom patrí. Ja s nimi chodiť papať nemusím. Nestretávam sa ani s Dankom, s Kotlebom, ani s Ficom,“ povedal Kollár.

Dodal, že jeho strana prípadných budúcich partnerov neškatuľkuje, ani „nehejtuje“. „Keď sa stala vražda Jána a Martiny, my sme netancovali na ich hrobe. My sme to nezneužívali. Robíme si svoju robotu poctivo a nie sme agresívna strana, ktorá by tu vyvolávala hnev a hádky,“ tvrdí.

Aj politický tlak proti Kotlebovcom-ĽS NS sa má podľa Kollára vyvíjať inak, ako šarvátkami na ulici. „S fašizmom sa má bojovať, ale nie týmto psychiatrickým spôsobom. Predstavte si, že by kotlebovci chodili na mítingy PS-Spolu a toto im robili. Viete, čo by to spôsobilo v médiách?,“ pýta sa Kollár.
Zároveň dodáva, že väčšina voličov Mariana Kotlebu sa vidí vo Vladimírovi Putinovi a ruskej politike. „Tak im treba pripomenúť, že Putin s Kotlebom a ĽS NS nikdy spolupracovať nebude. Má ich za fašistov. Jasne to povedal prostredníctvom svojho ministerstva zahraničných vecí,“ poznamenal Kollár.


Program


Jeho strana sa chce voličom prihovoriť programom, ktorý podľa neho nie je postavený iba na heslách, ale na ekonomicky prepočítaných návrhoch riešení. „Dáme si tri jasné podmienky, bez splnenia ktorých do vlády nepôjdeme. Hovorím to úprimne a dopredu. Sú to podmienky našich voličov a sympatizantov. V prvom rade nebudeme otvárať kultúrno-etické otázky, registrované partnerstvá, sobáše, adopcie detí homosexuálmi. A v žiadnom prípade neprijmeme ani jedného-jediného migranta z európskych kvót,“ povedal Kollár.

Treťou podmienkou je podľa neho realizácia exekučnej amnestie. „Treba povedať, že podľa nás si ľudia majú zaplatiť samotný dlh. Ale ak si Ferovi dlžný 500 euro a teraz od teba exekútor pýta 15.000, tak Ferovi tých 500 musíš zaplatiť, ale s tými 14.500 ti pomôže štát. Samozrejme, nemusí to byť Fero, môže to byť sociálne poistenie, zdravotné, čokoľvek,“ povedal.

Sme rodina bude tiež zásadne proti tomu, aby sa rušili sociálne opatrenia posledných vlád, či už sú to vlaky a obedy v školách zadarmo, vianočné príspevky a podobne.

Ekonomickou podstatou programu Sme rodina je masívny investičný rozvoj. „Nechceme zadlžovať Slovensko ako také. Tieto infraštruktúrne projekty, medzi ktoré bude patriť výstavba nájomných bytov, diaľnic a železničnej siete, pôjdu mimo štátny dlh. Neodbrzdíme dlhovú brzdu,“ povedal. Zdroje podľa neho môžu pochádzať z bankového sektora, ale napríklad výstavba nájomných bytov by sa dala financovať z úspor v druhom dôchodkovom pilieri. „Áno, peniaze si požičiame, ale vytvoríme za ne hodnotu,“ vyhlásil Kollár.

Nájomné v bytoch by sa medzi chudobnejšími regiónmi a Bratislavou navzájom vyrovnávalo na báze solidarity, v hlavnom meste by bolo výrazne vyššie. „Ako to máme prepočítané, priemer nájomného na celom Slovensku by bol 250 eur za dvojizbový byť, bez Bratislavy je to dvesto. Lebo v Bratislave sa zarába inak ako v Revúcej,“ poznamenal.


Kandidátna listina


Kandidátnu listinu Sme rodina vedie Kollár pred Milanom Krajniakom, Petrou Krištúfkovou a Petrom Pčolinským. Tvrdí, že odchod troch poslancov hneď na začiatku aktuálneho volebného obdobia bol aj výsledkom veľmi hektického vytvárania kandidátky, kedy sa s niektorými osobnosťami spoznal až tesne pred voľbami. „Dnes som kandidátku tvoril tak, aby vydržala aj keby sme boli vo vláde a aby som garantoval poslanecký klub,“ povedal.

1. Boris Kollár, Mgr., 54 r., poslanec NR SR, Bratislava
2. Milan Krajniak, Bc., 47 r., poslanec NR SR, Bratislava
3. Petra Krištúfková, Bc., 42 r., poslankyňa NR SR, Bratislava
4. Peter Pčolinský, Mgr., 37 r., poslanec NR SR, Nižný Hrabovec
5. Ľudovít Goga, Ing., 51 r., poslanec NR SR, Bratislava
6. Adriana Pčolinská, doc. PaedDr., PhD., 41 r., poslankyňa NR SR, Bratislava
7. Zuzana Šebová, Ing., 50 r., poslankyňa NR SR, Levice
8. Jozef Lukáč, PhDr., 46 r., poslanec NR SR, Záborské
9. Štefan Holý, Mgr., 41 r., právnik, Trnava
10. Martin Borguľa, Ing., 42 r., poslanec BSK, BratislavaKollárovo heslo „myslím srdcom“ vyvoláva, vzhľadom na množstvo jeho expartneriek, u niektorých ľudí uštipačné reakcie. On však tvrdí, že mu to nevadí. „Každého napadne to, čo má v hlave,“ povedal. Dodal, že sociálne problémy ľudí môže riešiť iba ten, kto im rozumie a cíti s nimi. „Sýty hladnému neverí. Ja sám pochádzam z núdznych pomerov a vyrastal som s mamou a bratom naozaj vo veľmi veľkom nedostatku. Ja viem, čo je to, keď máme víkend a jeme chleba s horčicou. Ostatných politikov, ktorí mysleli kadečím, sme tu mali 30 rokov. Konečne je načase, aby sme začali myslieť srdcom,“ zhrnul Kollár.