< sekcia Publicistika

KOLLÁR: Víťazstvo OĽaNO a zrušenie šibačky by pred rokom čakal málokto

Boris Kollár v Tablet.tv Foto: TABLET.TV

Môžeme sa veľmi podrobne pozrieť na to, aký priebeh epidémie po vykonaní určitých krokov v Čechách zaznamenali a vieme sa z toho poučiť, povedal v TABLET.TV predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina).

Bratislava 17. apríla (Teraz.sk) – Ak by niekto v decembri minulého roka predpovedal, že parlamentné voľby vyhrá hnutie OĽaNO so ziskom viac ako 25 percent hlasov, zruší veľkonočnú šibačku a Boris Kollár s tým bude súhlasiť, dôveru lídra hnutia Sme rodina by rozhodne nezískal. „Asi by som takému človeku odporučil nejakého odborníka, lekára, psychológa, možno psychiatra. Určite by som tomu neveril,“ priznal Kollár v diskusii na Tablet.tv.

Aj tento príklad podľa predsedu parlamentu ilustruje, v akej komplikovanej dobe nová vláda nastupuje. „Dobrá správa je, že sme vyskladali vládu, zlá, že tep života nám tu určuje pandémia,“ poznamenal Kollár.

V tejto súvislosti zopakoval, že oceňuje rýchlosť, s akou prijímali opatrenia na zníženie mobility obyvateľov tak predstavitelia samosprávy, napríklad bratislavský primátor Matúš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS), ako aj bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). „Možno urobili aj chyby, lebo kto robí, robí aj chyby. Tie sme sa snažili ako nová vláda odstrániť a celé to vylepšiť. Podľa mňa to Igor Matovič zvláda veľmi dobre,“ tvrdí Kollár.

Hoci chápe záujem podnikateľov na rýchlejšom otváraní ekonomiky, životy ľudí majú podľa Kollára prednosť a preto je dôležité všetky kroky dôkladne zvážiť. Dodal, že premiér Igor Matovič (OĹaNO) má konkrétny plán postupu zverejniť na budúci týždeň.

Určitý časový odstup od Ćeskej republiky, ktorá už začala zavádzať do praxe prvé uvoľnenia opatrení, podľa Kollára dáva Slovensku šancu poučiť sa a vyhnúť sa prípadným chybám. „Môžeme sa veľmi podrobne pozrieť na to, aký priebeh (epidémie) po vykonaní určitých krokov zaznamenali. Vieme sa z toho poučiť, prípadne ich vieme obísť, ak by to malo nejaké fatálne následky,“ povedal Kollár. „Situácia je vážna. Aj keď nám to tu zatiaľ všetci závidia, o dva týždne to už nemusí platiť. Vybuchlo to v rómskych osadách a odtiaľ sa to môže spätne rozšíriť po celom Slovensku,“ upozornil.

Ekonomickú krízu však podľa Kollára v žiadnom prípade netreba podceňovať. Do sociálnych opatrení, ale aj investícií do infraštruktúrnych projektov bude podľa neho potrebné investovať ešte viac prostriedkov, ako sa pôvodne predpokladalo. „Keď po kríze otvoríme obchody, ľudia sa do nich nenahrnú, veď nebudú mať peniaze. Ak chcete, aby ľudia mali peniaze, musíte ich do ekonomiky naliať. Jeden zo spôsobov sú veľké infraštruktúrne projekty. Výstavba bytov, tisícov bytov, výstavba nových úsekov ciest, diaľnic, rekonštrukcia vlakovej dráhy,“ naznačil Kollár, ktorý aktívne hľadá zdroje na rozbehnutie avizovanej výstavby štátnych nájomných bytov.


Vládna spolupráca


Napriek určitým medializovaným výmenám názorov podľa neho vládna spolupráca funguje dobre. Na margo odchodu Jána Marosza (OĽaNO) a Jozefa Mihála (SaS) z postov štátnych tajomníkov rezortov patriacich hnutiu Sme rodina, Kollár povedal, že ich rozhodnutie odísť rešpektujú.

Pôsobenie oboch štátnych tajomníkov na ministerstvách podľa neho nemalo plniť úlohu krížovej kontroly. „Som za to, že keď má mať politická strana zodpovednosť za nejaký rezort, tak má ísť od ministra dole a garantuje úplne všetko až po posledný podnik,“ povedal Kollár. „My krížovú kontrolu na základe dohody na koaličnej rade nemáme. Cez to všetko Milan Krajniak ako minister ponúkol miesta štátnych tajomníkov ľuďom z iných politických strán, ako je pani Gáborčáková a pán Mihál,“ dodal.

Výber nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského bol podľa Kollára výsledkom konsenzu v koalícii. „Návrh na vymenovanie riaditeľa SIS podáva premiér a je jediný, ktorý mu je schopný priamo zadávať úlohy. Podal ho po spoločnej konzultácii. Slovenská informačná služba dostala špičkového odborníka, ktorý sa vyzná v bezpečnostných zložkách,“ povedal Kollár. Za výzvu pre novú vládu považuje dofinancovanie SIS najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti a efektívnejšie využívanie poznatkov SIS orgánmi činnými v trestnom konaní.


Parlament


Vzhľadom na koronakrízu podľa neho parlament väčšinu zákonov v tomto volebnom období prijal konsenzuálne. Aj keď špeciálne poslanci Smeru-SD vedeli z opozičných lavíc využívať rokovací poriadok parlamentu na to, aby dostávali predsedajúceho schôdze do ťažkostí, v tejto dobe sa to podľa Kollára nedeje. „Viem si s tým poradiť, ale nerobia to. Je koronakríza a slúži im ku cti, že tieto ´opičky´ nerobia,“ dodal.

V aktuálnom volebnom období by chcel v parlamente dosiahnuť zvýšenie úrovne dialógu koalície a opozície. „Môžeme mať iné názory, môžeme si to vydiskutovať a môžeme aj zvýšiť hlas. Ale proti osobným invektívam budem bojovať,“ zdôraznil. Na druhej strane by bol rád, keby sa skončila prax „kradnutia“ nápadov z opozičných legislatívnych návrhov vládnou koalíciou, aká tu podľa neho bola v minulom volebnom období. „Ak príde opozícia s návrhom zákona, ktorý môže pomôcť ľuďom a nemá fatálne následky na verejné financie, už som sa rozprával s kolegami, že im ho pustíme,“ tvrdí Kollár. V zahraničnej politike chce dodržiavať jednotnú líniu s vládou a prezidentkou. „Nebudem tu robiť vlastné partizánčiny. Predseda parlamentu sa má prioritne starať o chod parlamentu,“ uzavrel Kollár.