Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 27. marec 2025Meniny má Alena
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Parlamentné počty

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Koalícia disponuje iba takou väčšinou, pri ktorej ak zaváha čo i len jeden poslanec, zmení sa na menšinu, píše J. Hrabko.

Rokovanie parlamentu pokračuje, čo neznamená nič iné ako to, že vládna koalícia v ňom má nateraz zabezpečenú väčšinu.

Ide však o výnimočné rokovanie – schôdza bola zvolaná na žiadosť koaličných poslancov a splnenia záväzku vlády voči lekárom – a tak zákonite vzniká otázka, či nie je výnimočná aj väčšina.

Už spôsob zvolania schôdze aj jej otvorenia bol akosi skomplikovaný, keď pochybil člen poslaneckého klubu SNS a schôdzu sa tak nepodarilo otvoriť na prvý šup. Ukázalo sa v praxi, že koalícia disponuje iba takou väčšinou, pri ktorej ak zaváha čo i len jeden poslanec, zmení sa na menšinu.

Existencia tekutej alebo plávajúcej väčšiny v parlamente tak už nie je signálom, ale jasnou správou o vzniku koaličnej krízy. Samozrejme, riešiteľnej rôznymi spôsobmi, ale už nepochybnej a nespochybniteľnej. Inými slovami, vládna koalícia, ktorá mala na začiatku troch členov a 79 poslancov, sa rozmnožila delením a v súčasnosti má niekoľko ďalších aktérov. To, prirodzene, sťažuje vládnutie – a nielen sťažuje, ale tiež priamo ohrozuje.

Kým odchod skupinky okolo poslanca R. Huliaka zo SNS iba naznačil, ale ešte neznamenal stratu väčšiny, po hlasovaní v Hlase-SD sa situácia vo vládnej koalícii už radikálne zmenila. A to aj napriek tomu, že v skutočnosti skupinka jej štyroch poslancov stratila akúkoľvek politickú moc a silu. Narazili totiž buď na predsedu M. Š. Eštoka alebo čestného predsedu P. Pellegriniho a výsledkom ich partizánskeho správania bolo ich úspešné rozdelenie na dva páry.

Okrem iného to znamenalo oslabenie vládnej koalície o dva žetóny, takže 79 pôvodných poslancov koalície, oslabených o tri žetóny SNS, sa razom stenčilo na 74 poslancov. Čo vo väčšine prípadov stačí na schválenie zákonov, ale nestačí na otvorenie schôdze, na ktorej by sa schvaľovali.

Situáciu následne vládnej koalícii mierne skomplikoval ešte poslanec J. Ferenčák, ktorý sa rozhodol štrajkovať, ale najmä R. Malatinec, ktorý sa rozhodol pridať k Huliakovej légii, ktorá tak v tejto chvíli disponuje štyrmi žetónmi. Zistenie poslanca R. Michelka šírené aj pomocou médií, že spolu s R. Malatincom tak získali blokačnú menšinu – „Kým boli traja, tak bola 76-ka a len sťažovali vládnutie, teraz dokážu zablokovať parlament“ – je prinajmenšom omyl, ak nie čosi horšie. Platilo to totiž iba do vylúčenia dvoch poslancov za Hlas-SD, po ňom už nie, takže Huliakova légia by si na blokovanie parlamentu bohato vystačila aj bez R. Malatinca.

V parlamentnom systéme vládnutia nie je nič dôležitejšie ako počty – buď má vláda k dispozícii najmenej 76 žetónov alebo nemá. Ak je odpoveď kladná, znamená to, že vládne, ak je záporná, buď dovládne alebo vládne iba z milosti parlamentu a ak je väčšina tekutá či plávajúca, ide o medzistupeň – môže sa, ale aj nemusí, utopiť. Záleží od toho či bude tancovať tak, ako budú nezaradení poslanci pískať a potom vládnuť môže, ale môže aj padnúť, ak bude tancovať iba na vlastnú hymnu.

Aktuálny stav dňa 5. februára 2025 dopoludnia bol teda taký, že vládna koalícia má oficiálne iba 73 poslancov. Inými slovami, má problém, ktorý nejde vyhniť, ale musí ho riešiť a vyriešiť. A hoci všetkých šesť odídencov unisono tvrdí, že bude aj naďalej podporovať vládu a jej program, tá o Červenej Karkulke je naozaj lepšia.