Quantcast
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Darujme si Vianoce

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Vláda sa rozhodla pre špecifický postup - mobilitu neznižovať, ale zvyšovať. Možno by to až tak neprekážalo v letných mesiacoch, ako to prekáža v mesiacoch zimných, upozorňuje J. Hrabko.

Na počiatku bola „Ponuka, ktorá sa neodmieta“. Skončila tak, že ju odmietli samotní autori. Aj taká je politika vlády vedenej E. Hegerom, keď ňou schválený návrh o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením Covid-19 neplatil ani týždeň. Geniálny plán opäť nevyšiel - všetko je už inak, ale otázka, či aj lepšie, zostáva nezodpovedaná.

Základné fakty sú dva. Prvým je, že si vláda naložila na chrbát značný balík - nielen finančný, ale aj administratívny a logistický. Na základe doterajších skúseností s obdobnými manévrami možno predpokladať, že ho neunesie a rozhodne ho neunesie tak, ako by chcela. Z politického uhla pohľadu by sa to dalo povedať aj tak, že zmenou pôvodného návrhu zobrala vláda seniorom 60+ vlastne 200 a 300 eur, keďže schválený návrh vlády znel najskôr na 500 eur. Čo rozhodne nie je pekné, ani dôstojné voči tejto skupine ľudí. Pričom treba podotknúť, že vláda má stále k dispozícii ústavnú väčšinu poslancov, takže na nejaké výhrady či podmienky opozície nemusí a ani nezvykne brať ohľad, ale to, o čom rozhodne, môže - ak naozaj chce - presadiť v parlamente sama.

Lepšie je nateraz pozrieť sa na to, čo vlastne napokon parlament so súhlasom vlády schválil. Druhý fakt. Netreba detailne a číselne, postačí len povrchne a popisne. Aj preto, lebo vláda E. Hegera sa rozhodla pre špecifický postup, aký vo zvyšku sveta vskutku nemá obdobu - mobilitu neznižovať, ale zvyšovať. Možno by to až tak neprekážalo v letných mesiacoch, ako to prekáža v mesiacoch zimných, kedy má vírus hody. To je aj na základe vedeckých poznatkov preukázateľné, napokon, počas leta sa Slovensko pýšilo tým, ako s vírusom dokázalo zatočiť, ako je pripravené spolu s nemocnicami na tretiu vlnu, ktorá sa podľa ministra zdravotníctva V. Lengvarského mala skončiť spolu so septembrom. Takže treba držať palce, aby mu vyšla aspoň aktuálna akcia „Darujme si Vianoce“.

Vláda to nepochybne myslela dobre, ale akosi to opäť nevyšlo. Tak skúša iné. Kým pri očkovacej lotérii, ktorá mala povzbudiť občanov ísť sa zaočkovať, mohli títo sedieť v pohodlí domova, novinka, ktorú teraz s jej súhlasom schválil parlament, ich vyháňa do zasnežených zimných ulíc či čľapkaníc. Jedných na očkovanie a tých, ktorí už majú včeličky za sebou, zase pre hotovosť - v prípade, ak im bude doručený ten zlatý lístok z pošty.

Termíny sú pritom takpovediac šibeničné - registráciu na očkovanie treba stihnúť do konca tohto roka a samotné očkovanie do 15. januára 2022. Výnimkou je tzv. jednorazová vakcína, pri ktorej druhú dávku treba absolvovať do 1. marca 2022. Je to nepochybne veľký cieľ aj dobrý úmysel, pochybnosti vyvoláva iba to hlavné - či a ako to administratívne a logistické systémy, vrátane zdravotníkov, zvládnu.

Ak na jednotku - čo si každý isteže želá - následkom bude mimoriadne zvýšený pohyb v uliciach, očkovacích centrách a na poštách. Umocnený otvorením obchodov, hotelov, lyžiarskych stredísk, wellnessov, fitnescentier, predčasných prázdnin a podobne. V skratke - zvýšenie mobility, nervozity, ťahaníc a dýchaní na krk. A to všetko počas núdzového stavu, ktorého „kľúčovým cieľom“ bolo a zostáva „zníženie mobility obyvateľstva - spomalenie šírenia vírusu, zníženie záťaže na celý zdravotnícky systém“.

Ak bude tento zápas na slovenský spôsob - uteč vírus, lebo ťa ušliapeme - úspešný, bude to diera do sveta a fajn. A ak nebude - nuž, potom politici jednoducho vymyslia iný.