Quantcast
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Do väzby nemusí, do väzenia môže

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Juraj Hrabko komentuje rozhodovanie NR SR o vydaní súhlasu na väzobné stíhanie poslanca R. Fica.

Rokovanie parlamentu o (ne)vydaní súhlasu na vzatie poslanca R. Fica do väzby sa skončilo, na rad prichádza hlasovanie. Výsledok bude rozhodne zaujímavý aj preto, lebo vôbec nejde o to, či sa poslanec ocitne vo väzbe. Áno, isteže, samozrejme, rozhodnúť o tom môže iba súd a nikto iný, ale na to, aby súd mohol rozhodnúť, potrebuje najskôr rozhodnutie parlamentu. Bez neho rozhodnúť nemôže a nesmie.

Parlamentná debata napokon nebola taká dlhá, aká mala pôvodne byť. Nočné rokovanie vystriedala politická dohoda na hlasovaní o (ne)vydaní súhlasu v stredu podvečer. Bude to doteraz zrejme najdôležitejšie hlasovanie, keďže sa bude rozhodovať ani nie tak o osobe poslanca, ale najmä o mandáte poslanca. Hoci mnohí to vidia naopak - teda, že ide najmä o R. Fica. Netreba sa tomu čudovať - výčiny R. Fica v politike sú predsa dostatočne a všeobecne známe - ale tak to v skutočnosti nie je. Podstatou rozhodovania parlamentu je poslanecký mandát, nie R. Fico. Ešte inak - či si R. Fico mandát poslanca bude uplatňovať alebo nie.

Aj výsledok hlasovania - teda či parlamentná väčšina súhlas vydá alebo nie - bude dôležitejší ako ďalší osud R. Fica. Ak parlament súhlas vydá, rozhodovať o vzatí či nevzatí do väzby bude rozhodovať súd, ak ho nevydá, R. Fico bude stíhaný na slobode. Rovnako ako bol stíhaný, žalovaný a odsúdený exposlanec M. Kotleba, čo znamená, že nemožno vopred vylúčiť ani to, že na konci dňa skončí podobne a teda mandát poslanca mu - právoplatným odsúdením - zanikne.

Zánik mandátu je však ešte iba v diaľavách. Teraz je to vecne aj politicky o inom, keďže platí, že poslanec vo väzbe byť môže a mandát mu nezaniká, iba sa neuplatňuje. Faktom je, že poslanecká imunita sa od jej zavedenia totiž naozaj rapídne zmenila: na jej začiatku - napríklad - nastupovali náhradníci za poslancov v rámci vládnej koalície aj preto, aby sa vyhli trestnému stíhaniu. Navždy. Neskôr platilo, že keď bol vo väzbe poslanec, bol v nej aj jeho mandát, takže z parlamentu mu boli doručované materiály priamo do cely. Potom zase platilo, že navždy už nebude navždy, ale treba so stíhaním počkať na ukončenie mandátu, pričom sa automaticky predlžovala aj premlčacia doba. A dnes platí, že stíhať možno každého: poslanec-neposlanec. Samozrejme, bolo toho viac, ale v súvislosti s aktuálnym rozhodovaním parlamentu je uvedené podstatné a postačujúce.

Ako bolo povedané a napísané už minulý týždeň - vecné rozhodnutie o žiadosti generálneho prokurátora má urobiť mandátový výbor, politické rozhodnutie plénum parlamentu. Výbor posudzuje dôvody vecne, plénum politicky rozhoduje či vydá súhlas na vzatie poslanca do väzby alebo nie. V tomto duchu tiež treba vnímať napríklad stranícke rozhodnutie poslancov SaS, že budú hlasovať za vydanie súhlasu s väzbou R. Fica, hoci žiadosť generálneho prokurátora ešte nebola ani len na vrátnici parlamentu. Povedané po lopate: dôvody-sem, dôvody-tam, argumenty sú nanič - podstatné je stranícke rozhodnutie. Čo je v poriadku, hoci ide o neveľmi predvídavé rozhodnutie aj preto, lebo krvavé oči do politiky nepatria.

V civilizovanej krajine a v rámci parlamentnej demokracie mandát poslanca nie je žiadna hračka. Ale rovnako ňou nie je - alebo by aspoň nemala byť - žiadosť generálneho prokurátora o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby. Na Slovensku je to inak - doterajšie ochkanie vládnej koalície, koho to do funkcie generálneho prokurátora zvolila a ako mu treba osekať právomoci, vystriedala očividná radosť. Nad tým, že im umožnil držať R. Fica za pačesy až dovtedy, kým nebude oznámený výsledok hlasovania o vydaní súhlasu na jeho vzatie do väzby. V zápale partajných zápasov sa celkom stratilo, že nejde o R. Fica, ale mandát poslanca, teda presne naopak, ako by to malo byť.

Je jasné, že je veľa ľudí, ktorí si želajú vidieť R. Fica s putami na rukách a majú na to vlastné dôvody. Je veľa ľudí, ktorí si to neželajú a rovnako majú na to vlastné dôvody. A je tiež veľa ľudí, ktorým je to jedno, pretože majú celkom iné starosti. Situácia v parlamente je podobná, takže výsledok hlasovania je neistý. To, čo je isté, je skutočnosť, že mnohí poslanci by boli radi ak by parlament súhlas vydal, pretože by sa tak zbavili súpera, ktorého v politickom zápase - bez zásahu generálneho prokurátora - akosi stále nevedia a nedokážu poraziť. A to ani za výdatnej pomoci tzv. kajúcnikov, z ktorých sa stali za pomoci spolupracujúcich médií novodobé celebrity. Ba ešte viac, keďže ich slová sú predávané a vydávané za fakty a argumenty.

Faktom však je, že bude iba tak, ako parlament rozhodne, a nie inak. Rovnakým faktom je, že R. Fico do väzby ísť nemusí, ale do väzenia môže, keďže rozhodnúť o zastavení jeho trestného stíhania či zrušenia obvinenia, je už mimo právomoci parlamentu. Podstatné však je, aby sa príbeh vydávania neskončil tak, že parlamentná väčšina bude za pomoci prokurátora rozhodovať o tom, ktorý poslanec môže v rokovacej sále sedieť a ktorého mandát sa nebude uplatňovať. Namiesto voličov. Lebo aj tak sa to skončiť môže.