Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: O dvoch oslavách

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Len dva dni po zložení sľubu V. Putina si budú členské krajiny, vrátane Slovenska a zvyšok sveta pripomínať a oslavovať Deň Európy.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Zloženie sľubu ruského prezidenta V. Putina v spojení s následnými oslavami je príliš vážna záležitosť na to, aby sa prešla mlčaním, teda nezáujmom. A to aj alebo najmä v aktuálnom kontexte ním rozpútanej „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine. Špeciálnej v tom, že hoci ide aj o klasickú vojnovú operáciu o územie Ukrajiny – ktorá jej patrí na základe medzinárodných dohôd a zmlúv – Rusko sa špeciálne sústreďuje na cielené ničenie a zničenie infraštruktúry aj v tých oblastiach, ktoré si nenárokuje. Zatiaľ.

Isto, z pohodlia obývačky je to jednoduché sledovať aj komentovať. Veď keď je už príliš násilia, ničenia, či všeobecného znechutenia z vojnových hrôz, stačí stlačiť gombík na ovládači a prepnúť, povedzme, na hokej. Veď vžiť sa do pocitu ľudí, ktorí vyjdú po nálete z podzemného krytu a vidia iba zrúcaniny domov, nemocnice, obchodu, školy a mŕtvol ľudí, vrátane detí, ktorí nestihli do krytu dobehnúť, sa jednoducho ani nedá. Napokon, zažili to mnohí, prežili iba niektorí. A bol to aj dôvod, pre ktorý možno počítať účasť diplomatov krajín Európskej únie, prítomných na skladaní sľubu ruského prezidenta, na prstoch jednej ruky. Plus jeden. Aj to bolo však veľa.

Obzvlášť, keď len dva dni po zložení sľubu V. Putina si budú členské krajiny, vrátane Slovenska a zvyšok sveta pripomínať a oslavovať Deň Európy. Mimochodom – ako to oficiálne uvádza stránka Európskej únie – „oslavovať mier a jednotu v Európe“. Mimochodom po druhé, v čase, kedy europarlament schválil rezolúciu, podľa ktorej voľby ruského prezidenta neboli ani slobodné a ani férové. A to ani v Rusku a ani na Ruskom okupovaných územiach. A mimochodom po tretie, v čase, kedy Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal na V. Putina oficiálny zatykač.

Takže hoci oslavovať niet čo – v Európe nie je mier a v Európskej únii neexistuje jednota – eurooslavy budú isto pekné. A aj pekne falošné. R. Schuman by sa hanbil – takto si úniu nepredstavoval a takúto úniu ani nechcel.