Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. september 2023Meniny má Zdenka
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Tretia vláda

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Dôvody, pre ktoré sa prezidentka Z. Čaputová rozhodla pristúpiť k vymenovaniu tzv. úradníckej vlády, nie sú v tejto chvíli dôležité, keďže dôležitejšie je, že koná, píše J. Hrabko.

Slovensko bude mať opäť novú vládu – v poradí tretiu v tomto volebnom období. Oznámila to prezidentka Z. Čaputová s tým, že ju vymenuje niekedy po 14. máji 2023. Vyslovila aspoň meno budúceho premiéra, ktorým sa má stať súčasný viceguvernér NBS Ľ. Ódor. Mená ostatných členov vlády majú byť zverejňované postupne, takže treba vyčkať. Možno tak konštatovať, že ide vskutku o neobvyklý krok, keďže stávajúci čas môžu súčasní členovia vlády využiť naozaj na viacero spôsobov. A obzvlášť, ak mená budúcich členov vlády mala hlava štátu podľa vlastného vyjadrenia pripravené už skôr.

Dôvody, pre ktoré sa prezidentka Z. Čaputová rozhodla pristúpiť k vymenovaniu tzv. úradníckej vlády, nie sú v tejto chvíli dôležité, keďže dôležitejšie je, že koná. Potvrdzuje tým síce známe pravidlo, že politici sa správajú rozumne až potom, ako predtým vyčerpali všetky ostatné možnosti, ale ani to nie je v tejto chvíli rozhodujúce. Do konca tohto volebného obdobia a zostavenia novej vlády totiž zostáva ešte niekoľko dlhých mesiacov, pričom do úvahy treba vziať aj to, že to bude hlava štátu, ktorá určí, kedy príde k výmene úradníckej vlády za vládu riadnu, teda vzniknutú na základe výsledkov volieb.

Faktom je, že zlyhanie vlády E. Hegera je tiež zlyhaním prezidentky Z. Čaputovej, ktorá ju mala pod kontrolou. Ústavne aj politicky to bola totiž jej vláda rovnako, ako bude jej aj budúca vláda úradníkov. Možno to povedať aj na základe poslednej kvapky, ktorou zrejme bola kauza troch členov vlády – E. Hegera, S. Vlčana a J. Budaja. Ako totiž vyzradil E. Heger, prezidentka vedela o neštandardnom postupe v postupe pridelenia dotácie bezmála 1,5 miliónov eur firme S. Vlčana už dva týždne, ale nekonala, hoci konať mohla a mala. Takže teraz už či chce alebo nechce, konať musí.

Uvedené však len dokresľuje stav vecí, ktoré sa udiali v tomto volebnom období. Tie hlavné sú všetky historické – vláda I. Matoviča, ktorá mala byť podľa jeho slov zapísaná v dejinách ako najlepšia, skončila už po roku. Vláda E. Hegera, ktorá mala byť podľa jeho slov stabilná, padla po roku a pol a skončila po dvoch rokoch. A v krajine bude úradovať úradnícka vláda.

Krajina s ňou nemá žiadne skúsenosti, bude ich len naberať. Na úradníckej vláde pritom nie je nič dehonestujúce, práve naopak – jej úlohou je v podstate zabezpečiť chod krajiny a konanie predčasných volieb, aby sa Slovensko mohlo bez väčších škôd opäť dostať do riadneho módu parlamentnej demokracie. Inými slovami, aby opäť vládli tí, ktorí majú dôveru voličov, a nie iba hlavy štátu.

Je evidentné, že jej politici budú hádzať polená pod nohy, ale rozumná vláda s tým vopred počíta, dokáže sa zariadiť a koniec-koncov, bude mať v rukách aj vlastné zbrane. Pôjde iba o to, či nápor politikov, ktorý príde zo všetkých strán, ustojí alebo ju bude potrebné zase obmeniť či vymeniť. Povedané jednou vetou, ako si úradnícka vláda nastaví procesy, tak bude aj vládnuť.