Quantcast
< sekcia Publicistika

KOMENTÁR J. HRABKA: Zlapali ich

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Juraj Hrabko komentuje informácie o obvineniach Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Mareka Paru.

Po veľkej noci nadišiel Veľký deň - Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila exministra vnútra R. Kaliňáka a advokáta M. Paru. A to ešte nie je všetko. Zároveň totiž podľa dostupných informácií obvinila aj expremiéra R. Fica, ktorého však v zmysle ústavy zadržať nemohla, keďže ho pri páchaní trestného činu nepristihla. Tak je to správne a tak to má aj byť.

Zadržaní aj nezadržaný sú podľa týchto správ obvinení zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. A z ohrozenia daňového tajomstva. Čo nemusia byť obvinenia vôbec konečné, aj vzhľadom na tých, o ktorých ide a tiež vzhľadom na taktiku a stratégiu vyšetrovateľov môžu k nim pribudnúť ešte obvinenia aj ďalšie. Nateraz je to jedno, keďže dvoch z obvinených zlapali a jedného zlapať nemôžu - parlament môže súhlasiť iba s jeho vydaním do väzby, nie so zadržaním.

Také niečo sa na Slovensku a zrejme ani vo zvyšku civilizovaného sveta ešte nestalo. Faktom však je, že keď je už z daňového podvodu riadne obžalovaný exprezident A. Kiska, obvinenie expremiéra, exministra vnútra a významného advokáta môže byť takpovediac aj logické. Paradoxne, najväčší problém môže spôsobiť práve zadržanie advokáta, ktorý je súčasťou viacerých vážnych súdnych procesov, ktorých čas sa tak predĺži. Samozrejme, za predpokladu, že zadržaní nebudú prepustení, čo nemožno vylúčiť.

V prípade politikov sa dá situácia glosovať aj tak, že každého môžu zavrieť a oni už budú vedieť za čo. Ide tak iba o to, aby to vedeli aj vyšetrovatelia a súd.