Quantcast
< sekcia Publicistika

Komentár Juraja Hrabka: Opäť je to inak

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

Publicista Juraj Hrabko komentuje nové vyhlášky.

V pondelok odpoludnia vydal hlavný hygienik J. Mikas štyri vyhlášky, ktoré majú spravovať život ľudí od stredy. Ako obvykle, vo viacerých častiach v rozpore s rozhodnutím vlády. Parafráza znie - to, čo vláda mieni, hlavný hygienik mení.

Nie je na tom nič prekvapujúce - to, že ľavá ruka nevie čo robí pravá, že namiesto vlády práva vládne zmätok, je už konštantné. Otázka, či ide o prepracovanosť, neschopnosť alebo nejakú hru, zostáva otvorená, isté je len to, že kedysi hlavný hygienik, keď sa pomýlil, vyhlášku aspoň následne opravil. Teraz už nerobí ani to a keď si popletie a dopletie jednotlivé odseky vo vyhláške, tvári sa, že to tak má aj byť. Spolu s vládou tým opätovne potvrdzuje, že štát možno nielen riadiť, ale aj doriadiť.

Po vydaní vyhlášok môžu mať podnikatelia zase hlavy v smútku - to, na čo sa vzhľadom na minulotýždňové rozhodnutie vlády, vyhlásenia rôznych expertov a médií pripravovali, platiť nebude. Mali by sa teda pripraviť na iné podmienky fungovania. Vo všeobecnosti - dobrou správou pre nich je, že podnikať môžu, zlou, že škody, spôsobené štátom, im štát nenahradí.

Štyri vyhlášky hlavného hygienika sa týkajú - skrátene povedané - nosenia respirátorov a rúšok, opatrení pri vstupe na pracovisko, obmedzení hromadných podujatí a obmedzení prevádzok. Možno povedať, že hlavný hygienik J. Mikas to dal na spôsob ministra R. Sulíka, ktorý taktiež rešpektoval z uznesenia vlády iba to, čo rešpektovať chcel a zvyšok si nevšímal. Pre fajnšmekrov môže byť napríklad zaujímavé, keď J. Mikas píše, že vyhlášku vydáva aj „na základe uznesenia vlády“, ktoré však už neplatí, keďže ho vláda zrušila. Pre podnikateľov sú však dôležitejšie iné veci - napríklad testovanie zamestnancov, ktoré sa má vykonávať podľa vlády „aspoň“ dvakrát týždenne. Ale keďže R. Sulík už vyhlásil, že ide o omyl, hlavný hygienik sa tomu prispôsobil a zamestnávateľom prikázal, že sú povinní „vykonávať pravidelné kontroly tak, aby bola splnená podmienka vstupu len zamestnanca v režime OTP.“ Čo znamená výraz „pravidelné“ nevedno, keďže buď platí rozhodnutie vlády alebo ministra: oboje platiť naraz nemôžu, keďže sú v rozpore. Inými slovami, buď vláda zmení rozhodnutie o testovaní „aspoň“ dva razy za týždeň alebo zmení rozhodnutie minister. Prirodzene, iba v prípade, ak im ešte záleží na udržaní povesti Slovenska ako právneho štátu.

Medzi ďalšie záležitosti, ktoré hlavný hygienik v porovnaní s rozhodnutím vlády zmenil alebo si nevšimol, patrí napríklad počítanie času pre prekonaných: kým vláda rozhodla, že medzi nich patria tí, ktorí vírus prekonali za ostatných 90 dní, hlavný hygienik určuje a mení uvedenú lehotu z 90 na 180 dní. Zmeny tiež nastali v novej kategórii OP+, zvýšil sa počet tzv. esenciálnych obchodov, do ktorých od stredy môže každý, povolené sú už aj lyžiarske zájazdy a exkurzie. Opäť v skratke - počas omikronu nebude obmedzené a zakázané ani to, čo pred ním obmedzené a zakázané bolo.

A to krajinu najväčší frmol iba čaká - po ďalších vyhláškach hlavného hygienika, ktoré by mali nadobudnúť účinnosť od 1. februára tohto roka. Týkať sa to bude najmä očkovaných, ktorým štát daroval „slobodu“ 12 mesiacov od očkovania do konca januára, ale od februára sa „sloboda“ razom skráti na 9 mesiacov. Kategória OP-. Inými slovami - tí, ktorí si doteraz pomocou vakcíny užívali slobodu po celý rok, si ju od budúceho mesiaca budú môcť užívať už iba 9 mesiacov. Ešte inak - aj keď počet zaočkovaných ľudí v krajine bude pribúdať, tých, ktorí sa za nich budú oficiálne považovať, bude ubúdať. Je v tom jednoducho rozdiel, podobne ako medzi rozhodnutiami vlády a vyhláškami hlavného hygienika.