Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Publicistika

M. PLESCH: Talenty odchádzajú do zahraničia, štát ich musí motivovať

Na snímke doc. Martin Plesch zo Slovenskej akadémie vied. Foto: TASR TV

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol doc. Martin Plesch zo Slovenskej akadémie vied.

Bratislava 8. septembra (TASR TV) - Odchody talentovaných študentov do zahraničia za uplynulých desať rokov enormne narástli, myslí si Martin Plesch zo Slovenskej akadémie vied. „Ktokoľvek robí študentské súťaže na vyššej úrovni, odchádza do zahraničia, minimálne do Česka,“ tvrdí a dodáva: „Neuveriteľne to tieto súťaže poškodzuje, lebo de facto ich nemá kto robiť. Je to obrovský problém, ktorý treba urýchlene riešiť, ale zároveň to podľa mňa nemá jednoduché riešenie.“

„Kedysi bolo normálne študovať na Slovensku – dnes je normálne študovať v zahraničí... Štát musí motivovať mladých ľudí, aby tu zostávali a rovnako musí motivovať univerzity, aby tých nadaných ľudí chceli. Dnes neexistuje žiadna motivácia pre univerzity, aby chceli dobrých študentov. Pokiaľ nemáte dobrých študentov, nie je dôvod pre iných študentov, aby tu ostávali,“ myslí si M. Plesch.

Na Slovensku štát akoby cúval zo starostlivosti o mladé talenty – tvári sa síce, že tie veci organizuje, ale financie ostali stagnovať. Na druhej strane je do toho ťažšie zapojiť súkromné firmy, keďže oficiálne túto sféru zabezpečuje štát. „Štát by sa nemusel úplne zbavovať zodpovednosti a mal by to robiť poriadne,“ myslí si Martin Plesch.

Pozrite si reláciu CD Klub.Rozhovor vo forme podcastu nájdete TU.