Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Publicistika

PELLEGRINI: Nebyť referenda sa táto vláda mohla držať moci ešte rok

Peter Pellegrini v TASR TV Foto: TASR TV

Strana Hlas-SD bude zrejme v kampani čeliť nevyberaným metódam a útokom, sama však chce napriek tomu robiť slušnú a pozitívnu kampaň. Tvrdí v TASR TV P. Pellegrini. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 10. februára (Teraz.sk) – Sľubom bývalých koaličných strán o tom, že schvália predčasné voľby, sa nedalo veriť a nebyť toho, že k referendu prišlo takmer 1,3 milióna ľudí, by sa možno vláda Eduarda Hegera (OĽANO) držala moci až do marca 2024. V TASR TV to povedal predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Pripomenul, že pred konaním referenda síce padli určité politické prísľuby, ale reálne sa hlasovalo až po ňom. „Koaličné strany oznámili iba to, že hlasovať o zmene ústavy budú až po referende. A pritom, ako poznáme fungovanie torza tejto vládne koalície, im nemôžeme veriť ani nos medzi očami,“ tvrdí Pellegrini.Aj keď poslanci bývalej vládnej koalície napokon skrátenie volebného obdobia podporili, otázkou podľa neho ostáva, prečo až v septembrovom termíne. Vláda funguje v obmedzenom režime pod kontrolou prezidentky a v Národnej rade (NR) SR podľa neho nie je stabilná väčšina. „Parlament nie je pod kontrolou a preto sa po páde vlády a strate väčšiny snažia politici v normálnych krajinách dosiahnuť predčasné voľby čo najskôr,“ povedal Pellegrini, podľa ktorého hrozí prijímanie nekvalitnej legislatívy z predvolebných dôvodov.Líder Hlasu-SD tvrdí, že SaS vôbec nemusela akceptovať požiadavku OĽANO na jesenný volebný termín. „Pri hlasovaní o mojom pozmeňujúcom návrhu aby boli voľby 24. júna, bolo spolu so Sme rodinou k dispozícii 75 hlasov. Stačilo 15 poslancov SaS a mali by sme voľby 24. júna. SaS sa rozhodlo, že tu treba byť do 30. septembra,“ tvrdí Pellegrini.

Dôvody na predlžovanie aktuálneho volebného obdobia sú podľa neho čisto stranícke. Poslanci, ktorí sa po voľbách už nedostanú do parlamentu získajú podľa neho niekoľko platov navyše a politické strany ďalších 3,5 milióna eur od štátu, ktoré by inak nedostali. „Niektorí potrebujú čas na to, aby sa rozhodli, či idú zakladať novú politickú stranu alebo sa idú spojiť do nejakej koalície. Alebo možno aby polícia stihla pozatvárať opozíciu,“ povedal Pellegrini.

Nesúhlasí tiež s tým, že sa do ústavy nedostala možnosť skrátiť volebné obdobie referendom. „Na tomto mieste urobím verejný prísľub. My sa nebojíme občanov Slovenskej republiky. Tak ako majú ľudia právo nám moc dať, som presvedčený, že musia mať právo nám moc aj odobrať. Ak Hlas bude súčasťou vlády a ja budem pritom, tak navrhneme zmenu ústavy tak, aby v nej bola aj možnosť referenda,“ vyhlásil Pellegrini.

Súčasťou novely ústavy bolo aj ústavné zakotvenie aktuálneho volebného systému, podľa Pellegriniho je však Hlas-SD napriek tomu otvorený aj diskusii o jeho zmenách. Cieľom by podľa neho malo byť lepšie zastúpenie regiónov v parlamente.

Hlas-SD podľa neho zrejme pôjde do volieb samostatne, nevylučuje však absorbovanie nejakej menšej strany a avizuje vstup do politiky nových osobností. „Mojou víziou je viesť slušnú kampaň. Aj keď my určite budeme čeliť ťažkým a vulgárnym útokom a bude veľa špiny, ale my si budeme držať úroveň politiky slušnú, pragmatickú a budeme hovoriť o budúcnosti tejto krajiny,“ vyhlásil Pellegrini.