Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Publicistika

ŠIMEČKA: PS chce eurovoľby vyhrať, aby hlasom SR nebol Blaha a Danko

Michal Šimečka v TASR TV Foto: TASR TV

Šimečka si myslí, že téma rušenia práva veta členských štátov Európskej únie v dôležitých otázkach zahraničnej politiky nie je aktuálne na stole a ešte dlho sa tam zrejme nedostane. PODCAST, VIDEO

Bratislava 29. februára (Teraz.sk) – Progresívne Slovensko (PS) bolo víťazom volieb do Európskeho parlamentu (EP) v roku 2019 a chce ich vyhrať aj tento rok, aby sa najsilnejším hlasom Slovenska v tejto inštitúcii nestal Ľuboš Blaha (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS). V TASR TV to povedal predseda PS Michal Šimečka.

PS podľa neho venuje veľkú pozornosť príprave eurokandidátky, ktorú bude viesť bývalý predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor a popri súčasných europoslancoch PS Martinovi Hojsíkovi a Michalovi Wiezikovi na nej bude figurovať populárna moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová a diplomatka Ľubica Karvašová. „Smer-SD a vláda nemôžu mať všetko. Uvidíme, ako dopadnú prezidentské voľby. Ale aj v tých európskych nemôžeme dovoliť, aby najsilnejším hlasom Slovenska v Európskom parlamente bol Ľuboš Blaha alebo Andrej Danko,“ podčiarkol Šimečka.Progresívne Slovensko podľa neho v roku 2023 dalo všetky sily do zápasu o víťazstvo v parlamentných voľbách a otázke budúceho prezidenta sa venovali menej.„Bohužiaľ sa nepodarilo zostaviť vládu bez Roberta Fica, ale to bol náš cieľ, tomu sme venovali všetko,“ konštatoval predseda PS.Napokon sa rozhodli podporiť Ivana Korčoka, ktorý kandidatúru avizoval už v lete 2023. „Považujeme ho za skvelého kandidáta, tak sme mu vyjadrili podporu. Nepovažovali sme za nutné stavať mu konkurenciu v podobe kandidáta PS,“ poznamenal Šimečka. „Myslíme si, že bude dobre hájiť aj hodnoty Progresívneho Slovenska,“ dodal. Korčok ide do volieb ako občiansky kandidát, na základe petície, získal však aj stranícku podporu PS, SaS a KDH..

Šimečka si myslí, že téma rušenia práva veta členských štátov Európskej únie v dôležitých otázkach zahraničnej politiky nie je aktuálne na stole a ešte dlho sa tam zrejme nedostane. „Vnímam aj to, čo hovorí Ivan Korčok, že ak chceme ako Slovensko efektívnejšie presadzovať naše národné záujmy, ekonomické, bezpečnostné, politické, potrebujeme silnejšiu EÚ, silnejšiu aj navonok,“ povedal Šimečka. Pripomenul, že sa opakovane stalo, naposledy v réžii Maďarska, že rozhodovanie celej únie paralyzoval jeden členský štát. „Už dnes sa niektoré rozhodnutia v oblasti zahraničnej politiky dejú kvalifikovanou väčšinou, podľa Lisabonskej zmluvy,“ konštatoval. Na zrušenie práva veta je však podľa neho potrebný súhlas všetkých členských štátov EÚ a ten aktuálne nie je reálny.

Postoj Progresívneho Slovenska k vládnej novele trestných kódexov je podľa Šimečku jednoznačne negatívny, prejavili ho tak obštrukciami v Národnej rade SR, ako aj protestami v uliciach. Podporili však čiastočnú „novelu novely“ Trestného zákona, ktorá zrušila skrátenie premlčacích dôb v prípade niektorých trestných činov, napríklad znásilnenia. „Celá civilizovaná Európa ide cestou predlžovania týchto premlčacích lehôt, lebo mnohým ženám, ktoré boli obeťou znásilnenia, nejaký čas trvá, kým sa s tou traumou vysporiadajú,“ uviedol.

Na margo stretnutia premiérov V4 Šimečka poznamenal, že zatiaľ čo poľský predseda vlády Donald Tusk a český Petr Fiala zdieľajú v otázke Ukrajine postoje spoločné so zvyškom EÚ, maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský Robert Fico sa dostávajú do medzinárodnej izolácie. „Ak to takto pôjde ďalej, V4 na najvyššej úrovni stratí svoj zmysel,“ vyhlásil predseda PS.