Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Publicistika

ŠIMKOVIČOVÁ: Podporili sme Pellegriniho aj preto, že nejde cestou boja

Martina Šimkovičová v TASR TV Foto: TASR TV

Výzva prezidentky Zuzany Čaputovej na upokojenie spoločnosti prišla podľa ministerky kultúry M. Šimkovičovej neskoro. (správa, PODCAST, VIDEO)

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 13. apríla (Teraz.sk) – Víťaz prezidentských volieb Peter Pellegrini získal v druhom volebnom kole podporu národniarov aj preto, že nešiel cestou konfrontácie, ale pokoja a podpory národnej hrdosti. V TASR TV to povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS).

Pripomenula, že SNS pôvodne postavila vlastného kandidáta, Andreja Danka, a neskôr sa dohodla na podpore so Štefanom Harabinom. Z dvojice kandidátov, ktorí postúpili do druhého volebného kola, bol podľa nej pre národniarov prijateľnejší Peter Pellegrini ako Ivan Korčok. „Aby sme podporili to národné, slovenské. Aby sme nešli cestou boja proti niekomu a s niekým, lebo takého toho militantného a bojovného máme na Slovensku viac ako dosť,“ konštatovala.


Výzva prezidentky Zuzany Čaputovej na upokojenie spoločnosti prišla podľa Šimkovičovej neskoro. „Keď mne vykrikovali pod oknami a kreslili mi tam hanebné obrázky, naozaj úplne cez čiaru, vtedy nepovedala ani slovo,“ pripomenula protesty pred prezidentskými voľbami.

S nastupujúcim prezidentom má Šimkovičová podľa vlastných slov spoločný napríklad pozitívny vzťah k folklóru. „Je mi smutno z toho, že keď v Bratislave začnete rozprávať o folklóre alebo ľudovej tvorivosti, o dielňach, povedia vám, že je to už niečo zastarané,“ poznamenala.Ministerstvo podľa nej plánuje napríklad podporu folklórneho festivalu vo Východnej. „Ak sa nám to podarí, bude festival vo Východnej trvať minimálne štyri dni, aby spĺňal kritéria medzinárodného festivalu, a aby bol opäť lákadlom aj pre zahraničných turistov,“ uviedla Šimkovičová.

Dodala, že o prierezových témach, ktoré súvisia s turistickým ruchom, komunikuje s ministrom cestovného ruchu a športu Dušanom Keketim (nom. SNS), ale napríklad o oživení projektu obnovy hradov a zámkov rokuje aj s ministrom práce a sociálnych vecí Erikom Tomášom (Hlas-SD).

Na margo personálnych zmien v podriadených organizáciách Martina Šimkovičová povedala, že ich robí každý nový minister. Do niektorých organizácií sa podľa nej dnes vracajú ľudia, ktorí museli odísť za predchádzajúcich vlád. „Len sa vtedy okolo toho nerobilo toľko kriku,“ konštatuje.

Ministerka tvrdí, že nemá problém s liberálnym vnímaním sveta, pokiaľ je dialóg slušný a nikto sa jej nesnaží nič vnútiť. „Ale tu sa vytráca slušná forma. Čokoľvek urobím na ministerstve kultúry, nechcite vedieť, čo mi ľudia z progresívneho zázemia píšu,“ uviedla.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý prinesie zmeny v súčasnom RTVS, podľa Šimkovičovej nie je zastavený, naopak, intenzívne sa na ňom pracuje. „Bolo k nemu 327 pripomienok,“ pripomenula s tým, že s väčšinu z nich už vyriešili. K zákonu by sa mala ešte stretnúť koaličná rada a na zasadnutie vlády by sa mohol dostať koncom apríla.

Ministerstvo kultúry by sa podľa nej chcelo vrátiť k praxi podpory pripomínania si významných historických výročí, je to aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. V tomto roku si napríklad pripomenieme okrúhle 80. výročie SNP. Šimkovičová upozornila, že za bývalej vlády sa týchto osláv zúčastňovala iba elita a politici. „Myslím si, že oslavy SNP patria všetkým ľuďom na Slovensku,“ uviedla. Okrúhlych 20 rokov si pripomenieme aj na výročie vstupu Slovenska do Európskej únie a pripravujú sa aj podujatia na Devíne počas výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy.