< sekcia Publicistika

SÓLYMOS: Most-Híd reštartujeme po volebnej katastrofe

László Sólymos v Tablet.tv Foto: TABLET.TV

Stretnutie premiéra Matoviča s predstaviteľmi menšín pri príležitosti stého výročia Trianonskej dohody bolo šité horúcou ihlou a nedopadlo dobre, povedal v TABLET.TV nový predseda Mosta-Híd.

Bratislava 11. júna (Teraz.sk) – Parlamentné voľby v roku 2020 dopadli pre Most-Híd katastrofálne a neúspech znamenali aj pre menšiny ako také, keďže po prvý krát v histórii Slovenska stratili v parlamente zastúpenie vo forme politickej strany. V diskusii na TABLET.TV to povedal novozvolený predseda Mosta-Híd László Sólymos.

„Je veľký rozdiel, keď sú v Národnej rade SR dva, traja či štyria poslanci maďarskej národnosti roztrúsení v rôznych stranách a keď tam majú menšiny zastúpenie vo forme strany. Nehovoriac už o tom, keď je strana aj vo vláde, má svojich ministrov a štátnych tajomníkov. Vtedy sa dajú reálne riešiť problémy,“ poznamenal Sólymos, ktorý v minulom volebnom období zastával funkciu ministra životného prostredia.

Hovorí, že pre ekonomicky zaostávajúce regióny Slovenska sa ešte nikdy neurobilo toľko, ako za predchádzajúce štyri roky. „Regiónom tento štát dlhuje veľmi veľa, správal sa k nim macošsky, a takéto bohaté štyri roky, aké boli tieto posledné, ešte nezažili. Išli am naozaj veľké investície, aby sa mohli priblížiť rozvinutejším regiónom,“ tvrdí.

Medzi ľuďmi podľa neho napriek tomu rástla túžba po zmene a vo voľbách sa to napokon prejavilo na slabých výsledkoch všetkých troch vládnych strán. Zároveň sa podľa Sólymosa už po eurovoľbách ukazovalo, že ak obe dominantné menšinové strany, Most-Híd a Strana maďarskej komunity nespoja svoje sily, do parlamentu sa nemusí dostať ani jedna z nich.

„Už vtedy bolo vidno, že ak to nespravíme, je tu veľká pravdepodobnosť, že po prvý krát v histórii môže zo slovenského parlamentu vypadnúť zastúpenie menšín. A to sa aj stalo,“ poznamenal Sólymos. Upozornil však, že predsedníctvo jeho strany dohodu vyrokovanú s SMK potvrdilo, zrušilo ju predsedníctvo SMK. "Kolegovia z SMK za štyri dni od podpisu dohody do zasadnutia ich republikového predsedníctva zmenili svoj názor," povedal.Z postu ministra životného prostredia Sólymos odstúpil po nepríjemnom incidente v ázijskej reštaurácii krátko pred parlamentnými voľbami. Napriek tomu po volebnom neúspechu vystriedal na predsedníckom poste Mosta-Híd Bélu Bugára práve on. „Stalo sa to, vyvodil som zodpovednosť a vzdal som sa funkcie ministra. Urobil by som to aj teraz, lebo inak by vznikol zbytočný tlak na stranu, na mňa a aj na moju rodinu. Kolegovia mi teraz dali dôveru a verím, že ju dajú v budúcnosti aj voliči,“ reaguje Sólymos.


Reštart Mosta-Híd


Ako predseda chce nadviazať na občiansku líniu, ktorú Most-Híd presadzoval aj za Bélu Bugára, chce zastupovať všetky menšiny a aj naďalej budú v strane popri menšinách pôsobiť aj Slováci. „V regiónoch, kde menšiny žijú, žijú spoločne. Keď tam pôjde cesta, budú po nej chodiť všetci,“ konštatoval. Zároveň by chcel stranu viac otvoriť a silnejšie zamerať na regionálnu problematiku. „Budeme chcieť konštruktívne rokovať s každým, kto bude mať ten istý cieľ, teda vrátiť menšinovú politiku do parlamentu,“ odpovedal na otázku, či má v úmysle nadviazať na predvolebné rokovania s SMK.


Sté výročie Trianonu


Stretnutie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s predstaviteľmi menšín pri príležitosti stého výročia podpisu Trianonskej mierovej zmluvy dopadlo podľa Sólymosa rozpačito. Aj keď pôvodný zámer bol podľa neho dobrý, akcia bola podľa neho „šitá horúcou ihlou“. On sám napríklad dostal pozvánku len niekoľko dní pred jej konaním mailom, v ktorom dokonca ani nebolo uvedené jeho meno.

„Za päť dní zorganizovať takúto akciu sa nedá, lebo to potom takto dopadne. Ale pozvanie od premiéra sa neodmieta, takže som sa zúčastnil. Každý, kto vstúpi na takýto tenký ľad pri takto citlivej téme, by mal k nej pristupovať naozaj citlivo a obozretne. Kolegovia z SMK tam veľmi nešťastne išli rovno s memorandom. Tak sa veci neriešia, že vykopnem dvere a vojdem rovno dnu. My sme vždy riešili veci normálnym dialógom. Samozrejme, niečo trvá dlhšie, niečo kratšie, ale musí to mať nejakú štábnu kultúru,“ komentoval memorandum SMK, v ktorom okrem iného žiadali územnú autonómiu a zmenu preambuly ústavy.

Most-Híd podľa neho územnú autonómiu nikdy nepresadzoval a ani to robiť nebude. Zmenu textu preambuly ústavy tak, aby viac reflektovala občiansky charakter Slovenskej republiky, by podporil aj Most-Híd. „Ale o tom sa treba rozprávať a nie dávať veci na stôl ultimatívne. Jeden to tam dá v druhý povie, že ja sa už s vami nebudem baviť,“ poznamenal Sólymos.

Za neprimeranú však považuje aj reakciu premiéra Matoviča, podľa ktorého SMK „opľula“ podávanú ruku. „Bolo to zbytočne expresívne vyjadrenie. Napätie sa dá rozdúchať veľmi rýchlo, nie ešte keď premiér rozpráva takéto veci,“ uzavrel Sólymos.