Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Publicistika

UHRÍK: Dôvodom zvýšenia transparentnosti volieb boli obavy verejnosti

Milan Uhrík v TASR TV Foto: TASR TV

Odvolanie vlády Eduarda Hegera bolo správne, ale prišlo neskoro, povedal v TASR TV predseda hnutia Republika Milan Uhrík (správa, ZVUK, VIDEO).

Bratislava 25. mája (Teraz.sk) – Dôvodom zvýšenia transparentnosti volieb novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva nebola snaha vyvolávať obavy z manipulácie volieb, ale potreba reagovať na znepokojenie, ktoré už vo verejnosti bolo. V TASR TV to povedal predseda hnutia, europoslanec Milan Uhrík.

Vzhľadom na turbulentný politický vývoj na Slovensku za posledné tri roky podľa neho mnohí občania chceli, aby bolo prijaté nejaké opatrenie, ktoré by bolo prevenciou pred možnosťou manipulácie volieb a v tomto zmysle sa na hnutie Republika aj často obracali.

Poslanci preto podľa Uhríka v Národnej rade (NR) SR presadili návrh, aby sa zápisnice z volebných komisií povinne zverejňovali a aby ich originály mohli členovia komisií fotograficky zaznamenať. „Návrh, aby sa zápisnice povinne zverejňovali, predsa nemôže prekážať žiadnemu politikovi, ktorý dbá na transparentnosť. Sú to verejné voľby,“ tvrdí Uhrík.

Fotografie originálu zápisnice bude podľa neho potom možné kedykoľvek porovnať so zverejnenou zápisnicou a v prípade zistenia rozdielu na problém upozorniť.Nezaradený poslanec z hnutia Republika Eduard Kočis chcel podľa neho novelu zákona vylepšiť pozmeňujúcimi návrhmi, jeden z nich napríklad špecifikoval lehotu, v ktorej majú byť zápisnice zverejnené. V parlamente však podľa Uhríka v dôsledku nedorozumenia nenechali o týchto pozmeňujúcich návrhoch vôbec hlasovať. „V parlamente je zmätok a strašný chaos. Čo sa tam predvádza, sme ešte nikdy v histórii samostatnej Slovenskej republiky nevideli,“ tvrdí. „Spravodajkyňa nemala v papieroch zaradené, aby dala hlasovať o pozmeňovacích návrhoch nášho poslanca Kočiša. A keď to tam nemala napísané, tak to odmietla spraviť,“ dodáva Uhrík s tým, že o poslaneckých pozmeňujúcich návrhoch sa nehlasovalo možno po prvý krát v histórii Národnej rady.Bez ohľadu na to, či parlament stihne alebo nestihne túto chybu napraviť, je podľa neho novela zákona funkčná a účinná. „Zákon je platný, účinný a podpísaný prezidentkou a samosprávy majú jasnú povinnosť zverejňovať zápisnice z okrskových volebných komisií. Budú ich zverejňovať a budeme to kontrolovať,“ tvrdí Uhrík.

Úradnícka vláda
Na margo rozhodnutia prezidentky Zuzany Čaputovej zrušiť poverenie dočasnej vláde Eduarda Hegera, Uhrík reagoval, že bolo správne, ale prišlo neskoro. Nesúhlasí ani so spôsobom kreovania úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. „To nie je úradnícka vláda v pravom slova zmysle, ale progresívna vláda Zuzany Čaputovej,“ vyhlásil Uhrík.

Pripomenul, že prezidentka nerokovala s predstaviteľmi politických strán o tom, aká by tá vláda mala byť. „Mlčala pol roka a potom zrazu vytiahla nejaké mená a predstavila ich verejnosti ako hotovú vec. Niektorým spriazneným stranám niečo naznačila, ale žiadnu verejnú diskusiu to nepripomínalo,“ konštatoval.

Za týchto okolností by podľa neho bolo zrejme najschodnejším riešením, ak by vláda pokračovala bez dôvery parlamentu. Nezávislí poslanci z hnutia Republika podľa neho dôveru vláde nevyslovia, naopak, chceli by iniciovať uznesenie parlamentu, ktorým ju NR SR zaviaže neprekračovať svoje kompetencie. „Ani predchádzajúca dočasná vláda Eduarda Hegera nemala právo robiť závažné rozhodnutia a robila ich. Prijímali rozhodnutia, na ktoré už ako odvolaná vláda nemali kompetencie. Nehovorím, že to tak bude robiť aj nová vláda, ale také riziko tu je,“ tvrdí Uhrík.