Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. máj 2023Meniny má Vilma
< sekcia Publicistika

WEISS: Odchodom Zemana sa končí éra politických titanov

Peter Weiss v relácii CD Klub. Foto: TASR TV

Témou rozhovoru P. Demeša s bývalým veľvyslancom v ČR P. Weissom boli české prezidentské voľby.

Bratislava 17. januáta (TASR TV) - Václav Havel bol liberálny prezident s obrovským životným príbehom, známy všade vo svete, po ňom prišiel konzervatívny Václav Klaus, ktorý bol dvakrát zvolený nepriamou voľbou a nasledoval sociálny demokrat Miloš Zeman. Všetci traja mali veľmi silný politický príbeh a začínali do verejného života vstupovať už v roku 1968, tvrdí bývalý veľvyslanec SR v Českej republike Peter Weiss.

"Odchodom Miloša Zemana sa končí éra politických titanov - zakladateľov českého štátu. Teraz došlo k významnému generačnému posunu, rozhoduje nová voličská generácia, ktorá už nemá zažitú federáciu ani bývalý režim. Aj preto sa stalo, že v prvom kole dostali - napriek tomu, že Česko je veľmi silno antikomunistické - Peter Pavel a Andrej Babiš, dvaja bývalí členovia komunistickej strany, 70 percent odovzdaných hlasov. Voliči si teda vyberajú adeptov podľa toho, čo majú v životopise po roku 1989," myslí si P. Weiss.

- Čo P. Weissa prekvalilo v súvislosti s výsledkami prvého kola prezidentských volieb?

- Akú volebnú účast v druhom kole očakáva?

- Aká bude kampaň kandidátov pred druhým kolom?

- Ako P. Weiss vníma českú politickú kultúru?


Pozrite si reláciu CD Klub s Pavlom Demešom a jeho hosťom, bývalým diplomatom Petrom Weissom.Rozhovor vo forme podcastu nájdete TU.