< sekcia Regióny

Ak sa situácia v Ždiari nezhorší, starosta mimoriadny stav odvolá

Na snímke auto sa otáča na ceste do Monkovej doliny, kde ležia po víchrici spadnuté stromy v obci Ždiar 13. novembra 2019. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Problémy vietor spôsobil aj na elektrickom vedení a dohromady 3600 odberných miest v obciach Ždiar, Lysá Poľana a Tatranská Javorina bolo bez elektriny.

Ždiar 13. novembra (TASR) – V prípade, že sa situácia v obci Ždiar v okrese Poprad nezhorší, starosta Pavel Bekeš o 20. hodine odvolá mimoriadny stav. Potvrdil to pre TASR s tým, že škody na majetku i lesných porastoch, ktoré silný vietor napáchal najmä v noci na stredu, budú rozsiahle.

„Momentálne už máme prejazdné všetky cesty v obci a odstránili sme všetky popadané stromy. Ešte aj z potokov sme povyťahovali stromy, išla dosť veľká voda a hrozila povodeň, ale, našťastie, prestalo pršať, tak sa situácia upokojila,“ priblížil Bekeš. Výška škôd zatiaľ nie je známa, v miestnych lesoch však podľa neho popadalo veľké množstvo stromov. Priamo v obci Ždiar zvalilo aj stĺpy verejného osvetlenia a viaceré smerové tabule.

„Poškodené dosť značne máme aj obidva cintoríny, okrem toho nám pre skrat nesvieti verejné osvetlenie, rozbitých máme aj niekoľko lámp. Popadané stromy a vietor poškodili aj niekoľko súkromných domov,“ doplnil Bekeš.

Problémy vietor spôsobil aj na elektrickom vedení a dohromady 3600 odberných miest v obciach Ždiar, Lysá Poľana a Tatranská Javorina bolo bez elektriny. Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) počas celého dňa pracovala na obnovení dodávok elektriny do postihnutých miest. Andrea Forbergerová z VSD potvrdila, že aktuálne sú už všetky odberné miesta zásobené elektrickou energiou. Najvážnejšiu poruchu z pohľadu obyvateľstva na napäťovej hladine nízkeho napätia zaznamenali v Malej Frankovej, kde došlo k poškodeniu stĺpov a vodičov, niektoré z nich spadli na cestu. Škody, ktoré vietor spôsobil na elektrickom vedení, zatiaľ nevyčíslili.

Pre množstvo popadaných stromov museli v noci na niekoľko hodín uzavrieť cestu I/66 smerom na Poľsko. Škody monitorujú aj lesníci, Štátne lesy Tatranského národného parku evidujú najviac popadaných stromov v oblasti Oravy a v okolí Ždiaru a Tatranskej Javoriny.