Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Regióny

Areál múzea Červený Kláštor bude dejiskom celonárodnej Púte charít

Na snímke národná kultúrna pamiatka Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore v okrese Kežmarok. Foto: TASR František Iván

Ide o najväčšie stretnutie charitatívnych pracovníkov a dobrovoľníkov na Slovensku.

Červený Kláštor 5. októbra (TASR) - Areál múzea Červený Kláštor na severe Spiša bude v piatok 6. októbra dejiskom celonárodnej Púte charít. Tento rok sa koná pod záštitou Slovenskej katolíckej charity (SKCH) a okrem zamestnancov a priaznivcov diecéznych, arcidiecéznych a eparchiálnych charít zo Slovenska prijali pozvanie aj zástupcovia charít z Ukrajiny, Maďarska, Poľska a Čiech. TASR o tom informoval Marek Baláž zo Spišskej katolíckej charity (SpKCH).

Ide o najväčšie stretnutie charitatívnych pracovníkov a dobrovoľníkov na Slovensku. Počet prihlásených presiahol 600 pútnikov. "Význam práce zamestnancov i dobrovoľníkov charít narástol v súvislosti s pandémiou, vojnou na Ukrajine, ale aj s pretrvávajúcou zlou ekonomickou situáciou na Slovensku. Leitmotívom púte preto je 'Nech tvoj oheň nevyhorí'," ozrejmil Baláž.

Dodal, že na účastníkov Púte charít čaká v areáli múzea od 9. do 16. hodiny bohatý program. Okrem naživo vysielanej omše, ktorá je naplánovaná na 12. hodinu, v ňom vystúpia hudobník Michal Smetanka a skupina Rieka života. O tom, ako dávať naplno a nevyhorieť, bude s účastníkmi púte hovoriť kňaz a redemptorista Michal Zamkovský.

Púť charít bude aj vhodným priestorom na odmeňovanie najlepších zamestnancov charít z celého Slovenska. "Naši zamestnanci odovzdávajú veľký kus seba v prospech tých, ktorí potrebujú pomoc a ochranu a svoju prácu vnímajú často ako poslanie," zdôraznil diecézny riaditeľ SpKCH Pavol Vilček. Okrem charitných ocenení, budú tentoraz udeľované aj ceny Prešovského samosprávneho kraja.

Miestom konania púte je národná kultúrna pamiatka s bohatou históriou - kláštor kartuziánov. "Prostredie naprieč storočiami skúšané rôznymi ťažkými udalosťami účastníkom púte umožní vnoriť sa do života mníchov a umocní celkový zážitok z púte," dodala Katarína Havrilová z tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska.