Quantcast
< sekcia Regióny

FOTO: Prvá lipa obetiam pandémie dýcha v areáli zdravotníckej školy

Na snímke slávnostný akt výsadby prvej spomienkovej lipy pre obete pandémie COVID-19, ktorým oficiálne odštartoval celoslovenský projekt budovania unikátnych Živých pietnych miest na pamiatku vyše 15-tisíc obetí v areáli Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici 24. septembra 2021. Foto: TASR - Ján Krošlák

Výsadba týchto drevín má pokračovať po celom Slovensku.

Banská Bystrica 24. septembra (TASR) – Budovanie živých pietnych miest, ktoré iniciovalo Občianske združenie (OZ) Skutočné obete, odštartovali v piatok študenti Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici výsadbou prvej lipy vo svojom areáli. Ide o celoslovenský spomienkový projekt, lipa tak symbolicky „dýcha“ za obete pandémie ochorenia COVID-19. Výsadba týchto drevín má pokračovať po celom Slovensku. TASR o tom informovala Lenka Štepáneková, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Na mnohých miestach vysadíme unikátne spomienkové lipy, ktoré budú symbolicky žiť a dýchať za zosnulých. Nový koronavírus zastavil dych len na Slovensku vyše 15.000 ľuďom a, bohužiaľ, každý deň sa počet obetí zvyšuje. Zaslúžia si našu úctu. Tragické následky pandémie vidíme vo všetkých oblastiach spoločnosti a v našich životoch. A na to, akí sme zraniteľní, krehkí a mnohokrát aj slabí, nesmieme nikdy zabudnúť,“ uviedla Lenka Straková z OZ Skutočné obete, ktorá sama prišla o 57-ročnú mamu.

Myšlienka výsadby líp, ktoré sú živým mementom, nás oslovila. Náš kraj patril v pandémii k najpostihnutejším. Líp budeme vysádzať viacero, prvú sadíme práve pri zdravotníckej škole. Jej študenti sú naša nádej, že v budúcnosti budeme krízové situácie zvládať ľahšie, profesionálnejšie a hlavne s čo najmenšími stratami,“ konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Dnes sme vysadili lipu ako memento pre všetky generácie po nás, podobne ako sa v minulosti stavali morové stĺpy na pripomienku veľkých epidémií. Aby všetci spomínali a vedeli, že aj v 'super modernej' dobe nás môže ohroziť globálna pandémia a môže nám zobrať to najvzácnejšie – život náš alebo našich blízkych,“ reagoval krajský poslanec BBSK a iniciátor projektu v kraji Martin Turčan.

Podľa OZ Skutočné obete má výsadba pokračovať v Žiline, Čadci, Košiciach, Senci, Púchove, Prešove, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, Michalovciach, Trenčíne či v Hrušove.