Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Banská Bystrica zorganizuje 22. ročník Akadémie európskeho seniora

Športová olympiáda seniorov v areáli Základnej školy Radvanská v Banskej Bystrici bola súčasťou Akadémie európskeho seniora. Na archívnej snímke bežecká štafeta 4x50m. Foto: TASR Dušan Hein

Pripravená je tiež prehliadka staviteľských aktivít Hudecovho otca Juraja turistickým vláčikom Neusohl Express po našom meste, uviedol magistrát.

Banská Bystrica 29. septembra (TASR) – V októbri, v mesiaci úcty k starším, organizuje banskobystrická samospráva 22. ročník Akadémie európskeho seniora (AES). Tohtoročný má názov Z Bystrice do Šanghaja a jeho organizátori pri príležitosti 130. výročia narodenia architekta Ladislava E. Hudeca seniorom priblížia dielo a život významného banskobystrického rodáka svetového mena. TASR o tom v piatok informovala radnica.

"Veríme, že ich osloví a poteší návšteva Centra architekta Ladislava Hudeca v Banskej Bystrici, ako aj jedinečnej Kaplnky Panny Márie vo Vyhniach, ktorú navrhol. Pripravená je tiež prehliadka staviteľských aktivít Hudecovho otca Juraja turistickým vláčikom Neusohl Express po našom meste," uviedol magistrát.

Účastníci AES sa dozvedia aj to, že navrhol a postavil asi 400 budov, medzi nimi súkromné vily, nemocnice, kostoly, školy, kiná i najznámejší Grand Hotel. Viaceré jeho budovy sú dodnes v Šanghaji zachované a chránené.

AES odštartuje 3. októbra o 14.00 h v Robotníckom dome slávnostným koncertom Vojenskej hudby Banská Bystrica so sólistami. Súčasťou bude aj tradičná Športová olympiáda seniorov 5. októbra v areáli Základnej školy s materskou Radvanská. Športuchtiví dôchodcovia si zmerajú sily v disciplínach ako hod na basketbalový kôš, šípky, streľbu na hokejovú bránu, nordic walking a v tímovom petangu. Zúčastniť sa môže každý obyvateľ mesta a blízkeho okolia, ktorý poberá starobný dôchodok. Doteraz sa na olympiádu prihlásilo viac ako 150 seniorov, medzi nimi aj 89-ročná dôchodkyňa a 98-ročný Banskobystričan.

"Pre skôr narodených obyvateľov je pripravená tiež komentovaná prehliadka stálej expozície Tranzithistory v Thurzovom dome či podujatie zamerané na medzigeneračnú komunikáciu vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča. Svoje zručnosti si budú môcť overiť v tvorivých remeselných dielňach, a to v drotárstve, rezbárstve a v maľbe na sklo," dodala samospráva.