< sekcia Regióny

Vyšehradské mládežnícke fórum vyvrcholí trojdňovou konferenciou

Dievčatá sa ochladzujú v tzv. vodnej hmle - rozprašovači studenej vody počas horúceho popoludnia na Námestí SNP v Banskej Bystrici v nedeľu 29. júla 2018. Foto: TASR/Dušan Hein

Vyšehradské mládežnícke fórum je projekt organizovaný Euroatlantickým centrom v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica 3. decembra (TASR) - Na pôde Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sa na trojdňovej konferencii stretnú mladí akademici a odborníci z krajín V4. Podujatie, ktoré sa bude konať 4. až 6. decembra, je vyvrcholením Vyšehradského mládežníckeho fóra 2019 (Visegrad Youth Forum - VYF).

Konferencii predchádzali sprievodné podujatia, ktoré sa v spolupráci s partnerskými organizáciami Euroatlantického centra uskutočnili v hlavných mestách krajín V4 a nadviazali na obsahovú stránku projektu. Ako o tom za organizátorov z Euroatlantického centra informoval Vladimír Šoltýs, aj nad ôsmym ročníkom podujatia prevzal záštitu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

VYF 2019 otvorí slávnostná recepcia, ktorá sa uskutoční v prvý deň konferencie. Hlavný program druhého dňa konferencie úvodným prejavom otvorí riaditeľ Stratpolu Jozef Zekucia. Do panelovej diskusie svojimi poznatkami o významných výročiach Organizácie Severoatlantickej zmluvy, ktoré si v roku 2019 pripomíname, prispejú rečníci z členských krajín Vyšehradskej skupiny.

Na panelovú diskusiu s názvom 70 rokov NATO vo svete a 20 rokov v regióne strednej Európy nadviažu jednotlivé workshopy, na ktorých sa budú participanti pod vedením mladých lídrov a odborníkov snažiť o vypracovanie jednotných stanovísk a odporúčaní slúžiacich na prehĺbenie budúcej spolupráce nielen medzi jednotlivými krajinami Vyšehradskej skupiny, ale aj medzi partnerskými štátmi.

Piatkový (6. 12.) program sa uskutoční formou celodennej simulácie zasadnutia Severoatlantickej rady zameranej na problematiku týkajúcu sa strategickej koncepcie NATO 2020. Participanti budú reprezentovať jednotlivé delegácie členských štátov NATO, ktorých úlohou bude pripomienkovať smerodajný dokument najväčšej bezpečnostnej regionálnej organizácie na svete. Simulácia bude v Centre krízového riadenia (CEKR) na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, špeciálne prispôsobenom práve na takýto druh podujatí.

Ďalšou kultúrno-edukačnou časťou programu bude spoločná prehliadka exteriérov a múzea Španej doliny. V rámci kultúrneho večera, ktorého súčasťou bude tradičné jedlo, sa participanti oboznámia so slovenskými tradíciami.

Vyšehradské mládežnícke fórum je projekt organizovaný Euroatlantickým centrom v spolupráci s Fakultou politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. Ôsmy ročník Vyšehradského mládežníckeho fóra sa uskutoční vďaka podpore sekcie verejnej diplomacie NATO, Medzinárodného vyšehradského fondu, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Banskobystrického samosprávneho kraja a mesta Banská Bystrica.