Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Regióny

Po požiari v Banskej Štiavnici pripravujú špeciálnu alokáciu financií

Na snímke z dronu poškodené budovy v centre po požiari v Banskej Štiavnici, 21. marca 2023. Foto: TASR - Michal Svítok

Pre súkromných vlastníkov zasiahnutých objektov sa pripravuje špeciálna alokácia finančných prostriedkov, o ktoré si budú môcť žiadať prostredníctvom dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom.

Banská Štiavnica 12. júna (TASR) - Riešenie následkov požiaru z 18. marca 2023 a financovanie vlastníkov zasiahnutých objektov bolo témou sobotňajšieho (10. 6.) stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej a štátneho tajomníka Ministerstva kultúry (MK) SR Matúša Bieščada s primátorkou Banskej Štiavnice Nadeždou Babiakovou a riaditeľkou Slovenského banského múzea (SBM) Zuzanou Denkovou.

Ako uvádza mesto Banská Štiavnica na sociálnej sieti, pre súkromných vlastníkov zasiahnutých objektov sa pripravuje špeciálna alokácia finančných prostriedkov, o ktoré si budú môcť žiadať prostredníctvom dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom.

Ďalšími témami, o ktorých sa na stretnutí hovorilo, bolo financovanie a fungovanie SBM, financovanie a prezentácia slovenských lokalít svetového dedičstva UNESCO a ich vybavenie záchrannou technikou v prípade prírodných a iných katastrof a stav a financovanie nehmotného kultúrneho dedičstva.

Podľa riaditeľky SBM Zuzany Denkovej, ministerka kultúry na rokovaní informovala aj o pripravenom materiáli o finančnom zabezpečení stavebnej obnovy objektov zasiahnutých požiarom, ktorý bude predmetom najbližšieho rokovania vlády SR. Záverom bola spoločná dohoda o vzájomnom zdieľaní skúseností a aktívnej participácii pri príprave nástrojov na ochranu kultúrneho dedičstva.

Požiar v Banskej Štiavnici poškodil a zničil sedem budov mesta, medzi nimi Banku lásky, Meštiansky dom, kultúrne centrum Eleuzína či budovu Berggerichtu. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa.