< sekcia Regióny

V niektorých regiónoch sa premnožili bzdochy

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Podobnú situáciu s premnožením bzdôch už zaznamenali aj v iných mestách Slovenska.

Bánovce nad Bebravou 14. augusta (TASR) – Na sídlisku Dubnička v Bánovciach nad Bebravou sa premnožili bzdochy. Bánovská samospráva pripomenula, že ide o užitočný druh hmyzu a zatiaľ jeho elimináciu neplánuje. Informovala o tom v tlačovej správe.

Radnicu na premnožené chrobáky upozornili obyvatelia Dubničky. Zvýšený výskyt začiatkom augusta pozorovali najmä na lavičkách, kde sa nachádzali rôzne vývojové štádiá, od nýmf až po dospelé jedince.

„Ide o druh lesklička, žijúci na stromoch. Leskličky patria medzi užitočný hmyz, ktorý požiera vošky, roztoče a iný drobný hmyz. Ich premnožený výskyt môže súvisieť s premnožením vošiek, alebo je podmienený priaznivými klimatickými podmienkami," uviedla radnica.

Mesto zatiaľ neplánuje vykonávať opatrenia na elimináciu leskličiek. „Predpokladáme, že v dohľadnom čase sa situácia dostane do normálu. Pri opätovnej kontrole tento týždeň bol už na Ulici A. Dubčeka pozorovaný oveľa nižší výskyt tohto hmyzu. Na uliciach Novomeského a Husitská (nová) boli bzdochy pozorované najmä na fasádach bytových domov. Išlo už o dospelé lietajúce jedince," doplnila radnica.

V tejto súvislosti chce mesto požiadať obyvateľov spomínaných ulíc o strpenie. „Tento druh nie je pre človeka nebezpečný, neštípe a ani nehryzie, len pri podráždení alebo zabití vylučuje nepríjemný zápach," upozornila samospráva. Pripomenula, že podobnú situáciu s premnožením bzdôch už zaznamenali aj v iných mestách Slovenska.

„O tom, že ide o veľmi užitočný hmyz, svedčí aj fakt, že ho v ovocných sadoch využívajú ako biologickú ochranu proti voškám," dodala.

Samosprávy v nitrianskom kraji bojujú s premnoženými bzdochamiSamosprávy v Nitrianskom kraji bojujú s premnoženými bzdochami. Premnožené chrobáky znepríjemňujú život obyvateľom Nitry, Vrábeľ a Topoľčian.

„Mesto Nitra chystá už tretí postrek proti bzdochám, ktoré sa invázne premnožili po celom meste. Aplikácia postreku sa uskutoční v sobotu alebo v pondelok medzi piatou hodinou ráno a desiatou hodinou dopoludnia,“ informoval hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Mesto aplikuje postrek v lokalitách, ktoré už raz boli postriekané. Aplikovať sa bude na uliciach Štiavnická 4-8, Biringerova 10, Štiavnická 15, Bajkalská 2-4, Lúčna 1, Javorová 8, Výstavná 25, 15, Ďumbierska 53, detské ihrisko Fatranská, Karpatská, Dlhá, Tribečská 5-7-9, Ďurčanského 26, okolie polikliniky Chrenová, Jarmočná, Rázusova, Schurmannova 7, Krompašská 1, Ulička č. 1 PH.

„Žiadame obyvateľov, aby si v uvedených časoch zavreli okná,“ povedala Ľudmila Šterdasová z Odboru životného prostredia na Mestskom úrade v Nitre.

Mesto Vráble žiada občanov o spoluprácu. „Ak občania majú problém s premnoženými bzdochami, treba nahlásiť miesto a adresu výskytu na radnici,“ upozornilo vedenie mesta.

Postrek sa uskutoční na verejných priestranstvách vo vlastníctve mesta Vráble, v prípade potreby bude opakovaný.

Na bzdochy sa sťažujú aj obyvatelia Topoľčian. „Preverili sme situáciu i možnosti. Podľa vyjadrenia Jozefa Brestovského, odborníka na dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu, ide o bzdošky, ktoré sú neškodné a pre ľudí nie sú nebezpečné. V súčasnom období ukončujú svoj vývin, preto sa zdá, že ich je veľa. Sú súčasťou ekosystému, ktorý si chce každý z nás chrániť. Postreky sú neúčinné, pretože bzdochy lietajú a vedia sa premiestniť inde. Pri postreku by sa mohli zasiahnuť aj iné chránené druhy, čo je nežiaduce,“ vysvetlilo vedenie mesta.