Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Regióny

Banská Štiavnica: SBM potrebuje na práce po požiari chýbajúci personál

Na snímke dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová si prezerá budovu Banského múzea po zasadnutí Múzejnej a galerijnej rady po požiari v Banskej Štiavnici, 21. marca 2023. Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu 18. marca dopoludnia v jednej z historických budov, postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste udalosti zasahovali desiatky profesionálnych i dobrovoľných hasičov, vojaci i dobrovoľníci. Foto: TASR Michal Svítok

Podľa N. Milanovej minister kultúry ČR Martin Baxa ponúkol Slovensku odborné kapacity, týkajúce sa mineralogickej expozície SBM, ale aj reštaurátorov.

Banská Štiavnica 21. marca (TASR) – Slovenskému banskému múzeu (SBM) v Banskej Štiavnici, ktorého budova Berggerichtu utrpela pri sobotňajšom (18. 3.) požiari asi najviac, by sa mali čo najskôr poskytnúť finančné prostriedky, ale tiež personálne kapacity na zvládnutie sanačných a inventarizačných prác. Po zasadnutí Múzejnej a galerijnej rady to uviedla ministerka kultúry SR Natália Milanová.

"Veľmi dôležité bude, aby SBM boli čo najskôr poskytnuté aspoň zvýšené personálne kapacity," zdôraznila. Všetky postupy súvisiace so záchranou zbierkových predmetov alebo obnovou historických objektov musia byť navyše pod patronátom odborníkov.

Podľa nej je totiž situácia, v ktorej sa dnes nachádzajú slovenské múzeá a galérie, neradostná. "Požiadavky týchto inštitúcií neboli roky naplnené. Investičný dlh do pamiatok predstavuje 5,5 miliardy eur," pripomenula.Ako uviedla riaditeľka SBM Zuzana Denková, pre chýbajúce prostriedky nie sú poistené objekty ani zbierkové predmety SBM. "Múzeum na to nikdy nemalo prostriedky. Nášho štatutára sme však na to upozornili a požiadali sme aj o zvýšenie rozpočtu," konštatovala.

Ako informovala Mária Bohumelová z Múzejnej a galerijnej rady, inštitúcie ako Slovenské národné múzeum a Slovenská národná galéria sú pripravené poskytnúť SBM súčinnosť. "Posilniť treba aktuálne najmä interné kapacity," zdôraznila.

Podľa Denkovej je stále na prvom mieste sanácia havarijného stavu a snaha dostať geologickú zbierku z budovy Berggerichtu do bezpečných priestorov a vytvoriť tak priestor na to, aby sa mohla zrealizovať inventarizácia a kvantifikovať škody. V samotnom Berggerichte je asi 27.000 zbierkových predmetov. "My už teraz vieme, že časť exponátov, na ktoré sa zrútil strop, bude poškodená," pripomenula.

Na snímke vľavo riaditeľka Banského múzea Zuzana Denková a vpravo dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová počas prehliadky ohňom poškodených objektov v Banskej Štiavnici, 21. marca 2023.
Foto: TASR Michal Svítok


Ako ďalej uviedla, táto nešťastná udalosť by mala byť príležitosťou začať budovať kapacity na to, aby obnova bola urobená správne, aby sa objektu prinavrátila pôvodná architektúra a funkcia. "Keďže patríme pod ministerstvo životného prostredia, tak by sme sa mohli zamerať na zelenú obnovu," uviedla.

Podľa Milanovej minister kultúry ČR Martin Baxa ponúkol Slovensku odborné kapacity, týkajúce sa mineralogickej expozície SBM, ale aj reštaurátorov. V najbližších hodinách by mal prísť do Banskej Štiavnice aj riaditeľ Národného múzea v Prahe Michal Lukeš.

O situáciu v Banskej Štiavnici sa zaujíma aj UNESCO, keďže mesto je súčasťou jeho lokalít. "Zatiaľ by sme mali začať formou online stretnutí, kde by nám boli poskytnutí odborníci, ktorí by nám poradili, ako postupovať pri samotnej obnove postihnutých objektov či s nakladaním so zbierkovými predmetmi," doplnila ministerka.