< sekcia Regióny

Banskobystrický kraj je pripravený pomôcť, potrebuje presné informácie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa banskobystrického primátora Jána Noska stále im chýbajú presné a podrobné informácie.

Banská Bystrica 22. októbra (TASR) – Ak sa na Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) obrátia samosprávy – mestá a obce, so žiadosťou o súčinnosť pri zabezpečení celoplošného testovania občanov na nový koronavírus, napríklad v podobe poskytnutia priestorov stredných škôl, kraj im v maximálnej možnej miere vyjde v ústrety. Pre TASR to vo štvrtok uviedla Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu BBSK v Banskej Bystrici.

„V tejto chvíli však podobnú požiadavku neevidujeme,“ dodala s tým, že uznesením vlády nevyplynuli samosprávnym krajom žiadne priame úlohy, ktoré by mali v súvislosti s plošným testovaním zabezpečiť.

Ministerstvo zdravotníctva sa však na samosprávne kraje obrátilo so žiadosťou, aby vytypovali záložné ubytovacie zariadenia pre pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19. „Pracujeme na tom, aby sme mali k dispozícii ubytovacie kapacity pre takých ľudí, ktoré by sme boli schopní aktivovať do 48 hodín. Je predpoklad, že kapacity nemocníc sa čoskoro naplnia a pacientov, ktorí sú stále pozitívni, no už nevykazujú klinické príznaky a nepotrebujú lekársku starostlivosť, bude nevyhnutné niekam presunúť a nemocničné lôžka uvoľniť,“ konštatoval podpredseda kraja Ondrej Lunter.

V BBSK je zatiaľ k dispozícii karanténne ubytovanie vo Fiľakove, ktoré je dostupné širokej verejnosti a určené pre tých, ktorí povinnú izoláciu nemôžu alebo nechcú stráviť v domácom prostredí. Všetky informácie o ňom sú dostupné na www.bbsk.sk/kcfilakovo.

Podľa banskobystrického primátora Jána Noska, hoci sa celoplošné testovanie má uskutočniť už o necelé dva týždne a hlavy samospráv ho podporujú, stále im chýbajú presné a podrobné informácie, ktoré musia mať na dôkladné zabezpečenie testovania. „Naše obavy považujeme za oprávnené. V konečnom dôsledku sú práve zástupcovia samospráv tí, ktorí nesú zodpovednosť za najväčšiu logistickú akciu v dejinách Slovenskej republiky. Veríme preto, že čoskoro dostaneme presné inštrukcie a budeme môcť zabezpečiť plynulý priebeh testovania,“ zdôraznil na sociálnej sieti Nosko, ktorý je od soboty (17. 10.) v desaťdňovej domácej karanténe a úraduje z domu.

Počas víkendu zverejnil, že pozitívna na ochorenie COVID-19 je jeho mama. V stredu (21. 10.) večer oznámil, že aj jeho dcéra a manželka. Jeho test bol negatívny.