Quantcast
< sekcia Regióny

Bardejovské kúpele vlani zaznamenali tržby na úrovni 7,38 milióna eur

Na snímke z Bardejovských kúpeľov liečebný dom Astória. Foto: TASR/Milan Kapusta

Zo štatistických údajov vyplýva, že v roku 2012 kúpele zaznamenali tržby na úrovni 7,385 milióna eur a hospodárenie skončili s kladným výsledkom.

Bardejovské kúpele 7. júna (TASR) – Vedenie Bardejovských kúpeľov, a.s., očakáva aj v tomto roku zvýšenie návštevnosti hlavne v kategórii samoplatcov. Zástupcovia manažmentu kúpeľov dnes na stretnutí s novinármi konštatovali, že v tomto segmente i vlani zaznamenali nárast.

Zo štatistických údajov vyplýva, že v roku 2012 kúpele zaznamenali tržby na úrovni 7,385 milióna eur a hospodárenie skončili s kladným výsledkom. Vlani kúpele navštívilo 16.825 osôb, čo bol v podstate rovnaký počet, ako rok predtým. Zo zahraničia prišlo 1641 hostí, pričom najviac ich bolo z Českej republiky, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska, Nemecka a Rakúska.

"V tejto sezóne očakávame, že dôjde k stabilizácii počtu klientov liečených cez poisťovne, pretože v roku 2012 naše kúpele doplatili na zmeny v indikačných zoznamoch pre kúpeľnú liečbu. Prejavilo sa to aj znížením počtu zdravotnými poisťovňami hradených dní až o 10 %. S tým súvisí aj pokles priemernej dĺžky pobytu jedného hosťa z 12 na 10,5 dňa," konštatoval generálny riaditeľ spoločnosti Jaroslav Komora.

Doplnil, že vlani z celkového počtu 15.184 domácich klientov tvorili takmer 57 % domáci samoplatcovia, viac ako 37 % hostí preplatili pobyt poisťovne a takmer 6 % tvorili rekondičné a rehabilitačné pobyty.

"Trend vo všetkých kúpeľoch je jednoznačný - možnosti zvyšovania počtov klientov sú jedine v kategórii samoplatcov, ktorá je však aj najnáročnejšia a vyžaduje čoraz väčší rozsah služieb. Tomu sa prispôsobujeme aj našimi investíciami," vyhlásil generálny riaditeľ.

Spresnil, že za posledné tri roky investovali do rekonštrukcií ubytovacích zariadení a prístrojovej techniky viac ako päť miliónov eur. Tento rok zrekonštruovali dve poschodia Balneoterapie s poliklinikou za 1,3 milióna eur a dve poschodia v secesnom liečebnom dome Astória za 200.000 eur. Okrem toho vlani pribudli aj ďalšie zariadenia pre poskytovanie služieb.

Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej sa snažia v maximálnej možnej miere zvyšovať propagáciu kúpeľov doma i v zahraničí a nezanedbávajú ani prípravu doplnkových akcií a sprievodných podujatí kultúrneho a spoločenského charakteru.

Bardejovské kúpele patria k najväčším slovenským kúpeľom. V roku 2012 zamestnávali priemerne 265 pracovníkov. Rozprestierajú sa na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 34 objektov. Mnohé z nich postupne prechádzajú rekonštrukciami.